Co się dzieje? Szybkie newsy – czwartek, 15 października

0

Imieniny obchodzą: Aurelia, Florentyna, Jadwiga, Teresa oraz Zorian.

  • 198 lat temu w Solurze w Szwajcarii zmarł Tadeusz Kościuszko, generał, uczestnik wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych oraz wojny polsko-rosyjskiej z 1792 r.; Naczelnik Sił Zbrojnych Narodowych w powstaniu 1794 r.
  • 74 lata temu generalny gubernator Hans Frank wydał rozporządzenie zabraniające Żydom pod groźbą kary śmierci opuszczania wyznaczonych dla nich dzielnic mieszkaniowych.
  • 56 lat temu w Monachium agent KGB zabił Stepana Banderę, lidera ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego; Bandera był przywódcą Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, współodpowiedzialnym m.in. za zbrodnie dokonane przez Ukraińską Powstańczą Armię na polskiej ludności na Wołyniu i w Galicji Wschodniej w latach 1943-1944.
  • 45 lat temu w Warszawie otwarto kino “Relax”, pierwsze szerokoekranowe kino w Polsce.

W Polsce

Prezydent Andrzej Duda odwiedzi dziś województwo kujawsko-pomorskie. Wizytę rozpocznie od Bydgoszczy, gdzie weźmie udział w otwarciu nowo wybudowanego kompleksu budynków Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. Antoniego Jurasza, który funkcjonuje w strukturze Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Kompleks budynków składa się z czterech połączonych ze sobą segmentów o powierzchni prawie 10 tys. m. kw. Służyć będzie pacjentom trzech klinik psychiatrii i geriatrii oraz dermatologii, chorób przenoszonych drogą płciową i immunodermatologii, a także zakładowi medycyny paliatywnej. W obiekcie znalazły się m.in. sale z 236 łóżkami, poradnie i wspólna izba przyjęć. Budowa kosztowała 94 mln zł, a została zrealizowana w ramach wieloletniego programu rozbudowy i przebudowy szpitala z budżetem 326 mln zł.

Później prezydent ma odwiedzić Szubin i Żnin, gdzie na centralnych placach spotka się z mieszkańcami.

rau/ pz/

* * *

Delegacje z ok. 30 państw afrykańskich oraz polscy przedsiębiorcy reprezentujący branże IT, inwestycyjną, rolno-spożywczą, przemysłową i budowlaną wezmą udział w rozpoczynającej się dziś w Łodzi (czwartek 15 października) trzeciej edycji kongresu poświęconego współpracy polsko-afrykańskiej.

Jego głównym celem jest promocja polskiej gospodarki w krajach afrykańskich i stworzenie możliwości nawiązania szerokiej współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i inwestorami z Polski i państw afrykańskich.

Specjalnym partnerem tegorocznej edycji imprezy jest Arabska Republika Egiptu. Do Łodzi mają przyjechać przedstawiciele m.in. Specjalnej Strefy Kanału Sueskiego, która ma podpisać porozumienie o współpracy z Łódzką Specjalną Strefą Ekonomiczną. Na kongresie pojawić się też mają np. przedsiębiorcy z Nigerii, Sudanu i Republiki Konga.

Organizatorem kongresu jest Regionalna Izba Gospodarcza-Łódź. Partnerem strategicznym – Instytut Afrykański założony i kierowany przez posła Johna Godsona – współpomysłodawcy kongresu.

Na świecie

DAMASZEK, MOSKWA, WASZYNGTON – Rozwój wydarzeń w Syrii, gdzie Rosja i USA prowadzą równoległe operacje lotnicze. Amerykanie od ponad roku atakują cele dżihadystycznej organizacji Państwo Islamskie zarówno w Iraku, jak i w Syrii. Rosja, która włączyła się do konfliktu syryjskiego 30 września, deklaruje, że jej lotnictwo również zwalcza IS, ale według Zachodu dokonuje nalotów także na pozycje wspieranych przez USA rebeliantów walczących z reżimem prezydenta Baszara el-Asada. W środę przedstawiciel Rosji przyznał, że Moskwa uważa wszystkie formacje rebelianckie walczące w Syrii za “groźne organizacje terrorystyczne”.

BRUKSELA – Szczyt Unii Europejskiej, na którym Polskę reprezentuje premier Ewa Kopacz (godz. 16). Będzie to czwarty unijny szczyt w tym roku poświęcony przede wszystkim problemom migracyjnym. Przywódcy państw unijnych mają dyskutować o działaniach w obliczu kryzysu, związanego z napływem uchodźców. Szczyt ma pokazać, że Unia wdraża obiecane działania, aby kryzys złagodzić. Tematem obrad będą również relacje z Turcją i konflikt w Syrii, a także negocjacje z Wielką Brytanią w sprawie zapowiedzianego referendum o warunkach członkostwa tego kraju w UE, reforma unii gospodarczej i walutowej oraz przygotowania do konferencji klimatycznej COP21 w Paryżu. Według unijnych źródeł przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk chce, by szczyt zakończył się po jednym dniu. Początkowo planowano dwudniowe spotkanie przywódców.

BERLIN – Niemiecka kanclerz Angela Merkel o godz. 9 przedstawi w Bundestagu oświadczenie swojego rządu przed szczytem UE w Brukseli. Następnie Bundestag przyjmie ostatecznie pakiet ustaw zaostrzających prawo o azylu, które mają przyspieszyć procedurę rozpatrywania wniosków o azyl i pozwolić na szybsze wydalanie migrantów ekonomicznych.

BRUKSELA – Premier Ewa Kopacz podpisze porozumienie w sprawie grantu na budowę pierwszego interkonektora gazowego (GIPL) między Polską a Litwą. Projekt ma poprawić bezpieczeństwo energetyczne państw bałtyckich. W uroczystości poza polską premier i prezydent Litwy Dalią Grybauskaite mają wziąć też udział: szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i premierzy Łotwy i Estonii: Laimdota Straujuma i Taavi Roivas.

BRUKSELA – Parlament Europejski o godz. 9 ogłosi trójkę finałowych kandydatów do tegorocznej Nagrody Sacharowa, przyznawanej za działalność na rzecz demokracji i praw człowieka. Wśród nominowanych są m.in. (pośmiertnie) zamordowany w lutym lider rosyjskiej opozycji Borys Niemcow, więziona w Rosji ukraińska lotniczka Nadija Sawczenko, liberalny bloger z Arabii Saudyjskiej Raif Badawi oraz wenezuelska opozycja.

ABERDEEN – Rozpoczyna się doroczny kongres Szkockiej Partii Narodowej, ostatnie duże zgromadzenie SNP przed wyborami regionalnymi w maju.

RZYM – Sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun z wizytą w Rzymie w 60. rocznicę przyjęcia Włoch do tej organizacji.

ASTANA – Prezydent Rosji Władimir Putin złoży wizytę w Kazachstanie, gdzie spotka się z prezydentem Nursułtanem Nazarbajewem. Równocześnie szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow weźmie udział w spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Wspólnoty Niepodległych Państw, które jest organizowane na dzień przed szczytem WNP i posiedzeniem Eurazjatyckiej Rady Gospodarczej w kazachskim kurorcie Burabaj.

PODGORICA – Rada Północnoatlantycka pod przewodnictwem sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga spotyka się z przedstawicielami władz Czarnogóry, która jeszcze w tym roku może otrzymać zaproszenie do Sojuszu.

NOWY JORK – Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybiera pięciu nowych członków Rady Bezpieczeństwa; wśród faworytów wymienia się Ukrainę, Egipt i Japonię (godz. 17 czasu polskiego).

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.