Walec walcuje

38

Z cyklu: Zapiski na gorąco

O co wam chodzi, niePolacy, obywatele gorszego sortu? Znowu robicie awantury i zmuszacie jakieś małe grupki frustratów – tych oderwanych od żłobu, aby wychodzili na ulice i gwałcili zasady demokracji w kraju, gdzie przecież jest tak wspaniale!

zapiski na goraco ciemnyPrzyszła wielka zmiana, zwana przez jej architektów dobrą. Od chwili kiedy nastąpiła zmiana warty, ruszył wielki walec, który wyrównuje bez ustanku, nie zatrzymując się nawet na chwilę.

Kraj w ruinie przeistoczył się w jedną noc w państwo, które stać na miliony dla wiernych popleczników takich jak o. Rydzyk. Zgliszcza, jakie pozostawił po sobie poprzedni zły rząd zdrajców, same się jakoś pozamia- tały i teraz Polska jest już znowu (po kilku miesiącach) powodem do dumy.

Jakoś z tą dumą jednak nie jest najlepiej. Tak zwanej “prasy” za granicą Polska nie miała tak fatalnej od lat. Przez ostatnie osiem lat przyzwyczaili- śmy się do komplementów ze wszystkich stron – określano Polskę jako tygrysa Europy, jedyny kraj dawnego “bloku”, który w cywilizowany i tak skuteczny sposób przeszedł przez transformację i stanął na czele, poka- zując innym, że można. Tyle razy z racji mojej pracy miałam przyjemność słuchać słów uznania i podziwu wobec Polski. Pamiętam spotkanie na warszawskiej giełdzie z Gubernatorem Generalnym Kanady Davidem Johnstonem, kiedy towarzyszyłam jego delegacji w Polsce. Obecni tam Amerykanie w rozmowie ze mną opowiadali z rumieńcami na twarzy: “Ale tu się dzieje! Warszawa jest lepsza niż Nowy Jork, wasz kraj jest niesamowity, pędzi do przodu jak szalony”. Tak samo było w mediach światowych.

Ale to już przeszłość. Dzisiaj o Polsce pisze się źle.

Na pewno to zmowa i spisek przeciwko rządzącym. I w dodatku brak wiedzy i kompetencji zagranicznych dziennikarzy, którzy piszą to, co im podpowiada polska opozycja. To świadczy o totalnej ignorancji na temat sposobu działania zagranicznych mediów. Oni nie piszą pod niczyje dyktando – mają swoich specjalistów, sami siedzą w kraju, z którego pisują korespondencje, znając jego język i znakomicie orientując się w realiach, a to wszystko podparte jest solidną wiedzą o ekonomii, polityce i historii. Oczywiście, dla naszych geniuszy, są oni pismakami-chłystkami, którzy nic nie wiedzą i nie rozumieją.

480925-walec-drogowy-fot

Przed nami kolejna wtopa, i to na własną prośbę. Na co liczyli autorzy walca? Że czołowi specjaliści z Komisji Weneckiej, których sami prosili o opinię, przestraszą się pohukiwań za rzekomy przeciek raportu? Że pochylą głowy przed szefem polskiej dyplomacji, przeproszą i powiedzą – jasne, dajemy wam dodatkowe trzy miesiące? Że łykną inwektywy, iż nie są obiektywni i niewiarygodni??? Dyplomacja to poważna sprawa i misterna sztuka – trzeba umieć się zachować i powstrzymać emocje, bo to nie jest świat przez emocje rządzony.

Ale nie szkodzi, bo przecież już słyszymy, że konkluzje Komisji Weneckiej to zaledwie opinie, z którymi można, ale nie trzeba się zgadzać. No, gdyby były pozytywne, byłyby na pewno niepodważalnymi werdyktami. Nie udało się – spisek i układ jest szerszy niż myślano…

A swoją drogą, dziwi mnie – czy to lekkomyślność czy prosta głupota? Na temat zmian wprowadzanych nocami wypowiedzieli się wszyscy kompetentni ludzie ze środowisk zawodowych z nimi powiązanych, w Polsce i poza nią. Ani jednej opinii pozytywnej nie było. Czy wiara we własną nieomylność tak zaślepiła rządzących, że myśleli, iż kolejni, najbardziej kompetentni, orzekną co innego?

Ale jedno jest pewne – nie jest nudno. Walec czystkowy toczy się nieubłaganie. Media publiczne, o, pardon – narodowe, coraz bardziej przypominają PRL-owskie tuby propagandy sukcesu. Na czele podziwianych na całym świecie czołowych polskich stadnin już nie stoją ich symbole – dyrektorzy cenieni przez bardzo snobistyczne i zamknięte dla laików kręgi hodowców, w których najważniejsze są kontakty, podziw dla wieloletnich osiągnięć i kompetencji. Zastąpią ich politycznie wspierani ludzie bez wiedzy o koniach. Tu poparcie partii niewiele da – szejkowie wydający miliony euro, Hollywoodzkie gwiazdy i bogaci hodowcy z całego świata mają w nosie partyjne plecy. Oni chcą tych samych znanych dobrze ludzi, którym wierzą i którzy im imponują.

Janów Podlaski nie jest może takim symbolem Polski jak Wałęsa, ale jednym z kilku dosyć ważnych. Już niedługo nie będzie, bo walec nie oszczędza symboli. Marzeniem walca jest aby w gruzach legło wszystko, co zbudowali ci drudzy – Polacy gorszego sortu, mordercy i zdrajcy, układ, sprzedawczyki, które doprowadziły Polskę do ruiny. A podjudzani inwestorzy wycofują swoje kapitały z Polski. Co za głupki, sterowane przez opozycję.

Dobra zmiana ułatwia życie wszystkim. Nie ma już konkursów na ważne stanowiska – rządzący wiedzą najlepiej kto powinien je piastować. A nuż trzeba odpłacić za jakiś dług… Może szejk, którzy marzy by zatrudnić wyrzuconych szefów stadnin, zaoferuje posady wszystkim wyrzuconym – zrobiłby na tym niezły biznes, bo miałby czołowych specjalistów w wielu dziedzinach i nie tylko jego hodowla koni miałaby szanse na wielki rozwój.

 

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

38 Comments

 1. @ Daleko Widz – PiS dokladnie PO-stepuje, jak jego PO-przednicy a w Kanadzie obowiazuja tutejsze “normy” – a wiec Harper ich “nie dotykal”,co nie znaczy,ze do S.N nie wsadzal swoich, tylko nie w jeden dzien a jak sie kadencja konczy – nieprawdaz ? Co do zadluzenia – to ono dopiero nastapi /mam wyslac plan tego zadluzenia na najblizsze 4 lata/ ? Wszyscy pod koniec rzadzenia maja “tylko balans” ale po wyborach wydaja ile sie da. Malo ma Kanada dlugu a ile samo Ontario – zapomnial Wacpan ? Co do korporacji – to sa sami kumple i jednych i drugich – to po co ich wymieniac ? Tutejsi “politycy maja prace zawsze” – albo siedza w lawie rzadzacej albo w opozycji /tylko strone i stolki zamieniaja/ ! Tak tylko na koniec dla przypomnienia – czy w Kanadzie “politycy maja tak umoczone lapska w korupcji a ich potomkowie raczki w cudzej krwi” ? Prosze i o tym, nie zapominac,bo tuy nie idzie tylko o sam PiS !

