Bez oszczędności się nie da

0

Jak mówi doradca ds. kredytowych Pamela George, często zdarza jej się obserwować jak klienci mają kłopot kiedy nagle potrzebują 500 dol., np. żeby zapłacić rachunek u weterynarza i muszą się odwoływać do jednodniowych pożyczek. Wynika to z tego, że wielu Kanadyjczyków nie ma odłożonych oszczędności na wypadek nagły. Niestety korzystanie z tego typu pożyczek powoduje spiralę długów i bardzo często wpędza lubi w potworne długi.

savingsGeorge mówi, że każdy powinien zgromadzić taki fundusz awaryjny na wypadek straty pracy, konieczności nagłej naprawy samochodu czy domu lub innych nieoczekiwanych wydatków. Jak dużo powinno się w nim znaleźć zależy od sytuacji osobistej ale najlepiej by był to ekwiwalent od trzech do sześciu miesięcy płacy po zapłaceniu podatku, czyli w przypadku osoby zarabiającej 50 tys. rocznie było by to między 10 a 20 tys. dol.

Jest to na pewno trudne do zgromadzenia, kiedy zaczyna się od zera. Najlepsza metoda to odkładać 50 dol. z każdego czeku, co wkrótce przemieni w 1000 dol., a potem starać się zgromadzić następny 1000. Można także sprzedawać rzeczy, których się nie potrzebuje online, albo wziąć drugą pracę aby przyśpieszyć proces oszczędności.

W chwili obecnej Kanadyjczycy mają rekordowe zadłużenie w stosunku do zarabków, w związku z czym jest im ciężko odkładać jakiekolwiek kwoty.

Niedawne badania opinii publicznej dwykonane na zlecenie Bank of Montreal sugeruje, że 24 proc. Kanadyjczyków ma bardzo niewielkie (lub prawie w ogóle) oszczędności na cele awaryjne. Ok. 56 proc. ma mniej niż 10 tys. dołożone na takie cele.

Wśród rzeczy, którymi martwią się najbardziej Kanadyjczycy, są dodatkowe wydatki na cele medyczne, utrata pracy, poważne naprawy samochodów lub konieczne remonty w domach. Poczucie niestabilności i stresu powoduje zwiększający się dług i mniejsza finansowa stabilność, co znacznie wzrasta w przypadku osób, które nie mają odłożonych oszczędności na sytuacje awaryjne.

Eksperci wspominają, że muszą to być pieniądze łatwo dostępne, a więc na pewno niezainwestowane na wyższy procent i przez to mniej dostępne. Nie mogą to być także jedyne oszczędności, ponieważ konieczne jest oszczędzanie na emeryturę i na inne cele.

Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.