Co się dzieje? Szybkie newsy – wtorek, 18 kwietnia

0

Imieniny obchodzą: Apoloniusz, Bogusław i Flawiusz.

 • 991 lat temu, podczas Świąt Wielkanocnych w Gnieźnie odbyła się koronacja królewska Bolesława I Chrobrego.
 • 498 lat temu, na Wawelu odbyła się koronacja Bony Sforzy na królową Polski i jej zaślubiny z królem Zygmuntem I Starym.
 • 510 lat temu papież Juliusz II położył kamień węgielny pod nową bazylikę św. Piotra w Rzymie, jedno z najważniejszych dzieł architektury renesansu i baroku.
 • 225 lat temu Sejm Wielki uchwalił prawo o miastach.
 • 90 lat temu Polskie Radio rozpoczęło regularną emisję programu.
 • 71 lat temu w Piskorowicach koło Leżajska oddziały Narodowej Organizacji Wojskowej, podległe Józefowi Zadzierskiemu ps. Wołyniak, zamordowały około sto osób narodowości ukraińskiej.
 • 70 lat temu rozwiązano założoną w 1920 r. Ligę Narodów, międzynarodową organizację założoną z inicjatywy prezydenta Stanów Zjednoczonych T.W.Wilsona dla zapewnienia pokoju i rozwoju współpracy międzynarodowej.
 • 64 lata temu w Warszawie w Al. Szucha, gdzie w latach 1939-1944 mieściła się siedziba Gestapo, otwarto Mauzoleum Walki i Męczeństwa.
 • 30 lat temu Józef Szaniawski, dziennikarz PAP i “Interpressu”, współpracownik Radia Wolna Europa, oskarżony przez władze komunistyczne o szpiegostwo wojskowe, został skazany na 10 lat więzienia, konfiskatę mienia oraz grzywnę.
 • 27 lat temu, w czasie spotkania Lecha Wałęsy i gen. Czesława Kiszczaka, podjęto decyzję o powołaniu Komisji Porozumiewawczej, mającą czuwać nad wykonywaniem porozumień zawartych przy Okrągłym Stole.
 • 6 lat temu, w Krakowie odbyły się uroczystości pogrzebowe Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii; para prezydencka spoczęła w katedrze na Wawelu w krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów.

W Polsce

Wizytę w Warszawie złoży dziś premier Danii Lars Lokke Rasmussen. Głównym tematem rozmów z szefową polskiego rządu Beatą Szydło będzie kwestia gazociągu Baltic Pipe, dzięki któremu do Polski może popłynąć gaz m.in. ze złóż norweskich.

Jak powiedział PAP rzecznik rządu Rafał Bochenek, szefowie rządów Polski i Danii będą również rozmawiać o bieżących problemach Unii Europejskiej oraz polityce wschodniej i sytuacji na Ukrainie.

Główną kwestią omawianą podczas dzisiejszych rozmów będzie jednak dywersyfikacja źródeł dostaw gazu. Projekt Baltic Pipe między Polską a Danią, którym miałby być transportowany gaz ziemny ze złóż norweskich, to jeden z dwóch polskich projektów infrastruktury gazowej, które w zeszłym roku otrzymały wsparcie finansowe na prace przygotowawcze z funduszu unijnego “Łącząc Europę”. Projekt Baltic Pipe został dofinansowany w wysokości 400 tys. euro. Projekt Baltic Pipe jest uwzględniony na przyjętej w dniu 18 listopada 2015 r. przez Komisję Europejską liście projektów PCI (Project of Common Interest).

Rzecznik rządu podkreśla, że rozmowy z duńskimi partnerami wpisują się w działania polskiego rządu dotyczącego nowego korytarza dostaw gazu do Polski. Korytarz dostaw gazu z Morza Północnego do Polski był również kluczowym tematem wizyty premier Szydło na początku lutego br. w Norwegii.

Po rozmowach z szefową norweskiego rządu Erną Solberg, premier Szydło zadeklarowała, że polski rząd zrobi wszystko, by stworzyć warunki do budowy gazociągu z Morza Północnego do Polski. Według niej ta inwestycja jest dla polskiego rządu niezwykle istotna, dlatego że daje możliwość zapewnienia lepszego bezpieczeństwa energetycznego Polski.

mce/ mok/

# # #

Dziś ma się odbyć konferencja prasowa dotycząca prac zespołu ekspertów ds. problematyki Trybunału Konstytucyjnego powołanego przez marszałka Sejmu. Konferencję przełożono z piątku na poniedziałek, powód – przedłużające się prace zespołu.