  • Dale Kowidz on

   Argument że PO też tak źle robiło zaprzecza obietnicy że przyjdzie PiS ponaprawiać.

   Ja bym nie porównywał żadnych obietnic nowej ekipy to wyników poprzedniej.
   Obietnice zawsze będą lepsze.

   A co do wsadzania “swoich” do SN to pamiętajmy że w Trybunale Konstytucyjnym są jeszcze sędziowie poparci przez PiS w poprzednich kadencjach.

 2. Witold Liliental on

  @ Daleko Widz
  Nic dodać, nic ująć. Można powiedzieć: święte słowa. Naprawdę świetny i na czasie argument.

 3. – zapominacie panowie kochajacy PO-przednia wladze,ze i w Kanadzie – Liberalowie nie maja wiekszosci w Narodzie ! Czy Harper “skacze po ulicy” i biega do ONZ-tu czy Obamy ? W Stanach tez maja podobny problem, bo kazdy chce “wsadzic swojego” do S.N. – czy biegaja do Miedzynarodowego trybunalu ! W Polsce rzadzi PiS, bo tak zadecydowali Polacy a czy to bylo 15 czy 35% to jest malo wazne – bo ci co nie glosuja to pozostalych glosowanie akceptuja, tak jak i w demokratycznej Kanadzie ! Tak wiec bardzo sie “zdziwicie” jak w nastepnych wyborach PiS bedzie mial sam wiekszosc i “dopiero ten bajzel PO-sprzata” !

  • Dale Kowidz on

   Ciekawe czy Konserwatyści w Kanadzie nadal siedzieli by tak cicho gdyby ten Liberalny rząd bez większości w Narodzie w ciągu pierwszych 100 rządzenia:
   – pozastępował dyrektorów w większości Crown Corporations swoimi krewnymi, znajomymi i przepraszał pozostałych że brakuje dla nich miejsc.
   – Przeprowadził 8 nowych aukcji zadłużenia narodowego.
   – Hurtowo wymieniał dziennikarzy w CBC.
   – Gdyby Trudeau podczas wizyty w Washington oświadczył ze Kanada nie jest dzisiaj krajem demokratycznym.
   – Minister sprawiedliwości ogłosił się prokuratorem generalnym.
   – No i gdyby Liberałowie w jedną noc przepchnęli przez Parlament i Senat zmieniającą funkcjonowanie Sądu Najwyższego…

  • Witold Liliental on

   Panie Mirosławie! Święta Wielkanocne za pasem, nie wypada się wykłócać, ale jednak proszę Pana o to: niech Pan już nie oskarża PO i innych przeciwników obecnego rządu o czyny, których nie robili: nikt nie biega do nikogo ze skargami – Pan sam doskonale wie, że to wymysł PiS, obliczony na tłumaczenie się. Politycy innych demokratycznych krajów nie potrzebują nikogo do pokazywania im, co się w Polsce dzieje, ponieważ sami widzą doskonale i mają w Polsce akredytowanych dziennikarzy. Ja tylko pamiętam, bo widziałem osobiście w TV, jak Prezydent Duda pojechał do Niemiec i tam przed swoim odpowiednikiem skarżył się, że Polsce nie ma rzekomo sprawiedliwości. Zwolennicy Harpera nie mają powodu zachowywać się, jak Pan to opisał, ponieważ rząd Trudeau nie zrobił żadnego skoku na Konstytucję Kanady ani na Sąd Najwyższy. Życzę zdrowych, radosnych Świąt.

 4. Ryszard A. Kusmierczyk on

  @ W.Liliental, @ T.Holuj, @ Czyli, @ Dale Kowidz.
  Wymienionym na wstepie i reszcie odpornego na fakty i …prawde “bractwa KOD” dedykuje te oto garsc FAKTOW :
  Rzady D.Tuska i E.Kopacz NIE WYKONALY i NIE RESPEKTOWALY orzeczen Trybunalu Konstytucyjnego w …CZTERDZIESTU OSMIU PRZYPADKACH.

  Do tej pory te orzeczenia Trybunalu Konstytucyjnego nie zostaly wykonane przez rzady D.Tuska i E.Kopacz a prezes Rzeplinski NIC nie zglasza z tej przyczyny ?
  Czy dlatego, ze przy ustalaniu wielu z tych ustaw bral udzial jako “ekspert PO” ?

  Gdzie byla “Komisja Wenecka” gdy 48 razy ( slownie: Czterdziesci Osiem Razy !!!!! ) rzad D.Tuska i E.Kopacz “lamaly Konstytucje” RP ?
  A moze Komisja Wenecka dopiero pierwszy raz uslyszala o istnieniu prawdziwie Polskiego rzadu, bo poprzednie w minionych 8 latach takim nie byly wiec nie bylo do kogo zglaszac “opinii” tejze Komisji?

  Gdziescie byli “obroncy konstytucji” gdy CZTERDZIESCI OSIEM RAZY rzady PO i PSL “lamaly”, ze posluze sie wasza retoryka Konstytucje?

  Gdzie byliscie, gdy rzady PO PSL i ministrowie tych rzadow, badz ich rodziny uwiklane byly w setkach wielkich afer, za kazdym razem usluznie “zamiatanych pod dywan” przez bedacych na ich uslugach “sedziow” ?
  Nie dziwi postawa bylej sedziny TK, cytowanej w Gazecie jako “ekspert”, ktora uwaza, ze sedziowie nie powinni byc zobowiazywani do skladania oswiadczen majatkowych, bo to “bardzo negatywnie wplywa na ich psychike”.
  A ja uwazam, ze uczciwie zarobionych pieniedzy nie nalezy sie wstydzic- tylko zlodzieje “pani ekspert” ukrywaja swe lupy.
  http://telewizjarepublika.pl/od-2008-do-2015-roku-nie-wykonano-niemal-50-orzeczen-trybunalu-konstytucyjnego,27059.html#.VuiHQSdHF_R.facebook

  • Gratuluje p. Ryszardzie: znaleźliście wymówkę żeby rozwalić TK.
   Odmowa publikacji orzeczenia Trybunału oznacza że wolni Polacy mogą teraz każdy na własną rękę interpretować prawo, bo przeciec ktoś, gdzieś, kiedyś to prawo złamał i uszło mu to na sucho.
   Nareszcie JESTEŚMY WOLNI. HURA! Brawo.
   A było przecież kilku wyborców w tym kraju wierzących, że głos na PiS oznacza “Prawo i Sprawiedliwość”, oznacza że nowy rząd będzie przestrzegał prawa bardziej niż poprzednie, że argument typu “on mnie kopnął pierwszy” należy do przeszłości politycznej.

