Co się dzieje? Szybkie newsy – wtorek, 22 września

0

Imieniny obchodzą: Joachim, Jonasz, Maurycy oraz Tomasz.

  • 76 lat temu III Rzesza i ZSRS uzgodniły w Moskwie przebieg tzw. Linii demarkacyjnej na ziemiach polskich.
  • 75 lat temu niemieckie siły policyjne rozpoczęły Aktion Saybusch, akcję wysiedlania polskiej ludności z Żywiecczyzny do Generalnego Gubernatorstwa; do grudnia 1940 r. Niemcy wysiedlili około 20 tys. Polaków z 35 miejscowości; polskiej ludności odbierano gospodarstwa, majątek i oszczędności, wysiedlani mogli zabrać ze sobą jedynie drobny sprzęt, koce i ubrania oraz zapas żywności na trzy dni.
  • 68 lat temu w Szklarskiej Porębie rozpoczęła się narada przedstawicieli dziewięciu partii komunistycznych, w czasie której podjęto uchwałę o powołaniu Biura Informacyjnego Partii Komunistycznych i Robotniczych (Kominformu). Siedzibą Biura miał być Belgrad.
  • 15 lat temu w Bielsku-Białej zakończono produkcję samochodu Fiat 126p, popularnego Malucha; w sumie w latach 1973-2000 w zakładach w Bielsku-Białej i Tychach wyprodukowano ponad 3,3 mln tych aut, z czego blisko 900 tys. trafiło na eksport.

W Polsce

Rząd zajmie się dziś m.in. Programem Wsparcia Bezpieczeństwa Regionu 2022, który zakłada wsparcie finansowe dla eksportu polskiego uzbrojenia oraz szkoleń w ośrodkach wojskowych oraz projektem ws. utworzenia elektronicznego rejestru przedsiębiorców transportu drogowego.

Celem “Programu Wsparcia Bezpieczeństwa Regionu 2022” jest nie tylko wsparcie zakupów wyrobów polskiego przemysłu obronnego, ale także wsparcie finansowania studiów i szkoleń w uczelniach wojskowych, centrach i ośrodkach szkoleniowych rodzajów sił zbrojnych, wzmocnienie promocji sił zbrojnych i polskiego sprzętu wojskowego. Na programie wsparcia mają skorzystać nie tylko państwowe, ale i prywatne zakłady branży zbrojeniowej eksportujące swoje wyroby.

Rząd zajmie się ponadto projektem nowelizacji ustawy o transporcie drogowym, który zakłada utworzenie Krajowego Rejestru Elektronicznego Przedsiębiorców Transportu Drogowego. Rejestr ma poprawić nadzór na firmami wykonującymi przewozy równolegle w kilku krajach UE. Rejestr ma zostać stworzony na bazie rejestrów funkcjonujących w Głównym Inspektoracie Transportu Drogowego oraz ewidencji przewoźników drogowych prowadzonych w starostwach i miastach na prawach powiatu. Łączny koszt utworzenia i funkcjonowania rejestru ma wynieść 63,37 mln. zł; znowelizowane przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2016 r.

Ministrowie zajmą się również projektowaną nowelizacją ustawy o kierujących pojazdami, która zakłada, że strażacy nie będą mogli uzyskiwać prawa jazdy kategorii A (na motocykle) w wieku 18 lat. Jak zaznaczono w uzasadnieniu, zmiana jest podyktowana koniecznością dostosowania przepisów do unijnej dyrektywy; Komisja Europejska uznała bowiem, że Polska niepoprawnie wdrożyła do prawa dwa przepisy.

Ponadto ministrowie mają przyjąć sprawozdanie z realizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w 2014 roku. W myśl ustawy, która weszła w życie w 2011 roku, opieka nad dziećmi do lat trzech jest sprawowana w formie żłobka lub klubu dziecięcego oraz wykonywana przez opiekuna dziennego (zajmującego się kilkorgiem dzieci u siebie w domu, ale opłacanego przez gminę) lub nianię (której płacą rodzice). Klub dziecięcy i opiekun dzienny to nowe formy opieki. Wcześniej prywatne placówki nazywane były często klubami, jednak funkcjonowały one na mocy innych przepisów – jako działalność gospodarcza.

Ponadto na dzisiejszym posiedzeniu rządu prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawi dokument na temat polityki ochrony konkurencji i konsumentów.

mok/

* * *

Z okazji 60. rocznicy powstania Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Sejmie odbędzie się dziś konferencja na temat roli, jaką parlamenty mają do odegrania w obliczu nowych wyzwań dla bezpieczeństwa międzynarodowego.

