Co się dzieje? Szybkie newsy – piątek, 16 kwietnia

0

Imieniny obchodzą: Anastazja, Cezary, Leonid, Modest oraz Wacław

  • 94 lata temu Sejm RP ratyfikował Traktat Ryski, kończący wojnę polsko-bolszewicką.
  • 71 lat temu w Krakowie ukazał się pierwszy numer tygodnika “Przekrój”.
  • 44 lata temu rozpoczęto budowę Huty Katowice.
  • 33 lata temu rozpoczęto budowę pierwszej linii warszawskiego metra.
  • 17 lat temu podpisano akt założycielski partii Sojusz Lewicy Demokratycznej (SLD).
  • 16 lat temu Komendant Główny Policji powołał Centralne Biuro Śledcze (CBŚ).

W Polsce

W Poznaniu odbędzie się dziś uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z okazji jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski i początków polskiej państwowości.

Obradom Zgromadzenia Narodowego będą przewodniczyć marszałkowie Sejmu i Senatu: Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski; po raz pierwszy w historii odbędzie się ono poza Warszawą.

W trakcie posiedzenia Zgromadzenia Narodowego, które rozpocznie się w południe na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda.

Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski powiedział PAP, że prezydent Duda w orędziu podkreśli znaczenie chrztu Polski dla Polaków. “Wydarzenia, które z jednej strony jest wydarzeniem religijnym, ale ma znaczenie państwowe, bo od tego momentu datuje się historia Polski, historia państwa polskiego” – zaznaczył. Dodał, że będzie też refleksja nad znaczeniem chrześcijaństwa dla przyszłości.

W posiedzeniu, obok głowy państwa i parlamentarzystów, wezmą udział m.in.: członkowie Rady Ministrów z premier Beatą Szydło na czele, członkowie Konferencji Episkopatu Polski, pod przewodnictwem arcybiskupa, metropolity poznańskiego Stanisława Gądeckiego oraz przedstawiciele parlamentów europejskich i korpusu dyplomatycznego.

W trakcie posiedzenia Zgromadzenia Narodowego zostanie uroczyście odczytany tekst uchwały, przyjętej wcześniej przez Senat i Sejm. W uchwale wyrażono “wdzięczność twórcom państwowości i wszystkim pokoleniom Polaków, którzy wiernie trwali przy zasadach wyznaczających naszą tożsamość”. U uchwale czytamy, że “w długich dziejach chwały, ale i upadku Rzeczypospolitej, Naród Polski trwał, dzięki sile ducha, dzięki przykładowi męczenników od św. biskupa Wojciecha do bł. księdza Jerzego Popiełuszki”.

W uchwale wskazano też, że “wielki przełom historyczny współczesnego czasu jakim było powstanie ruchu +Solidarności+ nie byłby możliwy bez inspiracji duchowej, jaką przyniósł Polsce święty papież Jan Paweł II”. “Posłowie i Senatorowie Rzeczypospolitej Polskiej na Zgromadzeniu Narodowym apelują o uczczenie Jubileuszu 1050. Rocznicy Chrztu Polski – niech to źródło, z którego czerpały pokolenia, pozostanie obecne w naszych czasach i w przyszłości” – głosi tekst uchwały.

Po obradach uczestnicy obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski wysłuchają prawykonania przez Filharmonię Poznańską “Oratorium966.pl”, skomponowanego specjalnie na tę uroczystość.

mzk/

# # #

Katowicki sąd okręgowy ma ogłosić dziś wyrok w ponownym procesie b. prezydenta Zabrza Jerzego G., oskarżonego o zabicie wierzyciela. Prokurator żąda dla niego 25 lat więzienia, chce ponadto, by o przedterminowe zwolnienie oskarżony mógł ubiegać się najwcześniej po 20 latach. Podobnych kar prokuratura domaga się dla trzech innych oskarżonych, w przypadku dwóch z nich także wnosząc, by na wolność mogli wyjść po 20 latach.