  • Tomasz Holuj on

   jesli rzeczywiscie nie wykonano wtedy chocby jednego orzeczenia TK to skandal ,jakkolwiek pytanie powinno brzmiec : DLACZEGO OPOZYCJA WTEDY NIE PROTESTOWALA ?? Widac nie byly to istotne dla opozycji sprawy albo cala ta sensacyjna informacja jest zmyslona jak wiekszosc tego co publikuje TV Republika .

   Nikt poza tym nie broni poprzednich rzadow . Niepotrzebnie sie Pan tak emocjonuje . Problem jest w tym co wyprawia sie dzisiaj .

   Komisja Wenecka zostala zapytana o porade przez obecny rzad . Dokladnie to min. Waszczykowski wystapil z pytaniami i prosba o ocene sytuacji . Mysle ,ze liczyl na przchylnosc , czyli stronniczosc jednej osoby w tejze komisji , ktora juz kiedys ratowala sprzymierzencow Kaczynskiego przed wymiarem sprawiedliwosci . Ta osoba to wiceprzewodniczaca Komisji Weneckiej . Nie udalo sie . Pani Suchocka byla bezstronna i uczciwa .

   Orzeczenia tej Komisji tak jak i wszelakie ustalenia Rady Europy , Parlamentu Europejskiego czy Komisji Europejskiej sa dla kazdego z panstw czlonkowskich OBOWIAZUJACE . Na tym wlasnie opiera sie demokracja europejska . Podatnicy panstw zach-europejskich nie beda przeznaczac czesci swoich podatkow na finansowanie kraju ,ktory ma w nosie to co mysli i odczuwa ich olbrzymia wiekszosc . A wiekszosc rzadzi , czyz nie ? Panowie demokraci i Panie demokratki ?
   Polski rzad dawno pokazal by fige Brukseli ale nie moze . Musi udawac ze mu okropnie zalezy na byciu w UE . Chodzi przeciez o 100 miljardow euro rocznie ….. A takze o niepowracanie 3 mln polskich pracownikow z krajow UE do POlski .

 5. Tomasz Holuj on

  Komisja Wenecka jest najwyzszym autorytetm w dziedzinie prawa konstytucyjnego w Europie i dlatego Waszczykowski byl zobowiazany zapytac jej o zdanie w spornej materii . Do wiedzy podstawowej nalezy rowniez informacja o tym ze prawa i przepisy Unii Europejskiej OBOWIAZUJA w kazdym kraju czlonkowskim ,bez wyjatku . Nie tylko obowiazuja ale rowniez maja PIERWSZENSTWO przed regulacjami krajowymi w wypadku konfliktu . Te uwarunkowania decyduja o koniecznosci zaangazowania sie politykow Unii w sprawy kraju czlonkowskiego ,ktory ni z tego ni z owego ZMIENIA USTROJ PANSTWA . Dodatkowo Polska otrzymuje od Unii dotacje w wysokosci 100 miljardow euro kazdego roku ,czego wladze Polski nie mowia ludziom . Rok za rokiem , od wielu lat …. Sa cale regiony kraju ,ktore jakos funkcjonuja dzieki tym doplatom . Miasteczka i wioski zakwitly ,znika bieda . Nie moze tak jednak byc ,ze Polska jest wylacznie beneficjentem bez zobowiazan . Korzystajac z pieniedzy podatnikow krajow gdzie kultywowany jest duch demokratyczny nie moze obalac demokratycznych struktur wlasnego panstwa – to absurd i na to reaguja politycy calej Europy , poza ovzywiscie tymi ,ktorzy kochaja dyktature prawicowa i ktorzy pogardzaja Deklaracja Praw Czlowieka czy Karta Praw Obywatela .

  • Ryszard A. Kusmierczyk on

   @ Tomasz Holuj
   Twierdzi Pan, iz Polska musi postepowac wedlug praw innych ( UE) tylko dlatego, ze otrzymuje wiecej pieniedzy, niz wplaca?
   Idac wiec po linii Panskiego argumentu, Polska nie bylaby zobowiazana do takiego postepowania gdyby …wplacala wiecej, do unijnej kasy, niz otrzymuje ?
   Jesli to co Pan mowi trzymaloby sie kupy, to juz dawno Polska NIE MUSIALABY postepowac tak jak to Pan twierdzi.
   Prosze wypowiadac sie w oparciu o fakty, to zaoszczedzi Panu niepotrzebnego blamazu http://niezalezna.pl/77480-koniec-zludzen-informacja-oficjalna-polska-juz-doplaca-dounii

   Zwolennicy KOD-u maja to do siebie, iz sa bardzo odporni na …fakty i…wiedze.
   Prosze wskazac te “obalone struktury”, moze znow okaze sie, ze mowi pan…proza i nawet o tym nie wie.

   Czy idac po linii panskiego wywodu nie zgadza sie pan tylko z tymi, ktorzy “kochaja dyktarure prawicowa”, bo juz ci, co “kochaja dyktaure lewicowa” sa cacy, bo ci lewicowi nie pogardzaja DPC i KPC ?

   I jeszcze jedno.
   To wszystko, o czym pan napisal w kwestii obowiazku Polski do postepowania wedlug obowiazujacego w Unii Europejskiej prawa i praw innych krajow unii JEST NIEPRAWDA,
   tak jak nieprawdziwe sa wszystkie argumenty KOD i tych, ktorzy twierdza, ze w Polsce obecnej doby lamane sa prawa konstytucyjne i prawa UE.

   Polska, drogi panie Holuj, podobnie jak Wielka Brytania, podpisaly Traktat Lizbonski ALE w kwestii tzw. “praw podstawowych”, oba te kraje skorzystaly z prawa tzw. opt-out, podpisujac tzw. “Protokol Brytyjski”, protokol Nr. 7 do Traktatu z Lizbony, ktory jest obowiazujacym prawem UE.
   Tenze protokol, JASNO I JEDNOZNACZNIE okresla iz ” Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej” NIE OBOWIAZUJE w Polsce i w Wielkiej Brytanii.

   Znow brak wiedzy i odpornosc na fakty, Panie Holuj?
   Moze warto chociaz na chwile wydobyc sie spod tego “walca, co walcuje” na plasko umysly, jak filety z cod.
   W kwestii poprawnosci myslenia i wypowiadania sadow, dedykuje panu powiedzenie prezydenta B.Clintona: ” It’s economy,stupid”.

