Radio przez telefon

0

Czytelnicy mojego pokolenia na pewno pamiętają doskonale magnetowidy (VCR). Nie tylko można było wypożyczać filmy niedostępne w telewizji, ale również nagrywać ulubione programy i następnie oglądać je wtedy, gdy nam pasowało uwalniając się od godziny nadawania go w telewizji. Dzisiaj magnetowidów już nie ma, zastąpiły je PVR-y, inna technologia, wygody te same. Cyfrowy kamerdyner pilnuje programów, nagrywa nasze ulubione, a my sobie oglądamy przewijając szybko reklamy.

A jak to się stało, że nikt nie wymyślił magnetowidów do radia? Niby były magnetofony, szpulowe i kasetowe, ale nikt jakoś nie wpadł na pomysł żeby programy radiowe można było nagrywać tak samo jak telewizyjne. Może ktoś wymyślił, tylko nikt nie zauważył…

Od już prawie 15 lat istnieją możliwości publikowania audycji dźwiękowych w Internecie w taki sposób, żeby kolejne audycje automatycznie przychodziły na nasz komputer tak jak ulubiony magazyn wkładany do naszej skrzynki pocztowej przez listonosza. Jak z każdą nową technologią, mija sporo czasu od wynalazku do akceptacji.

iPhone oraz iTunes odegrały w tym procesie kluczową rolę. iTunes zaczął spełniać rolę listonosza przynoszącego ten nasz kolorowy magazyn, a coraz bardziej inteligentne telefony zaczynają zastępować odbiorniki radiowe.

Ten proces nazywa się dzisiaj Podcasting. Oczywiście nie trzeba mieć iPhone’a żeby słuchać podcastów. Można je “odbierać” też na telefonach Android i Blackberry, no i oczywiście na tabletach i komputerach, a od przyszłego roku mają się pokazać również w nowych samochodach.

Edison Research przewidywał, że 2015 będzie rokiem Podcastów. Trudno się dziwić – na początku tego roku ponad 46 milionów Amerykanów słuchało już regularnie co najmniej jednego podcastu. Dla mnie jest to teraz ulubiona forma słuchania radia i sposób na korki. Można słuchać w samochodzie, na spacerze i w czasie robienia porządków domowych. Tak samo jak słuchamy radia. Czas przesiedziany na autostradzie przestaje być stracony. Podobnie jak w wypadku nagrywanych programów TV, słucham teraz tego co chce i kiedy chcę.

A co w Polsce? Najstarszy wciąż nadawany polski podcast Nie Tylko Dla Orłów ma już prawie 10 lat. Zapraszam do posłuchania: http://nietylkodlaorlow.org/odcinki/ 

My także postanowiliśmy wykorzystać nasze wieloletnie doświadczenie dziennikarskie, radiowe, kontakty i wyprodukowaliśmy pierwszy podcast po angielsku o Polsce i o Polakach na świeciePOLcast.

Zapraszamy Czytelników Gazety do słuchania naszego POLcastu:

Polcast_logo_3ver3

Więcej moich ulubionych podcastów za tydzień… 

Kolejne artykuły w cyklu “Radio przez telefon

Poleć:

O Autorze:

Tomek Kniat

Urodziłem się i wychowałem w Warszawie. Kocham to miasto – o ile oczywiście miasto można kochać. Od 1988 mieszkam w Toronto, czyli przez mniej-więcej połowę swojego życia. W Toronto jestem Polakiem, a podczas wizyt w Ojczyźnie jestem Kanadyjczykiem w Warszawie. Więcej-> o mnie 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.