To już drugi proces w tej sprawie. Poprzedni wyrok w 2014 r. uchylił Sąd Apelacyjny w Katowicach. B. prezydent konsekwentnie nie przyznaje się do winy i w ogóle kwestionuje udział w zdarzeniach opisanych w akcie oskarżenia. Także pozostali oskarżeni stanowczo zaprzeczają, by zabili Lecha F., choć przyznali się do udziału w jego uprowadzeniu i skrępowaniu.

Ciało F. znaleziono w sierpniu 2008 r. w lesie w Wymysłowie w pow. będzińskim, mężczyzna zmarł dzień wcześniej. B. prezydent Zabrza został zatrzymany i aresztowany w listopadzie 2009 r. Zdaniem prokuratury motywem zbrodni były nieporozumienia na tle finansowym. Jerzy G. pożyczył od Lecha F. 246 tys. zł. Z odsetkami miał mu zwrócić ok. 800 tys. zł. Oddanie takiej kwoty oznaczałoby dla G. bankructwo; motywem zbrodni był strach przed utratą życiowego dorobku – mówili prokuratorzy. Sprawę udało się rozwikłać dzięki Tomaszowi L. – skazanemu już prawomocnie na dwa lata więzienia w zawieszeniu za pomoc w uprowadzeniu ofiary.

kon/ pz/

# # #

Sąd Apelacyjny w Katowicach będzie dziś kontynuował rozprawę odwoławczą w procesie jednego z najbogatszych Polaków Jacka Domogały i członków jego rodziny, oskarżonych o nieprawidłowości w handlu kościelną ziemią. Nie wiadomo czy dziś sąd ogłosi wyrok, czy też wyznaczy publikację na inny dzień.

W maju 2015 r. katowicki sąd okręgowy uniewinnił wszystkich oskarżonych uznając, że nie popełnili żadnego z zarzucanych im przestępstw. Wyrok zaskarżyła gliwicka prokuratura, która domaga się powtórzenia procesu.

Prokuratura zarzuciła oskarżonym nabywanie ziemi, zwróconej Kościołowi przez Komisję Majątkową, z naruszeniem prawa pierwokupu. Chodzi łącznie o ok. 1000 ha gruntów. Poza Jackiem Domogałą na ławie oskarżonych zasiadło sześć innych osób: jego syn Tomasz wraz z żoną Karoliną i jej siostrą Weroniką, a także żona Jacka Domogały i jego córka z mężem.

W złożonej apelacji prokuratura zarzuca katowickiemu sądowi okręgowemu naruszenie procedury karnej i błędną ocenę stanu faktycznego, co stało się podstawą uniewinnienia wszystkich oskarżonych. Według obrony, sąd I instancji dokonał właściwej oceny dowodów i ustalił wszystkie istotne fakty. Sąd apelacyjny może utrzymać wyrok sądu okręgowego w mocy lub – jeśli przychyli się do wniosku prokuratora – nakazać sądowi I instancji powtórzenie procesu.

kon/ pz/

# # #

Sąd Rejonowy w Bytomiu ma ogłosić dziś swoją decyzję w sprawie trojga dzieci odebranych polskiej rodzinie przez hanowerski urząd ds. dzieci i młodzieży (Jugendamt). Po tym jak rodzice zabrali dzieci oddane pod opiekę zastępczą w Niemczech i wrócili do Polski, Jugendamt domaga się wydania całej trójki.

Niemiecki urząd domaga się wydania Gabriela, który ma dziś 16 lat, ośmioletniej Viktorii i pięcioletniej Julii. Polska rodzina mieszkała w Hanowerze od czerwca 2009 roku. W listopadzie 2013 r. Jugendamt – zdaniem pełnomocników “bezpodstawnie, w sposób skandaliczny i bezwzględny” – odebrał rodzicom dzieci. Powołał się przy tym m.in. na złą sytuację życiową rodziny.

Julia i Viktoria trafiły do niemieckiej rodziny zastępczej, a najstarszy Gabriel – do pogotowia opiekuńczego. Według rodziców, niemieccy rodzice zastępczy drastycznie zaniedbywali dziewczynki, dzieci miały być też ofiarami przemocy i molestowania seksualnego. Rodzice zdecydowali się uprowadzić całą trójkę i wrócić do Polski w styczniu 2015 r.