  • edekzfabrykikredek on

   Panie Tomaszu!
   Polska w 2016 roku bedzie platnikiem netto w Unii Europejskiej.Tak ze pierwszy raz zaczynamy doplacac do tego interesu.Polacy wybrali,ich sprawa.To gwoli prawdy.Minister Waszczykowski nie musial wcale pytac sie o opinie KW.Jest to cialo doradcze i nic wiecej.Polska nie zmienila zasad ustrojowych.W Polsce wybrano nowy demokratyczny rzad ktory ma nieco inny poglad na Polske i podzial dochodu narodowego,bezpieczenstwo obywateli niz PO-PSL.TK jest instytucja otrzymana w spadku po Jaruzelskim i Kiszczaku.Ma bronic ukladu z Magdalenki.I probuje to robic.Powinien zostac zlikwidowany a jego role przejac Sad Najwyzszy.Odnosnie zakwitania miast i wsi: od 1989 roku minelo juz 1.5 pokolenia.Szeroko pojeta komunikacja zmienila mentalnosc Polakow,ktorzy ciezko pracuja bez wzgledu na to kto rzadzi .I oni to buduja,a nie Unia.W Afryce Rownikowej maja w chalupach plecionych z lian i bambusa Internet,a przed nimi stoja zamiast wielbladow samochody osobowe.
   W Polsce nikt niczym i nikim nie pogardza,najlepszy dowod to te ciagle protesty,manifesty,donosy na Polske, do Brukseli (tak jak za krola Stasia Poniatowskiego do Petersburga) itd i nikomu wlos z glowy nie spadl.Nastepuje prosze pana odrywanie swin od koryta granatami i stad ten kwik.Potrwa to troszeczke ,ludzie dostana po 500,emeryci troche mniej ,starcy lekarstwa i wszystko wroci do normy.Mam nadzieje ze Kaczynski zrobi wybory w roku 2017 tak aby jak Orban na Wegrzech zrobic z lewactwem raz na zawsze porzadek.
   Prosze popatrzec na program pana Donalda Trumpa.Czy on sie panu podoba i czy tez bedziecie donosic np do ONZ ze lamia demokracje ?

 6. edekzfabrykikredek on

  Poprawnosc polityczna wychodzi bokiem.Relacje polsko niemieckie sa bardzo skomplikowane.Wynika to z faktu ze Niemcy sa panstwem powaznym tzn .maja jasno okreslony cel polityczny (dobro Niemiec),ktory jest realizowany z zelazna konsekwencja bez wzgledu na rzadzaca opcje polityczna.Luz i swoboda panujaca w Niemczech jest iluzja,tylko na pokaz.Rzad niemiecki co innego mowi a co innego robi.Polska zas przez ostatnie 8 lat panstwem powaznym niestety nie byla.
  Media niemieckie(szwabskie od slowa Szwabia,kraina Niemiec) sa narzedziem tej polityki.I to nie tylko w Niemczech ale w calej Europie.Popisy springerowskiego “Newsweek’-a sa tego najlepszym przykladem.
  Dla mnie, paszkwile, pisane pod adresem legalnie wybranego rzadu w demokratycznych wyborach wPolsce,sa niczym innym jak wscieklym ujadaniem.Od kiedy to ksztaltowanie polskiej polityki wewnetrznej przez obce media jest czyms normalnym i pozadanym?
  Jezeli ton mojej wypowiedzi obraza uczucia estetyczne dyskutantow ( a zwlaszcza jednego) zwracam honor i prosze nie brac sobie tego do serca tak gleboko.

  • Witold Liliental on

   Nikt nie kwestionuje wygranej w demokratycznych wyborach przez PiS. Jeśli ktokolwiek coś takiego imputuje, po prostu kłamie. Ale fakt, że partia PiS wygrała te wybory (pamiętajmy – z poparciem 19% wszystkich uprawnionych do głosu) nie daje jej żadnego prawa do naginania i wręcz łamania Konstytucji i pozbawiania całej reszty społeczeństwa ochrony prawnej przed coraz to nowymi ustawami, godzącymi w nią. Nikt nie daje jej liderowi i jego akolitom prawa do obrzucania przeciwników politycznych inwektywami i oskarżania ich. W demokracji normalnej prawa mniejszości, również politycznej, podlegają ochronie. Nikt partii PiS nie daje prawa do dzielenia społeczeństwa na lepszych i gorszych. Takie zachowanie, to powtarzanie wzorców z najciemniejszej historii Europy 20 wieku. Oczywiście też, zarzut ciągle wykrzykiwany na demonstrujących w ramach KOD, że to są „ludzie, którzy nie mogą pogodzić się z odsunięciem od władzy” być może trafia do prostej i nierozumiejącej gawiedzi, ale nie do człowieka myślącego. Czy te dziesiątki tysięcy ludzi demonstrujących były na stanowiskach władzy? Wśród manifestujących są też przedstawiciele partii, które nigdy nie były w parlamencie, więc co one straciły? Na to dyskutanci drugiej strony nie odpowiedzą, bo głupio im, że tak łatwo dali się wpaść w pułapkę powielanych kłamstw. Polska traci wizerunek już nie tylko w Europie, ale i w Ameryce wśród poważnych obserwatorów. Co do ostatniego zdania, ponieważ rozumiem, że to do mnie: ja sobie niczego do serca nie biorę, ponieważ to nie ja piszę paszkwile. Ale ta wypowiedzią kończę obecną dyskusję, ponieważ przypomina ona walenie grochem o ścianę.

  • Tomasz Holuj on

   Nie uzyla Pani ani jednego argumentu rzeczowego …. nie da sie odniesc do Pani slow ,gdyz pokazuje Pani tylko emocje ….. kazdemu wolno ale to do niczego nie prowadzi . To nazywa Pani “wscieklym ujadaniem” czy “paszkwilami” na pewno oparte jest na dobrze sprawdzonych faktach . Jesli by Pani zechciala przyjrzec sie tym faktom na spokojnie to moze wtedy powstal by argument z Pani strony .

  • Tomasz Holuj on

   Te infomacje jakoby Polska mialaby stac sie platnikiem netto wobec Unii od tego roku sa calkowiecie zmyslone . Nie wiem kto to wymysla ,moge tylko przypuszczac . Sa takie tytuly w mediach ,ktore nie podaja ani zrodel informacji ani zadnych weryfikowalnych faktow . Media te fabrykuja monumentalne plotki , powtarzaja je wkolko i za jakis czas masa osob traktuje te “informacje ” jak prawde .

   POLSKA NIE STAJE SIE PLATNIKIEM NETTO WOBEC UNII . Wystarczy wykonac kilka ekstra klikniec zeby zobaczyc dokumenty na ten temat .

   Co zas do obowiazywania praw unijnych w krajach czlonkowskich to wlasnie TAKIE JEST PRAWO . Nie dlatego ,ze Polska dostaje najwiecej lecz dlatego ze jest czlonkiem Unii .

