Sprawa niqabów znów do sądu

0

Sąd Apelacyjny orzekł, że rząd federalny nie ma prawa upierać się przy zakazie składania przysięgi na obywatelstwo przez muzułmanki ubrane w tzw. niqaby, które zakrywają im twarze poza oczami.

Sprawa pojawiła się z pozwu muzułmanki Zunery Ishaq, która domaga się zgody na udział w ceremonii i złożenia przez nią przysięgi, co, nadając jej obywatelstwo Kanady, pozwoli jej głosować w najbli-szych wyborach.

Zunera Ishaq

Zunera Ishaq

Po orzeczeniu Sądu Apelacyjnego nie wiadomo jednak, czy kobieta ta zostanie dopuszczona do przysięgi rząd federalny zapowiedział złożenie apelacji do Sądu Najwyższego. Wstrzymuje to ogłoszony wyrok.

Konserwatyści zapowiedzieli, że jeżeli zostaną wybrani w październikowych wyborach wniosą kolejny raz i przyjmą prawozabraniającezakrywaniatwarzy podczas ceremonii przyjmowania obywatelstwa. Mają zamiar to zrobić w ciągu 100 dni od przejęcia władzy.

Zakaz składania przysięgi kobietom mającym na sobie niqab został wprowadzony w czasach, kiedy dyskutowało się o sugerowanym w Quebecu czarterze wartości, dokumencie proponowanym przez wówczas sprawującą władzę Parti Quebecois (PQ), która chciała zakazać otwarcie religijnych symboli w sferze publicznej. Projekt ten był bardzo poważnie krytykowany i częściowo jest przyczyną upadku rządu PQ w 2014 roku.

Jednakże wiele osób twierdzi, że obecna federalna bitwa o zakaz niqabów jest spowodowana próbą uzyskania popularności przez konserwatystów w Quebecu i zwiększenia liczby mandatów poselskich w tej prowincji.

Opozycja uważa sprawę za kwestię obrony praw mniejszości, jest to ograniczenie prawa człowieka do wolności, twierdzi lider liberałów Justin Trudeau. 

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.