Kancelaria Sejmu podkreśla, że debata została zorganizowana w czasie, gdy Sojusz Północnoatlantycki pracuje nad wypełnieniem postanowień zeszłorocznego szczytu w Newport i jednocześnie przygotowuje się do spotkania NATO w Warszawie w 2016 roku.

Konferencję otworzy marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska. O głównych kierunkach rozwoju Sił Zbrojnych wobec nowych uwarunkowań bezpieczeństwa międzynarodowego ma mówić wicepremier, szef MON Tomasz Siemoniak. W konferencji uczestniczyć mają także członkowie delegacji Sejmu i Senatu do ZP NATO, parlamentarzyści z innych krajów Sojuszu, przedstawiciele polskiego rządu, a także reprezentanci Sił Zbrojnych RP oraz eksperci.

Zgromadzenie Parlamentarne NATO skupia 257 parlamentarzystów z 28 państw członkowskich oraz delegacje państw stowarzyszonych. Pierwsza historyczna konferencja członków parlamentów krajów NATO odbyła się w lipcu 1955 r. w Paryżu. Polski parlament nawiązał kontakty ze Zgromadzeniem w 1989 r., a rok później delegacja polskiego Sejmu i Senatu uzyskała status delegacji stowarzyszonej. W 1999 r. Polska stała się pełnoprawnym członkiem ZP NATO. Polska delegacja liczy 12 przedstawicieli i 12 zastępców, w tym po 9 posłów i 3 senatorów.

Celem Zgromadzenia jest wzmocnienie więzi łączących państwa NATO, promowanie demokracji parlamentarnej, gospodarki rynkowej, parlamentarnej kontroli nad siłami zbrojnymi i polityką bezpieczeństwa, jak również zapewnienie i utrzymanie kontaktu pomiędzy NATO a parlamentami narodowymi. Zgromadzenie jest forum międzyparlamentarnego dialogu w sprawach bezpieczeństwa obszaru północnoatlantyckiego, kształtu i roli NATO oraz polityki i gospodarki.

sdd/ eaw/

* * *

Przed krakowskim sądem odbędzie się dziś kolejne posiedzenie w sprawie ekstradycji reżysera Romana Polańskiego. Jego ekstradycji domagają się Stany Zjednoczone. W 1977 r. reżyser został uznany przez sąd w Los Angeles za winnego uprawiania seksu z nieletnią. Przed ogłoszeniem wyroku opuścił USA, obawiając się, że sędzia nie dotrzyma warunków zawartej z nim wtedy ugody.

Obrońcy Polańskiego zapowiadali, że będą chcieli wykazać przed sądem, że wniosek o ekstradycję jest bezzasadny, ponieważ przed sądem amerykańskim została zawarta ugoda i kara została odbyta. Sam Polański mówił mediom, że ma zaufanie do polskiego wymiaru sprawiedliwości.

Jeżeli sąd uzna, że ekstradycja jest niedopuszczalna, decyzja będzie ostateczna. Jeśli zgodę wyrazi, ostateczne zdanie należeć będzie do ministra sprawiedliwości.

Polański złożył wyjaśnienia w krakowskim sądzie 25 lutego. Na kolejnym posiedzeniu 9 kwietnia sąd postanowił m.in. zwrócić się do USA o dokumenty dotyczące postępowania przeciw reżyserowi w USA. O dokumenty dotyczące postępowania ekstradycyjnego wystąpił także do Szwajcarii. Dokumenty wpłynęły w zakreślonym terminie; na ich temat prawdopodobnie wypowie się sąd na wtorkowym posiedzeniu. Także obrońcy mają zamiar złożyć kolejne wnioski dowodowe.

hp/ mhr/

* * *

Sąd Okręgowy w Białymstoku ma ogłosić dziś wyrok w procesie odwoławczym związanym z wypadkiem autokaru z licealistami k. Jeżewa, w którym prawie 10 lat temu zginęło trzynaście osób.

To proces współwłaścicieli agencji turystycznej, z której był wynajmowany autokar. W pierwszej instancji zapadły wyroki w zawieszeniu za przestępstwa przeciwko dokumentom (chodziło m.in. o rozliczenia czasu pracy kierowców), ale sąd uniewinnił oskarżonych od zarzutu sprowadzenia bezpośredniego niebezpieczeństwa katastrofy drogowej poprzez zatrudnienie kierowców, którzy mieli zdrowotne przeciwskazania do pracy za kierownicą.

Do wypadku, który okazał się najpoważniejszą katastrofą drogową w regionie, doszło 30 września 2005 roku na trasie Białystok-Warszawa. W zderzeniu autokaru z ciężarową lawetą zginęło dziesięcioro uczniów – białostockich maturzystów jadących do Częstochowy, dwaj kierowcy autokaru (prowadzący pojazd i jego zmiennik) oraz kierowca lawety; 42 osoby zostały ranne.

rof/

* * *

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Bez Samochodu, który ma uświadamiać użytkownikom pojazdów negatywny wpływ spalin samochodowych na środowisko, a także kształtować i utrwalać ekologiczne postawy wśród obywateli np. częstsze korzystanie z komunikacji miejskiej, rowerów lub chodzienia pieszo.

