Godny pogrzeb po 70 latach

0

Kanadyjski szeregowy Albert Laubestein znalazł wreszcie na stałe grób na właściwym miejscu czyli Cmentarzu Żołnierzy Kanadyjskich w Holandii.

70 lat po tym jak poległ w czasie ofensywy aliantów w Holandii w ostatnich miesiącach II wojny światowej, został pochowany bez dokładnego ustalenie miejsca.

Jego szczątki zidentyfikowano poprzez połączenie badań stomatologicznych, kontekstu historycznego i innych dowodów. Zostały one odnalezione dopiero w zeszłym roku, a jego pogrzeb z honorami wojskowymi był jednym z najważniejszych elementów tygodniowego okresu upamiętnienia kanadyjskiego udziału w wyzwoleniu Holandii.

Laubestein został pochowany na kanadyjskim cmentarzu wojennym ok. 70 km od miejsca gdzie poległ. Zginął w czasie bitwy zimą 1945 roku. Dopiero pewien hobbysta z wykrywaczem metalu badał południowy brzeg rzeki w czerwcu zeszłego roku, kiedy nagle uzyskał sygnał wywołany srebrnym pierścieniem, który znajdował się w później odkopanych kościach ludzkich. W ten sposób zidentyfikowano szczątki Laubesteina.

Rodzina, która brała udział w ceremonii pochówku, była pełna wzruszenia i bardzo wiele dowiedziała się o swoim przodku, który pochodził z Saskatchewan i zginął w wieku 30 lat. Był on jedną z 50 ofiar śmiertelnych swojego oddziału w czasie bitwy. Wstąpił do kanadyjskiego wojska w 1940 roku.

W czasie obchodów 70. rocznicy wyzwolenia Holandii odbyło się wiele ceremonii, w których brał udział premier Kanady Stephen Harper wspominając 7600 Kanadyjczyków, którzy polegli w Holandii w walce o wyzwolenie kraju spod okupacji faszystowskiej.

Od jesieni 1944 roku do wiosny 1945 roku I Kanadyjska Armia odegrała ważną rolę w walce w Holandii.

Ostatni niemieccy żołnierze poddali się w tym kraju 5 maja 1945 roku.

W czasie wojny niektórzy członkowie holenderskiej rodziny królewskiej schronili się w Kanadzie i dzięki temu powstało wiele silnych związków między Holandią a Kanadą, które istnieją do dnia dzisiejszego.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.