   Jesli zas Polska dostaje taka powazna pomoc ( z kieszeni podatnikow najbogatszych panstw UE ) to calkiem po ludzku powinna byc solidarna z tymi panstwami ,powinna byc gotowa im tez pomoc ( a wlasnie o to prosza od wielu miesiecy ) i wysluchac .

   Politycy Unii maja zawodowy obowiazek obserwowania wszystkiego co dzieje sie w krajach unijnych . Ich sztaby wiedza o kazdym posunieciu polskiego czy hiszpanskiego ,czy litewskiego rzadu natychmiast . Na tym polega ich praca . Sa to politycy wyksztalceni i wychowani w duchu glebokiej demokracji i tej demokracji zawodowo przestzegaja . To jest ich zadaniem . To robia na codzien wobec kazdego miejsca w Europie .

   PiS otrzymal zas ok 18 % glosow uprawnionych do glosowania . Czyli 81 % uprawnionych NIE GLOSOWALO na PiS !!!! Tymczasem ci ludzie w sejmie i w rzadzie zachowuja sie jakby dostali 100 % . Okazuja pogarde wszystkim innym . Obrzucaja epitetami i obrazaja kazdego kto im nie bije brawa . Jednoczesnie w tempie ekspresowym zmieniaja USTROJ PANSTWA .
   Zostali wybrani w demokratycznych wyborach lecz wykorzystuja ten fakt dla zniszczenia tejze demokracji co juz czesciowo im sie powiodlo . To sie nazywa ZAMACH STANU i dlatego swiat demokratyczny reaguje .

   Takie opinie jakoby Trybunal Konstytucyjny byl otrzymany w spadku po Jaruzelskim i Kiszczaku powtarza Pan za tymi mediami ktore kochaja fabrykowac plotki . Faktem jest ze Jaruzelski i Kiszczak bronili sie jak lwy przed opcja wprowadzenia dzialajacego trojpodzialu wladzy : Sejm , Rzad , Trybunal ….. Poddali sie przycisnieci twardymi rokowaniami ,ktore trwaly dlugo . Trzeba troche znac wspolczesnej historii wlasnego kraju gdy sie publikuje w takiej przestrzeni .

   Wszystkie panstwa demokratyczne moga funkcjonowac jako takie dzieki jakiej formie Trybunalu Konstytucyjnego . Moga byc inne sposoby ale wtedy chodzi o wypracowany przez wiele wiekow system zabezpieczajacy demokracje ,chroniacy slabszych ,biedniejszych ,innych przed zakusami dyktatorow , faszystow czy innych szalencow .

   A jesli chodzi o pogarde to nazwano protestujacych do tej pory : gestapo , gorszy sort , nieprawdziwi Polacy , swinie broniace koryta , chorzy psychicznie , zdrajcy …. Te slowa padaja z ust prezesa PiS i innych ludzi obozu wladzy .

   U wladzy zas mamy cala grupe osob z wyrokami ; min Ziobro za namawianie swiadka do skladania falszywych zeznan , szef sluzb specjalnych Kaminski ma powazny wyrok , Kurski szef Telewizji kilkakrotnie skazany za rozpowszechnianie nieprawdziwych a oszczerczych informacji … Do tego mamy cala grupe bylych czlonkow PZPR z prokuratorem stanu wojennego Piotrowiczem na czele ….

   Nie wiem o co chodzi Panu w sprawie Karty Praw Obywatela …. Polska jako jedyny kraj Unii nie ratyfikowala tego dokumentu na skutek oporu PiSu ,przed laty . Wlasnie ten dokument jest jednym z 2 glownych wykladnikow ducha demokracji europejskiej . Przyklad Wielkiej Brytanii ,ktora nie przyjela Karty nie ma sensu — Brytyjczycy prowadza samodzielna polityke w Unii . Trzeba tu powiedziec ,ze zawarte w Karcie zasady sa na wyspach przestzegane na podstawie innych ustaw i ustalen ,tradycji i praw czego absolutnie nie da sie powiedziec o naszej ojczyznie , zmierzajacej szybkim krokiem ku dyktaturze .

 7. edekzfabrykikredek on

  Hodowla konia arabskiego byla polska domena od kilkuset lat.Za sprawa rzadow PO-PSL za ktorym to tak Pani doktor placze,sytuacja sie zmienila na niekorzysc Polski.Za sprawa tych “geniuszy”ze stadnin w Janowie i Michalowie,najlepszy material genetyczny juz jest w USA i Emiratach.Jak ano tak :panowie dyrektorzy pozyczali najcenniejsze kobyly (dzierzawili klacze,tak po uczonemu) wlasnie do USA i do Emiratow,na okres do lat 3.Tamci nie proznowali.Klacze byly zapladniane a zarodki pobierane jak samochody z tasmy. Bez zadnej kontroli.Kto ile za to wzial ,tego nie wiemy i sie nie dowiemy.Zdechla najlepsza klacz warta prawie 3 000 000 euro.Minister Jurgiel dobrze zrobil ze rozpedzil to towarzystwo na 4-ry wiatry.
  Dziwi mnie ze pani doktor taka solidna w swoich doniesieniach a jakos ta spraw a umknela jej uwadze.
  Nie ma czego zalowac,Ludzie dostana po 500 zlotych ,bedzie lepiej.A pismaki z UE powrzeszcza popyskuja i w koncu stula te szwabskie pyski ziejace nienawiscia do Polski i wszystkiego co polskie.Pozdrowienia dla tych co za a nawet i przeciw jak to pieknie ujmowal nasz skarb narodowy niejaki Boleslaw W.

  • Witold LILIENTAL on

   “A pismaki z UE powrzeszcza popyskuja i w koncu stula te szwabskie pyski ziejace nienawiscia do Polski i wszystkiego co polskie.”
   Uwazam, ze to zdanie, poza merytorzycznie oczywista nieprawda, jest OBRAZLIWE i lamie zasady kullturalnej dyskusji, jaka to forum dyskusyjne dopuszcza.

 8. DALE KOWIDZU, piszesz o jakiejś “naszej’ manipulacji… hm, to w koncu 20 czy 37% zdecyduj się… 🙂

  MASZRYJA – oczywiście typowa postawa – skoro nie ma silnego argumentu, to najlepiej rzucić argument siły – czyli rzucić parę wyzwisk. Prawdziwa tolerancja dla odmiennych poglądów – jak widać.
  Swoja drogą, gdzie Ty kobieto/ mężczyzno mieszkasz, że chcesz walczyć “o prawo do głosowania, równouprawnienie, prawo do własności swojego domu”???
  Dobrze byłoby, żeby czytac czyjeś teksty ze zrozumieniem, a nie tworzyc naidinterpretacje.

  • Dale Kowidz on

   20% uprawnionych do głosowania.
   37% oddanych głosów.
   W propagandzie PiSu to większość.

