Rosyjskie władze na Krymie przeszukują domy Tatarów

0
Władze zajętego przez Rosję Krymu przeprowadziły w czwartek rewizje w domach Tatarów w Bachczysaraju, tłumacząc to walką z zakazaną Partią Odrodzenia Islamskiego (Hizb-ut-Tahrir al- Islami). Kilka osób zatrzymano – poinformowały ukraińskie media. W środę Tatarzy obchodzili 72. rocznicę stalinowskich deportacji do Azji Środkowej. Od czasu aneksji Krymu w 2014 roku Rosja nie zezwala im na tradycyjną demonstrację rocznicową w centrum Symferopola. “Jest to kolejna akcja zastraszania krymskich Tatarów przed 18 maja. Na ten dzień wyznaczono także rozprawę sądową w sprawie krymskich muzułmanów, aresztowanych rok temu. W Bachczysaraju odbywają się masowe rewizje” – zaalarmował na Facebooku Zair Smedlajew, przedstawiciel zgromadzenia tatarskiego, Kurułtaju. Podczas rewizji, które przeprowadzili ubrani w mundury i uzbrojeni w karabiny maszynowe mężczyźni, aresztowane zostały cztery osoby. Prokurator Krymu Natalia Pokłonska powiedziała rosyjskim mediom, że akcję nadzorowała Federalna Służba Bezpieczeństwa Rosji. Oświadczyła także, że Partia Odrodzenia Islamskiego współpracuje z samorządem krymskich Tatarów, Medżlisem. W kwietniu rosyjski sąd na Krymie podjął decyzję o likwidacji Medżlisu, który został uznany za organizację ekstremistyczną. Stało się to z inicjatywy Pokłonskiej. W ubiegłym tygodniu rosyjskie władze Krymu na krótko zatrzymały ponad 100 Tatarów, którzy zgromadzili się na modlitwie w meczecie na przedmieściach Symferopola. Nie aresztowano ich, jednak kazano stawić się w komisariatach policji na przesłuchania. 25 kolejnych Tatarów zatrzymano w tym czasie w Eupatorii. W środę apel do wspólnoty międzynarodowej w sprawie sytuacji Tatarów na Krymie wystosował ukraiński parlament. Zwrócono się m.in. do ONZ i Parlamentu Europejskiego o uszanowanie pamięci ofiar zbrodni popełnionych na narodzie tatarskim i zwrócenie uwagi na prześladowania, którym Tatarzy poddawani są obecnie. Rosja zaanektowała w 2014 roku należący do Ukrainy Półwysep Krymski w wyniku referendum, które władze w Kijowie i wspólnota międzynarodowa uznały za nielegalne. Tatarzy krymscy, którzy stanowią tam 12 proc. mieszkańców, byli przeciwni referendum. Ich społeczność w większości zbojkotowała głosowanie, narażając się na represje ze strony rosyjskich władz.
Poleć:

O Autorze:

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.