Komisja kultury za ustanowieniem 2017 r. Rokiem Conrada i Rzeki Wisły

0
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu opowiedziała się podczas czwartkowego posiedzenia za ustanowieniem Roku Josepha Conrada-Korzeniowskiego i Roku Rzeki Wisły. W 2017 r. mija 160-lecie urodzin pisarza i 550. rocznica pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Ustanowienie roku 2017 Rokiem Josepha Conrada-Korzeniowskiego ma być formą uczczenia 160-lecia urodzin pisarza, autora takich powieści jak m.in. “Jądro ciemności”, “Lord Jim”, “Smuga cienia” czy “Tajny agent”. Rocznica urodzin artysty przypada 3 grudnia. Jak przypominają autorzy projektu uchwały, reprezentowani przez posła Piotra Babinetza (PiS), Conrad-Korzeniowski – właśc. Józef Teodor Konrad Korzeniowski – był synem “polskich patriotów, zesłańców syberyjskich”, pisarzem zasłużonym dla kultury polskiej i światowej. Podkreślono, że dzięki swojemu dorobkowi literackiemu “zajmuje niekwestionowaną pozycję klasyka literatury nowoczesnej, który zmienił oblicze prozy powieściowej”. “Podejmowanie tematów ważnych dla starego kontynentu czyni go pisarzem uniwersalnym, który (…) nakreślił wizję »Europy bez granic«, stanowiącą podstawę trwałego pokoju między narodami Europy” – czytamy w projekcie uchwały. Projekt uchwały, wspierany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, został przyjęty podczas czwartkowego posiedzenia Komisji Kultury i Środków Przekazu. Przedstawiciele resortu zapowiedzieli przygotowanie oferty kulturalnej, związanej z obchodami Roku Conrada-Korzeniowskiego. Jak podkreślili, ministerstwo planuje wykorzystanie dorobku i popularności twórczości pisarza do promocji Polski za granicą “poprzez przypominanie o osadzeniu autora “Jądra ciemności” w doświadczeniu polskim XIX. wieku”. Posłem sprawozdawcą wybrano Piotra Babinetza. Rok Rzeki Wisły miałby uczcić 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu na Wiśle. Jak zapisano w projekcie uchwały przyjętej podczas czwartkowego posiedzenia “Sejm RP oddaje hołd pokoleniom rodaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego”. Przypomniano, że w wyniku postanowień II pokoju toruńskiego Polska odzyskała panowanie nad całym biegiem żeglownej Wisły. Tym samym rok 1467 stał się pierwszym rokiem wolnej żeglugi wiślanej, “rozpoczynającym najwspanialsze lata historii Polski”. “Wisła – Królowa Polskich Rzek, symbol polskości i patriotyzmu – to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo. To wyjątkowa rzeka, przez stulecia różnorodnie kształtowania przez naturę i ludzi wciąż jest dla nas wyzwaniem cywilizacyjnym. Wymaga zrównoważonego rozwoju, przemyślanej strategii oraz odważnych, dalekowzrocznych działań” – czytamy w uchwale. Posłanką-sprawozdawczynią została przewodnicząca Komisji Elżbieta Kruk (PiS).
Poleć:

O Autorze:

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.