 9. Drogi DALE KOWIDZU – na pewno jeszcze wiele nie rozumiem, ale jakoś mi tak świta, że wola Narodu wyraża się w wyborach..? A jeśli chciało sie części obywateli pójść i wyrazić swoje zdanie, to Ci którzy na wybory nie poszli sami sobie winni. Skoro PiSowcy sa teraz u rządu to głosami WIĘKSZOŚCI ZAINTERESOWANYCH.

  Natomiast chcę jeszcze tylko sprostować – w mojej poprzedniej wypowiedzi nie ma słowa o tym, że jestem przeciwna wczesnej nauce dzieci. Nie wiem, gdzie to wyczytałeś…? Uwaga dotycząca edukacji dzieci była skierowana przeciwko treściom jakie usiłuje sie teraz na potege rozpowszechniać w świecie w imię ŻLE pojętej poprawności politycznej / tolerancji. Zaczynamy pod płaszczykiem tych dwóch pojęć udawać, że wszystko jest normalne… Jak pisałam postep każdy rozumie po swojemu.

  • I słusznie!
   Ten głupi lewacki, bezbożny “postęp” same szkody przynosi. Po co kobietom prawo do głosowania, równouprawnienie, prawo do własności swojego domu? Lepiej żeby w domach siedziały i mężów słuchały. Tak jak za starych dobrych czasów bywało.
   Niech wieśniactwo odrabia pańszczyznę, bo przecież światła i patriotyczna Szlachta wie najlepiej co komu się należy i co jest najlepsze dla Narodu. Wtedy Sztachecka Polska była Wielka. Europę broniła przed zalewami poganów.
   Niech nasz PiS w imieniu “WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH” przywraca stary, sprawdzony porządek. Niech wreszcie skończy z nauką tolerancji!

  • Dale Kowidz on

   Pani NIKO: 37% głosów oddanych to też nie jest większość.
   Bez względu jak przekręcicie – to nie jest większość.
   WIĘKSZOŚĆ w Polsce (i w całym cywilizowanym świecie) oczekuje że rząd będzie przestrzegał obowiązującego prawa. To znaczy między innymi, że opublikuje ustawy Trybunału Konstytucyjnego bez wybierania na te które pasują lub nie.
   Naród oczekuje od wybranego Prezydenta, że będzie się wypowiadał w imieniu WIĘKSZOŚCI, a nie tylko 20, czy nawet 37%.

 10. A. Słowikowski on

  Pani redaktor, doktorat zobowiązuje, przynajmniej do zwerfikowania źródeł informacji jakimi stara się pani nadać patosu tej publicystyce.
  Po prawie 30 latach jestem tutaj w Sandomierzu od ubiegłej wiosny, mam wrażenie, że to w zasadzie powinien to być spychacz, a nie walec, I powinien zepchnąć to szambo ze dwadzieścia lat temu.
  Ten pani felieton powinni odczytywać na wiecach KODu, czy tak był zaplanowany?

 11. Mieszkam w Polsce, głosowałam na PiS. Cała nasza rodzina i większość znajomych także. Rozmawiamy o tym, co sie teraz dzieje i jesteśmy zadowoleni, ze wreszcie Polska przestała być popychadłem w Europie. Może skończy sie wreszcie produkcja roboli dla tzw. kapitału zagranicznego. I nic dziwnego, że prasa zagraniczna , która jest prasą tego samego kapitału zagranicznego jest niezadowolona… Postęp każdy rozumie po swojemu – dla większości Polaków jak widać po wyniku wyborów – to niekoniecznie szybsze wchodzenie bez wazeliny bogatszym krajom w … , tolerowanie wszystkiego łącznie ze zwykłymi zboczeniami oraz wolnością dzieciaków beztroskiego seksu… Proszę sobie wyobrazić, że o grozo! większość z nas wyraża zupelnie jawnie niechęć do nauki malych dzieci, że dwóch tatusiów a nawet żona mamusi – jest ok.
  Serdecznie pozdrawiaja ciemniacy Polacy Panią autorkę!

  • Dale Kowidz on

   NIKA: jak ktoś nie rozumie różnicy pomiędzy 20% wyborców a większością woli Narodu, to wiele rzeczy ma jeszcze do zrozumienia.
   Każde rozwinięte społeczeństwo stara uczyć się swoje dzieci jak najwcześniej. Od 4go, czasami nawet od 3go roku życia. “Postęp” w rozumienia tej MNIEJSZOŚCI która przejęła władzę w Polsce idzie w przeciwnym kierunku.

 12. Katarzyna Jaskiewicz on

  Malgosiu, kilka paragrafow w Twoim komentarzu do poczynan obecnego rzadu w Polsce dotyczy spraw, nad ktorymi warto byloby sie zastanowic i kto wie do jakiego wniosku by sie doszlo, gdyby nie fakt, ze sa razaco jednostronnie przedstawione. Uwazalam Twoje dziennikarstwo za lepsze, szkoda. Jeden natomiast uderzyl mnie brakiem obiektywnosci – wiecej – manipulacja. Czy uwazasz swoich czytelnikow za az tak malo inteligentnych?
  Ubolewasz, ze Polska nie ma dobrej prasy na Zachodzie? Serio? A stalo sie to z powodu…..? I Ty i ja wiemy swietnie, ze zanim rzad PiSu nawet zaczal dzialac, juz mial zla prase na Zachodzie. “Sprawa” Trybunalu Konstytucyjnego istniala juz niemal od roku – powstala za rzadow PO-PSL, tylko ich owczesni przeciwnicy – PiS – nie latali po obcych rzadach i redakcjach skarzac sie na Polske. Wiesz doskonale, jak i ja wiem, w jaki sposob zachodnie redakcje zbieraja informacje do publikacji prasowych. Jakimi drogami wedruje w tych kontaktach prawda i co sie z nia dzieje. Wszystko polega na zaufaniu do tego, kto udziela informacji, ktorej nikt w sumie nie sprawdza. Zaufaniu, czasami udzielanemu na wyrost…. Doskonale tez musisz wiedziec, ze w kwestii takich czy innych wynikow rzadow PiSu, najmniej idzie o te wyniki (a moze najbardziej, ale nie te, o ktorych mowi sie publicznie, jak z kolei sugeruja inne zrodla). Musialas zauwazyc – jak ja – ze NAJPIERW byla kampania europejskiej, glownie niemieckiej prasy i parlamentu europejskiego, NIEMAL JEDNOCZESNIE akcja KOD (spoleczne niezadowolenie z tego, czego jeszcze nie ma?) a dopiero POTEM akcje rzadu. Oczywiscie, o ile nie liczyc Trybunalu Konstytucyjnego, z ktorym klopot zaczal sie wiele miesiecy wczesniej przed wyborami nowego rzadu, bez najmniejszej reakcji ze strony aktywistow dzis zwiazanych z KODem.
  Wszystko to podlane zostalo gestym sosem wulgarnych i wrednych inwektyw pod adresem czlonkow PiSu i rzadu w kraju, a w Europie straszeniem polskimi zamieszkami i niepokojami spolecznymi, ktore straszacy sami wywolali. Czy Tobie – jak mnie – przypomina to chlopczyka, ktory lamie ptaszkowi skrzydla, zeby go potem pielegnowac?….
  Wsrod zwolennikow KODu a przeciwnikow PiSu jest wielu moich dobrych znajomych, a nawet przyjaciol. Gdyby nie to, co powyzej, gdyby nie historia rzadow PO-PSL, moze moglabym sadzic, ze mogliby miec racje. W kazdym razie, bylaby mozliwa jakas merytoryczna dyskusja, o ktorej takze Ty wspominasz, zapominajac, ze ci, z ktorymi obecny rzad mialby dyskutowac staneli z pistoletem pod drzwiami o poranku pierwszego dnia po wyborach. Manipulacje i propagande rozpoznam golym okiem i Ty powinnas rozpoznac ja takze.
  Kiedy pozbedziemy sie manipulacji, kiedy odwaznie spojrzymy na wszystko zlo, ktore rzady PO-PSL przyniosly, kiedy zastanowimy sie jak temu zlu zaradzic, kiedy fakty zwiazane z dzialalnoscia obecnego rzadu zaczna byc obiektywnie oceniane ku dobru Polski, wowczas bede wiedziala, ze nareszcie doroslismy.

