Priorytety Kanadyjczyków

0

Wielu Kanadyjczyków jest przekonanych, że budowanie infrastruktury zamiast obcinania podatków i spłacania długu jest najlepszym sposobem aby wzmocnić wzrost kanadyjskiej ekonomii, jak wskazuje najnowsze badanie.

Badanie to zostało przeprowadzone na zlecenie CTV i gazety The Globe and Mail przez firmę Nanos Research.

Wskazuje ono, że 45 proc. respondentów uważa, iż budowanie infrastruktury będzie miało najbardziej pozytywny wpływ na stan kanadyjskiej gospodarki. 19 proc. stwierdziło, że inwestowanie w socjalne programy miałoby najlepszy efekt, podczas gdy 17 proc. uważa, że najlepsze rezultaty dałoby obcinanie podatków, a 16 proc. wymienia spłatę narodowego długu. 4 proc. nie miało zdania.

69 proc. uważa, że jest to czas na zmianę rządu (o 3 proc. więcej, niż 66 proc., które miało takie zdanie w lipcu). 26 proc. jest zdania, że nie jest to czas na zmianę, a 5 proc. powiedziało, że nie ma zdania (jest to o połowę mniej niż w lipcu).

Kanadyjczycy są prawie równo podzieleni jeśli chodzi o to czy przyszły rząd powinien powrócić do zaciągania długów w celu stymulowania ekonomii. 49 proc. respondentów powiedziało, że rząd powinien podwyższyć wydatki nawet jeżeli to zwiększy narodowy dług, podczas gdy 42 proc. uważa, że rząd powinien przede wszystkim skoncentrować się na utrzymywaniu zbilansowanych budżetów, 9 proc. nie jest pewne.

Zapytani który lider federalny byłby obdarzony ich zaufaniem, że poradzi sobie najlepiej z sytuacją ekonomiczną kraju, 31 proc. wybrało Stephena Harpera, 28 proc. lidera NDP Toma Mulcaira i 26 proc. lidera Partii Liberalnej Justina Trudeau.

29 proc. respondentów powiedziało, że jest w lepszej sytuacji finansowej niż w 2011 roku, 37 proc. w gorszej, a 32 proc. powiedziała, że sytuacja się nie zmieniła.

Na skali od 1 do 10 respondenci dali rządowi konserwatywnemu Stephena Harpera przeciętnie ocenę 4,26 jeśli chodzi o tworzenie miejsc pracy. Najniższe oceny dali mieszkańcy Kolumbii Brytyjskiej i wschodnich prowincji Kanady, a wyższe niż przeciętne mieszkańcy Prerii i Quebecu.

Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.