Projekt ustawy o wspomaganych samobójstwach

3

Rząd federalny zaproponował projekt długo oczekiwanej, kontrowersyjnej ustawy ustalającej warunki, w których osoby poważnie chore lub umierające mogłyby korzystać z medycznej pomocy aby zakończyć swoje życie.

Ustawa mówi, że może być to opcja dostępna dla dorosłych osób, które cierpią w sposób nie do wytrzymania i w przypadku których śmierć jest nieuchronna i w miarę bliska.

Sam projekt ustawy jest nieco bardziej restrykcyjny niż orzeczenie Sądu Najwyższego z zeszłego roku, kiedy obalił on istniejący do tego czasu zakaz wspomaganych samobójstw. Sąd najwyższy nie wymagał aby osoby takie były w stanie terminalnym.

Projekt ustawy mówi, że z opcji wspomaganego samobójstwa mogłyby korzystać tylko osoby umysłowo sprawne, dorosłe w wieku minimum 18 lat, które z własnej woli zgłaszałby taką prośbę i udzielałyby zgody na tę opcję w sposób świadomy. Muszą one być chore na poważną lub nieuleczalną chorobę lub niepełnosprawność i być w zaawansowanym stanie choroby, który powoduje nieodwracalny spadek ich umiejętności funkcjonowania.

Osoba musi być na drodze do końca życia, aczkolwiek nie powiedziano w jakim terminie według prognoz lekarskich miałby wystąpić ich naturalny zgon.

Aby otrzymać pomoc lekarską konieczne byłoby sporządzenie prośby w formie pisemnej albo przez samego pacjenta, albo przez osobę przez niego wyznaczoną jeśli pacjent nie jest w stanie pisać, a prośba ta musiałaby być podpisana przez dwóch niezależnych świadków. Następnie wniosek taki rozpatrywany byłby przez dwóch niezależnych lekarzy lub autoryzowane do tego pielęgniarki, które musiałyby ją ocenić. Po tej procedurze obowiązywałby 15-dniowy okres oczekiwania, poza przypadkami, gdy śmierć lub utrata możliwości funkcjonowania jest bliższa.

Ustawa ta jest długo oczekiwaną odpowiedzią na orzeczenie Sądu Najwyższego w zeszłym roku, w którym sąd uznał, że zakaz wspomaganego samobójstwa stoi w sprzeczności z prawami obywatelskimi jednostki: prawem do życia, wolności i bezpieczeństwa.

Sąd dał rządowi czas do 6 lutego (potem przedłużono go do 6 czerwca) na opracowanie odpowiedniej ustawy.

Rząd ma w planie wyznaczenie jednego lub więcej niezależnych ciał do zbadania jeszcze niektórych kwestii, które nie zostały zawarte w ustawie, m.in. czy opcja ta powinna dotyczy także dojrzałych osób nieletnich, czy mogą to być osoby, które cierpią na zaburzenia czy choroby wyłączenie umysłowe i czy możliwe byłoby aby osoby zainteresowane dawały dyrektywy na przyszłość, do realizowania w momencie, kiedy zachodziłby inne wymagane warunki.

Rząd federalny będzie także pracował z prowincjami nad koordynowaniem opieki nad osobami na końcowym etapie ich życia i połączeniem pacjentów z lekarzami lub pielęgniarkami, które byłyby gotowe pomóc im w śmierci.

Rząd potwierdził, że szeregowi posłowie liberalni, wbrew temu co początkowo mogło się wydawać, będą mogli głosować w zgodzie ze swoim sumieniem, podobnie jak posłowie z innych partii.

Tymczasowa liderka konserwatystów Rona Ambrose, która była ministrem zdrowia w poprzednim rządzie, powiedziała, że obawia się, iż jest zbyt mało czasu na debaty i na przeprowadzenie tej ustawy przez obie izby parlamentu do dnia 6 czerwca.

Spodziewane są również możliwości formalnych sprzeciwów wobec ustawy, zarówno przez tych, którzy uważają, że idzie ona zbyt daleko, jak i ich przeciwników, którzy uważają, że nie jest wystarczająco daleko idąca. W związku z tym zgłoszono do rządu sugestie aby na wszelki wypadek poprosić Sąd Najwyższy o orzeczenie czy ustawa ta jest zgodna z konstytucją. Dzięki temu nie byłoby konieczne aby osoby chore lub umierające czy ich przedstawiciele musieli zgłaszać zastrzeżenia co do konstytucyjności ustawy do sądu.

W “Gazecie” na ten temat

Poleć:

O Autorze:

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

3 Comments

 1. Krzysztof Pawlicki on

  Czytam Pana liczne komentarze – nie ma Pan nigdy nic pozytywnego do powiedzenia? Nie jest to żadna nowomowa – pojęcie wspomaganego samobojstwa oznacza dokładnie to, co się wydaje – pacjent sam odbiera sobie życie, ale pomoaga mu w tym lekarz, dostarczając mu leku i oferując opiekę. Pan ma takie opinie, ale 80 proc, Kanadyjczyków uważa, że jest to prawo każdego człowieka. Ja popieram taką opcję – moja umierająca na raka znajoma uważa tę opcję za wielkie pocieszenie. Poważnie rozważa skorzystanie z niej gdy cierpienie stanie się nie do wytrzymania. Więc nieco więcej szacunku dla ludzi o innych poglądach – przydałoby się to Panu…

 2. Marek Maciolowski on

  @Pani M Bonikowska
  Do mojego poprzedniego komentarza nalezy dodac komentarz do nowomowy ktora Pani stosuje :
  samo-bojstwo znaczy po polsku samo-zaglade , ” wspomagane samobojstwo” znaczy zupelnie cos innego , nie jest juz samo-bojstwem lecz za-bojstwem a z prawnego punktu widzenia poprostu morderstwem. Prawo jak widac mozna zmienic i slowom nadac inne znaczenie, tak tez robili hitlerowcy i komunisci, wspolnie i z osobna.

 3. Marek Maciolowski on

  Stylistycznie napisane bardzo po ” polskiemu”
  – zachwycaja np. frazy ” osoby w stanie terminalnym ” – juz je widze na terminalu nr. 1 z biletem do nieba.
  Zakaz samobojstwa ” stoi w sprzecznosci z prawem do zycia … ” a ja naiwnie sadzilem ze zakaz samozabicia ma na celu utrzymanie zycia !? Widac w Kanadzie jest odwrotnie, jak podaje Pani redaktor. I dziwota ze Indianie kanadyjscy masowo popelniaja samobojstwa ? toc oni zabijajac sie afirmuja prawo do zycia !? ” wolnosci i bezpieczenstwa” – bedac czlowiekiem wierzacym nie watpie ze po smierci beda i wolni i bezpieczni ” od zycia ” i dziennikarzy kanadyjskich.
  Inny fantastyczny pomysl rzadu Kanady “… bedzie wspolpracowal z prowincjami nad koordynowaniem opieki nad osobami na ostatnim etapie ich zycia i polaczeniem pacjentow z lekarzami i pielegniarkami …”
  Jezyk cudaczny, jak to w Kanadzie bywa.
  Ja wole pielegniarki, i nie zdradze dlaczego.
  Do niedawna ci sami ” kanadyjczycy” nawolywali do laczenia sie z ” proletariuszami wszystkich krajow ” – pachnialo sodoma i gomora. .

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.