  • Pani Katarzyno, składam Pani serdeczne podziękowanie za to, że zaoszczędziła mi Pani czasu pisząc swoją odpowiedź. Czytając Pani tekst – to tak jakbym czytała swój (włącznie z historią znajomych w Polsce….).
   Dodam takie przysłowie:
   Z bliska widać drzewa, z daleka widać las.
   Przeraża mnie brak tak prostej logiki, że nie można oceniać działania rządu po kilku miesiącach jego działania. PO było u władzy 8 lat. Obiecanej kwitnącej Irlandii jakoś w Polsce nie mamy. Nawet mi się nie chce opisywać wszystkich afer, kradzieży w biały dzień i nagradzanie orderami osób, którzy wycieraja sobie Polską i Polakami “gębę” (tak sie potocznie mówi, ale ja bym powiedziała ze oni wycieraja sobie Polakami zupełnie inną część ciała).
   Jeżeli na 54 Biennale w Wenecji Polskę reprezentuje izraelska artystka Yael Bartana to kogo jako kraj promowaliśmy. Przecież Polacy też mają swoich artystów… (To taka dywagacja na marginesie).
   Nie głosowałam na nikogo – ani na PO ani na PiS. Obserwuję ten “las” z daleka. A ocenię obecny rząd po 8 latach (jeżeli będzie tyle u władzy).
   Póki co przytoczę opinię amerykańskiego banku: “Bank Morgan Stanley podniósł prognozę wzrostu gospodarczego dla Polski do 3,6 proc. w ciągu wobec wcześniejszych przewidywań mówiących o o 3,2 proc. Powodem ma być rządowy program Rodzina 500 plus”

 13. Nie rozumiem jak zwolennikom PiSu może się wydawać, że zwykli ludzie zyskają na tej “dobrej zmianie”. Zyskają tylko poplecznicy PiSu. Czyli ot, nowe świnie przy korycie.Czyli wszystkim komentatorom, którzy “nie dadzą się przekonać, że zrobili błąd głosując na PiS” gratuluję nowych posad albo szerokiego gestu wobec swoich wybrańców.

 14. Tak sie sklada, ze ja znam odbrze zasady rynku ekonomicznego I wiem na jakich zasadach on dziala. Wiem dlaczego Polska zbiera negatywne opinie ekspertow. Opinie sa negatywne choc obecny rzad jest u wladzy bardzo krotko i efektow ich pracy nie bedzie widac jeszcze przez jakis czas. Na razie mamy dodatki na dzieci i zapowiedz ze zagraniczne korporacje beda musialy zaczac placic podatki w polsce jesli chca zarabiac pieniadze w polsce. Nic dziwnego ze im sie to nie podoba.
  Nie widze tez powodu zeby zwracac uwage na to co ma do powiedzenia komisja wenecka albo nawet komisja przyjaciol pluszowych recznikow. To po prostu kilku chlopcow, ktorzy maja swoje zdanie. Ten rzad i ten prezydent zostal wybrany w wolnych demokratycznych wyborach. Ja tez na nich glosowalem i nie widze powodu, zeby przychylac sie do czyjejs opinii ze nie mielem racji.
  Mam tylko szczera nadzieje, ze nasz rzad nie bedzie zwracal uwagi na komisje ani nawet na panie dziennikarki, takie jak ta ktora napisala te kupe bzdur. Nie widze innej szansy dla Polski na niepodleglosc niz wzmocnienie jej sily ekonomicznej. Nie bylo oddawna wazniejszych dla naszej ekonomii decyzji niz te, ktore podejmuje obecny rzad,

 15. Jak widac ponizej, PO mialo same osiagniecia.
  Afery z udziałem polityków PO:
  Afera podsłuchowa, afera hazardowa, afera stadionowa, afera autostradowa, afera stoczniowa, afera AmberGold, afera gazowa, Infoafera.
  Ekonomiczno-prawne oraz polityczne skutki decyzji rządów Donalda Tuska:
  Grabież oszczędności Polaków z OFE (153 mld zł) – każdemu Polakowi odkładającemu w OFE zabrano 51,5% środków zgromadzonych na koncie w funduszu emerytalnym i przeniesienie ich do ZUS. Sęk w tym, że Polacy swoje wirtualne pieniądze w ZUS będą mogli podejrzeć dopiero w lipcu przyszłego roku. Faktycznie znaczy to, że tych pieniędzy na tę chwilę nie ma, nawet wirtualnie.

  Podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat, największa podwyżka dla kobiet, bo aż wzrost o 7 lat z maksymalnej górnej granicy – 60 lat.
  Wzrost zadłużenia kraju (z 530 do 984 mld zł), co stanowi 57,8% PKB, a w przeliczeniu na jednego Polaka to 26 478 zł.
  Ukryty dług publiczny wynosi 3 biliony 133 mld zł, co stanowi 185,5% PKB, a w przeliczeniu na jednego Polaka to 84 281 zł,
  Wzrost fiskalizmu, zamrożenie progów podatkowych (coraz biedniejsi muszą płacić coraz większe podatki), podwyżka podatku VAT do 23 proc., kilkukrotne podwyżki akcyzy, podwyżki składek ZUS, likwidacja ulg podatkowych (budowlanej i internetowej), zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego (z 6000 do 4000 zł).
  Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego.
  Paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego.
  Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów) – obecnie to blisko 440 tys. urzędników.
  Doprowadzenie do zapaści służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty).
  Brak polityki wschodniej.
  Podpisanie długoterminowego kontraktu na dostawy gazu z Gazpromem.
  Nie ukończenie w terminie strategicznego dla bezpieczeństwa energetycznego Polski terminalu LNG w Świnoujściu (zakończenie było planowane na grudzień 2014 r., rząd obecnie mówi o 2015 r. tymczasem z nagranych rozmów polityków PO i opublikowanych we “Wprost” jest mowa o 2017 r.).
  Brak reakcji rządu w chwili, gdy jeden inwestor – Rabobank – wycofał się z najważniejszego banku dla polskiej gospodarki BGŻ. Była możliwość odzyskania tego banku przez Polskę – dostali go Francuzi z BNP Paribas.
  Wyprowadzenie dziesiątków miliardów złotych z Funduszu Rezerwy Demograficznej by zatkać dziurę budżetową.
  Zlekceważenie milionów podpisów Polaków pod wnioskiem o jednomandatowe okręgi wyborcze, referendum w sprawie wieku emerytalnego (ponad 2 mln podpisów), pójścia 6-latków do szkoły (ponad 1 mln podpisów rodziców).
  Blisko 2-milionowa emigracja zarobkowa Polaków.
  Nie został skrócony czas rozpatrywania spraw w sądach.
  Nie zostały zmienione emerytury z KRUS. Rolnicy nadal są bardzo uprzywilejowaną w Polsce grupą emerytalną, na którą zrzucają się pozostali.

  • Tomasz Holuj on

   Nie wyglada wcale na to zeby sie Pan znal na sprawach ekonomii a jesli to jest prawda to by znaczylo ,ze swiadomie podaje Pan niepelne / niewlasciwe informacje . W jakim celu ???

   Dla przykladu kwestja zadluzenia panstwa . Wydaje sie ono wysokie ale tylko wtedy gdy rozwaza sie kwoty samego dlugu . Ten dlug rzeczywiscie wzrosl ale dlatego ,iz bardzo wzrosl DOCHOD NARODOWY . W 2015 roku ten dlug wynosil 50 % dochodu narodowego . W UE przyjeto 60 % jako pulap dopuszczalny lecz bogate kraje go przekraczaja . Jako “znawca” ekonomii winien Pan wiedziec tez ,ze te kraje gdzie gospodarka jest najbardziej dynamiczna moga sobie pozwolic na 100 % zadluzenia ,czyli DWUKROTNIE wiecej niz Polska . Takimi gospodarkami sa USA , Japonia oraz Arabia Saudyjska . Im po prostu kazdy chetnie pozyczy pieniazki bo to jest dobra inwestycja .

   Polska PiSu ,natomiast co zrobila ??? Nie wie Pan ? Na poczatku tego roku sprzedala obligacje rzadowe za ponad 20 miljardow !! Komu ? No ,temu co chcial zaryzykowac …. zlemu Niemcowi . W taki oto prosty sposob obecny rzad uzaleznia nasza przyszlosc od okropnych Niemcow …. straszne !

   Jako ekspert od ekonomii wie Pan tez swietnie o planie rozwoju gospodarczego Polski autorstwa obecnego ministra gospodarki . Plan jest PLANEM 25 LETNIM !!! Opiera sie na pomocy Unii Europejskiej w wysokosci 100 miljarodw euro . Coz za projekt uniezaleznienia kraju od obcych sil …..

   Zajme sie jeszcze emigracja zarobkowa ; rozpoczela sie ona na taka skale za pierwszych rzadow PiS !!! Okolo 3 mln ludzi wyjechalo do krajow Unii . To wazne albowiem gdyby Polska wyleciala z tej Unii ( o czym marzy prawica i cala masa szalencow w Polsce ) to ci ludzie musieliby sie szybciutko spakowac a w Polsce pracy nie znajda . Tego PiS nie przezyje . Dodatkowo ci Polacy w Wielkiej Brytanii i Irlandii sa bardzo czesto kryminalni . Statystyki policyjne pokazuja to wyraznie a to szkodzi wizerunkowi Polski jeszcze bardziej niz dzialania PiSu .
   Mozna by argumentowac ,ze PO nie stworzyla im warunkow powrotu ale pamietajmy ,ze wladza PO przypadla na okres najwiekszego zalamania ekonomii w zachodnim swiecie od lat 20 tych zeszlego wieku . Ten super kryzys Polska przezyla wyjatkowo dobrze i Pan jako znajacy sie na ekonomii moglby bic brawo ,tak jak bili brawo wszyscy sasiedzi Polski .

   Spawy dookola gazu lupkowego sa niejasne ale jasne jest ,ze wydobywanie go ,jesli byloby w ogole oplacalne to na pewno byloby katastrofa na niewyobrazalna skale z uwagi na zanieczyszczenia wody . Woda w Polsce jest w bardzo wielu miejscach artykulem deficytowym a przeciez niezastapionym . To znany powszechnie problem ,ktory bylby nie do rozwiazania w kraju o tak gestym zaludnieniu jak nasz . Niewiedzial Pan tego ?? Hmmm ..

   Zgadzam sie natomiast z Panem w sprawie OFE . To byl skandal . Nie jedyny wcale …. Nie bronie PO . W kilku wyliczonych przez Pana sprawach moznaby podyskutowac ale nie warto robic z nich wielkich zarzutow . Caly swiat zostaje zmuszony do przekonstruowania systemow emerytalnych i nie jest to wina rzadow , nie jest to “wina Tuska” ,lecz bardzo skomplikowanych ukladow ekonomicznych wplatanych teraz w nowa sytuacje starzenia sie spoleczenstw . No ,chyba ze Pan robi sie coraz mlodszy …. Czego serdecznie zycze !! Byle bez przesady bo mozna zdziecinniec ….. ha ha ha ha

 16. Dale Kowidz on

  “Większość Polaków mieszkających w Kanadzie i USA” nie głosowało wcale.
  W Polsce również nie.
  I to jest główna przyczyna obecnej sytuacji.

 17. Grzegorz Kowal on

  Nie przesadzajmy… Głos Polonii to kropla w morzu. To Polacy sobie wybrali taki rząd. Czas przestać zrzucać odpowiedzialność za wszystko na innych. Polska ma taki rząd, jaki sobie wybrała. I tyle.

 18. Witold Liliental on

  Polacy mieszkający w Kraju piszą i mówią nam przez telefon: “Dlaczego wyście nam to zrobili?”

 19. Apelowalem do państwa w tej sprawie przed wyborami!

  Większość Polaków mieszkających w Kanadzie i USA głosowało na PiS nie płacąc w Polsce żadnych podatków!

  prosze są skutki waszego wyboru!

  • Bezrobotni w Polsce także nie płacili podatków i głosowali na Prawo i Sprawiedliwoścć. I dzięki Bogu. Rządy Po-PSL to było nieszczęście …
   Takze, pobyt/zamieszkanie ze granica nie może byc kryterium prawa do głosowania.
   Pozdrawiam dyskutowiczow

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.