Z okazji Dnia Bez Samochodu, będzie można korzystać z darmowej komunikacji miejskiej m.in. w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Krakowie i Łodzi. Warunkiem będzie posiadanie ważnego dowodu rejestracyjnego. Dodatkowo Operator Poznańskiego Roweru Miejskiego oferuje darmowe wypożyczenie roweru na 60 minut. Również Łódź bezpłatnie udostępni możliwość skorzystania z miejskiego roweru.

Z kolei Warszawa zaprasza do darmowego korzystania z przejazdów metrem, koleją SKM, pociągami Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej na terenie, gdzie obowiązuje oferta “Wspólny Bilet ZTM-KM-WKD”. Poza tym kierowcy będą mogli nieodpłatnie pozostawić swoje auto na jednym z 14 parkingów “Parkuj i Jedź”.

Na świecie

BRUKSELA, BERLIN, WIEDEŃ, BUDAPESZT, ZAGRZEB, PARYŻ – Trwa kryzys migracyjny w Europie. Uchodźcy i imigranci wciąż napływają do państw bałkańskich a stamtąd na Węgry, do Austrii i Niemiec. O godz. 14.30 na nadzwyczajnym spotkaniu w sprawie kryzysu związanego z uchodźcami zbierają się ministrowie spraw wewnętrznych państw UE. Szefowie MSW podejmą kolejną próbę uzgodnienia programu podziału 120 tys. uchodźców docierających do UE.

Kilka krajów, w tym Polska, chce, by podział opierał się na dobrowolnych deklaracjach państw unijnych, a nie na obowiązkowych kwotach relokacji, zaproponowanych przez Komisję Europejską. Według propozycji KE do Polski miałoby trafić ponad 9 tys. uchodźców. Polskiej delegacji przewodniczyć będą minister spraw wewnętrznych Teresa Piotrowska i wiceszef MSW Piotr Stachańczyk. W środę odbędzie się nadzwyczajny szczyt UE w sprawie uchodźców zwołany przez przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

O godz. 11 Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) ma zaprezentować swój raport na temat migrantów; na konferencji prasowej wystąpi m.in. sekretarz generalny OECD Angel Gurria.

ERFURT, EISENACH – Prezydent Andrzej Duda kończy dwudniową wizytę w Niemczech, gdzie bierze udział w XI spotkaniu prezydentów państw grupy Arraiolos. W jej skład wchodzą Austria, Finlandia, Niemcy, Łotwa, Polska, Portugalia, Słowenia, Węgry i Włochy. Przywódcy tych państw rozmawiają o europejskiej spójności i edukacji, a także o kryzysie migracyjnym w Europie.

LONDYN – Prezydent Francji Francois Hollande składa roboczą wizytę w Wielkiej Brytanii; do środy. O godz. 21 czasu polskiego francuski prezydent ma spotkać się z brytyjskim premierem Davidem Cameronem.

ATENY – Zwycięzca niedzielnych przedterminowych wyborów parlamentarnych w Grecji, lewicowa Syriza, prowadzi rozmowy w sprawie nowego rządu z prawicowym ugrupowaniem Niezależni Grecy; obie partie tworzyły już koalicję rządową po wyborach ze stycznia br. Oczekuje się, że skład nowego gabinetu będzie ogłoszony we wtorek.

HAWANA, WASZYNGTON – Papież Franciszek kończy wizytę na Kubie. Ostatniego dnia pobytu odprawi mszę św. w bazylice w Santiago de Cuba i spotka się z rodzinami. Następnie Franciszek odleci do USA, gdzie na lotnisku w bazie Andrews powita go prezydent Barack Obama z żoną Michelle.

LWÓW, KIJÓW – Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg z wizytą na Ukrainie. Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego weźmie udział w posiedzeniu ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. W Donbasie, na wschodzie Ukrainy, od 1 września dochodzi już tylko do sporadycznych walk między oddziałami rządowymi a prorosyjskimi separatystami.

WASZYNGTON – Prezydent Chin Xi Jinping rozpoczyna wizytę w USA; do 28 września. Spotkanie Xi z prezydentem Barackiem Obamą zaplanowano na piątek.

MOSKWA – Minister spraw zagranicznych Japonii Fumio Kishida kończy wizytę w Rosji.

DAMASZEK, BAGDAD – W Syrii i Iraku kontynuowane są operacje militarne wymierzone w dżihadystów z Państwa Islamskiego.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.