Dziesięciokrotnie wyższy koszt przebudowy lotniska

0

Ujawniono wyniki najnowszego raportu zleconego przez linie lotnicze Air Canada i mającego na celu zbadać faktyczne koszty planowanej rozbudowy lotniska na wyspach Billy Bishop Airport, które przeprowadzić chce konkurująca z Air Canada linia lotnicza Porter Airlines.

POrter Billy BishopWedług autorów raportu sporządzonego przez firmę Oliver Wyman, koszt przebudowy i remontów może dojść do 1 mld dol., tymczasem kwota wymieniona przez linię Porter wynosiła 92 mln.

Porter chce rozbudować pasy startowe aby na lotnisku na wyspach mogły lądować i startować większe samoloty odrzutowe CSeries 100, produkowane przez firmę Bombardier.

W zeszłym roku rada miejska zaczęła negocjować z władzami lotniska i portu PortsToronto (uprzednio Toronto Port Authority) nad sprawą rozbudowy lotniska.

Propozycja ze strony Portera zakłada przedłużenie pasów startowych o 20 metrów z każdej strony. Obecnie długość pasów wynosi 1216 metrów. Zdaniem autorów raportu, taka rozbudowa jest niewystarczająca by tak duże samoloty mogły korzystać z lotniska na wyspie. Ponadto koszty są zaniżone ponieważ pojawiły się nowe przepisy regulujące bezpieczeństwo portów lotniczych, sformułowane przez Transport Canada, które wymagają również poszerzenia pasów startowych.

Zdaniem szefa Porter Airlines Roberta Deluce’a jest to kampania mająca na celu niedopuszczenie do rozbudowy linii Porter i wzbudzenie strachu aby cały plan padł.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.