Zespół został powołany w następstwie wydania przez Komisję Wenecką opinii w sprawie zmian w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. W opinii wydanej na początku marca Komisja podkreśliła, że “osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa” w Polsce. Komisja wezwała też polski parlament do znalezienia rozwiązania w oparciu o zasadę praworządności, przy poszanowaniu orzeczeń TK.

ale/

# # #

Dziś na Stadionie Narodowym w Warszawie rusza 6. edycja konferencji Transport Research Arena (TRA2016). Organizatorem wydarzenia, przy wsparciu Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, jest Instytut Budowy Dróg i Mostów w Warszawie. Partnerami konferencji są: Komisja Europejska, Konferencja Europejskich Dyrektorów Dróg (CEDR) oraz europejskie transportowe platformy technologiczne.

Konferencję otworzą minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki oraz komisarz UE ds. transportu i mobilności Violeta Bulc. Gośćmi wydarzenia będą m.in. czeski Minister Transportu Dan Tok, Premier Jerzy Buzek, Sekretarz Generalny ITF OECD Jose Viegas.

Konferencje Transport Research Arena to najważniejsze w Europie forum wymiany wiedzy i doświadczeń między światami polityki, nauki i biznesu, które umożliwia wdrożenie i komercjalizację wyników badań i innowacji w dziedzinie transportu i infrastruktury. Co dwa lata bierze w nich udział ponad 2 000 uczestników. Hasło tegorocznej edycji brzmi “Innowacyjne rozwiązania dla mobilności jutra”.

ale/

# # #

Dziś rozpoczyna się egzamin gimnazjalny. O godzinie 9 ponad 360 tys. uczniów III klas gimnazjów w całym kraju przystąpi do pisania egzaminu sprawdzającego ich wiedzę humanistyczną. We wtorek będą mieli egzamin matematyczno-przyrodniczy, w środę – z języka obcego.

Na egzaminie z wiedzy humanistycznej uczniowie najpierw będą rozwiązywać zadania z historii i wiedzy o społeczeństwie, a po przerwie – z języka polskiego.

Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do niego w tym tygodniu, będzie go pisał w drugim terminie. Wyniki egzaminu uczniowie poznają w czerwcu; będą one miały wpływ na przyjęcie do szkoły ponadgimnazjalnej.

Na świecie

LUKSEMBURG – W Luksemburgu spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej. W programie dyskusja m.in. o kryzysie migracyjnym, regionalnej strategii wobec Syrii i Iraku oraz relacjach UE z państwami Partnerstwa Wschodniego. Polskę reprezentuje szef MSZ Witold Waszczykowski.

SOFIA – Prezydent Andrzej Duda składa wizytę w Bułgarii. Rano polskiego prezydenta oficjalnie powita prezydent Bułgarii Rosen Plewnelijew. Przywódcy przeprowadzą rozmowę sam na sam, a następnie pod przewodnictwem szefów państw spotkają się delegacje obu krajów. Prezydent Duda otrzyma najwyższe bułgarskie odznaczenie, order Stara Płanina ze wstęgą. Andrzej Duda spotka się także z premierem Bojko Borysowem i przewodniczącą bułgarskiego parlamentu Cecką Caczewą. Wizyta odbywa się w ramach przygotowań do lipcowego szczytu NATO. Polski prezydent będzie też rozmawiał o współpracy wojskowej, kryzysie imigracyjnym, konflikcie na Ukrainie, bezpieczeństwie w regionie Morza Czarnego oraz o kwestiach związanych z energetyką.

ANKARA, ATENY, RZYM – Rozwój wydarzeń w krajach najbardziej dotkniętych napływem migrantów.

STRASBURG – Otwarcie wiosennej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (do 22 kwietnia).

AMSTERDAM – Nieformalne spotkanie ministrów zdrowia krajów Unii Europejskiej.

DAMASZEK, GENEWA – Sytuacja w Syrii, gdzie od 27 lutego utrzymuje się kruchy rozejm między siłami reżimu prezydenta Baszara el-Asada a oddziałami zbrojnej opozycji. Kontynuowane są rozmowy w ramach trzeciej rundy negocjacji pokojowych w sprawie uregulowania syryjskiego konfliktu.

HAWANA – W Hawanie dalszy ciąg zjazdu Komunistycznej Partii Kuby (PCC), który ma ocenić reformy zmierzające do liberalizacji gospodarki i wyznaczyć kierunek rozwoju kraju. Zakończenie zjazdu we wtorek.

MOSKWA – Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Rosji, Chin i Indii.

NOWY JORK – Ogłoszenie laureatów dorocznej Nagrody Pulitzera (godz. 21 czasu polskiego)

Poleć:

O Autorze:

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.