Rząd ujawni zbrodnie komunizmu

0

Rząd Rumunii poinformował w środę o odtajnieniu dokumentów z lat 1957-62 dotyczących więzień, gdzie przetrzymywano setki tysięcy przeciwników ówczesnego reżimu komunistycznego. Rząd wskazał, że odtajnienie dokumentów jest potrzebne dla toczących się procesów.

Władze uznały, że należy te dokumenty ujawnić w celu umożliwienia opinii publicznej dostępu do “informacji będącej w interesie publicznym”.

Octav Bjoza, szef Stowarzyszenia Byłych Więźniów powiedział, że te materiały pomogą młodszemu pokoleniu zrozumieć przeszłość kraju. Zarazem wyraził żal, że nie ujawniono ich wcześniej, kiedy wielu przedstawicieli reżimu jeszcze żyło.

W Bukareszcie rozpoczął się we wtorek proces Iona Ficiora, byłego komendanta komunistycznego obozu pracy w miejscowości Periprava w delcie Dunaju na wschodzie Rumunii.

W obozie tym przebywało do 2 tys. więźniów. Jesienią 2013 roku władze rumuńskie potwierdziły istnienie w pobliżu dawnego obozu zbiorowej mogiły kryjącej szczątki więźniów.

W Rumunii z powodów politycznych w latach 1945-1989 uwięziono ponad 600 tys. ludzi. Skalę ich cierpień zaczęto ujawniać zaledwie przed kilku laty

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.