W Jaśle drapieżne ptaki na usługach miasta

0

Jasło na Podkarpaciu już po raz piąty zatrudniło ptasich drapieżców do walki z gawronami. “Na usługach miasta pracują Meridiana i Nadia, samice raroga oraz Indygo, samiec jastrzębia Harrisa” – powiedziała PAP Life rzeczniczka jasielskiego ratusza Agata Koba.

Podopieczni sokolnika z okolic Bielska-Białej pracują od świtu do zmierzchu. Specjalistyczna firma sokolnicza już po raz kolejny zadba o to, by ograniczyć do minimum uciążliwości spowodowane bytowaniem gawronów w jasielskim Parku Miejskim. “Głównym zadaniem sokolnika będzie niedopuszczenie do wybudowania gniazd i pojawienia się młodych gawronów” – zauważyła Koba.

W Jaśle gawrony od lat gnieździły się na parkowych drzewach. Po rewitalizacji, gdy z Parku Miejskiego zaczęło korzystać więcej osób, ich obecność stała się szczególnie uciążliwa. Samorząd przez wiele lat próbował rozwiązać problem. Przed pojawieniem się sokolnika stosowano głównie dwie metody: strącanie niezasiedlonych gniazd oraz emisję dźwięków odstraszających gawrony. Jednak skuteczność tych działań była niezadowalająca.

Sytuacja uległa radykalnej zmianie dopiero po pojawieniu się sokolnika. W tym roku akcja rozpoczęła się 1 marca i potrwa do 3 maja; koszt pracy sokolnika łącznie z nadzorem ornitologicznym, wyniesie niewiele ponad 27 tys. zł.

“Pojawiający się od kilku lat w parku sokolnik i jego pracownicy, spotykają się z sympatią wielu mieszkańców, którzy doceniają tę wymagającą poświecenia pracę. Sokolnik pracuje od świtu do zmierzchu, także w dni wolne i święta” – zauważyła Koba.

Na zniechęcanie gawronów do zakładania gniazd w Parku Miejskim samorząd Jasła uzyskał zgodę Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Gawrony są objęte częściową ochroną.

Poleć:

O Autorze:

Tomek Kniat

Urodziłem się i wychowałem w Warszawie. Kocham to miasto – o ile oczywiście miasto można kochać. Od 1988 mieszkam w Toronto, czyli przez mniej-więcej połowę swojego życia. W Toronto jestem Polakiem, a podczas wizyt w Ojczyźnie jestem Kanadyjczykiem w Warszawie. Więcej-> o mnie 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.