Pełnomocnik rodziny mec. Markus Matuschczyk wyraził opinię, że sąd w ogóle nie powinien rozpoznawać wniosku Jugendamtu, który określił mianem „organizacji przestępczej, która ma na celu zniszczenie rodziny” – tym bardziej, że przedstawiciel tego urzędu nie stawił się na żadnej z rozpraw. Śledztwo w sprawie molestowania dziewczynek, po doniesieniu rodziców, prowadzi bytomska prokuratura, która przed kilkoma miesiącami informowała, że wyczerpała już źródła dowodowe dostępne w Polsce.

kon/ pz/

# # #

W Katowicach zostaną dziś ogłoszone nazwiska laureatów piątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Dziennikarskiego im. Krystyny Bochenek. W finale znalazło się pięć wyłonionych przez kapitułę publikacji. Werdykt zostanie ogłoszony podczas gali w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego. Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 50 tys. zł. W poprzedniej edycji konkursu kapituła nie wskazała jednego zwycięzcy, lecz przyznała sześć równorzędnych wyróżnień.

W tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu oceniane były prace, które powstały i ukazały się w 2015 roku. Do konkursu zgłoszono 54 materiały dziennikarskie, spośród których 52 spełniły warunki formalne. Kapitule do oceny przekazano 20 materiałów prasowych, 14 telewizyjnych, 5 radiowych oraz 13 internetowych.

Celem konkursu jest promocja regionu, a także upamiętnienie Krystyny Bochenek – śląskiej dziennikarki, znanej z wielu akcji i inicjatyw społecznych. Konkurs ma charakter otwarty, w szczególności zaś ukierunkowany jest na zagadnienia związane z historią województwa śląskiego, jej oceną oraz zmianami, a także wizją przyszłości regionu, jego miejsca i roli w Polsce i Europie.

Krystyna Bochenek przez wiele lat była dziennikarką Polskiego Radia Katowice, współpracowała z telewizją i prasą. Zasłynęła z akcji i inicjatyw społecznych promujących m.in. zdrowie i piękną polszczyznę. Była pomysłodawczynią Ogólnopolskiego Dyktanda, imieninowych zjazdów Krystyn, inicjatorką gali Ambasador Polszczyzny. Zginęła w 2010 r. w katastrofie smoleńskiej.

Na świecie

KIJÓW – Rozwój sytuacji na Ukrainie po powstaniu nowego rządu. W czwartek parlament zatwierdził na stanowisku premiera swego dotychczasowego przewodniczącego Wołodymyra Hrojsmana oraz odwołał z funkcji szefa rządu Arsenija Jaceniuka. W Radzie Najwyższej Ukrainy ogłoszono jednocześnie powołanie nowej koalicji, stworzonej przez prezydencki Blok Petra Poroszenki i Front Ludowy Jaceniuka.

ATENY, ANKARA, WIEDEŃ – Sytuacja w krajach najbardziej dotkniętych napływem migrantów. Papież Franciszek udaje się w sobotę na grecką wyspę Lesbos.

GENEWA – Kontynuowane są rozmowy w ramach trzeciej rundy negocjacji pokojowych w sprawie Syrii, gdzie obowiązujący od 27 lutego rozejm wydaje się coraz bardziej zagrożony.

WASZYNGTON – Cd. obrad wiosennej sesji Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego; obrady ministrów finansów i prezesów banków centralnych państw G-20.

TOKIO – Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow z wizytą w Japonii.

PARYŻ – Wizyta prezydenta Autonomii Palestyńskiej Mahmuda Abbasa we Francji; rozmowy z prezydentem Francois Hollande’em (o godz. 18.30).

AMSTERDAM – Zakończenie nieformalnego spotkania unijnych ministrów ochrony środowiska (bez żadnych decyzji).

AMSTERDAM – Zakończenie nieformalnego spotkania unijnych ministrów transportu (bez żadnych decyzji).

WATYKAN – Początek dwudniowego sympozjum na temat społecznej encykliki Jana Pawła II “Centesimus Annus”, wydanej 25 lat temu. Mają w nim wziąć udział m.in. ubiegający się o nominację Demokratów w wyborach prezydenckich w USA senator Bernie Sanders i przywódca Boliwii Evo Morales.

Poleć:

O Autorze:

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.