Co się dzieje? Szybkie newsy – piątek, 21 pażdziernika

0
Imieniny obchodzą: Celina, Hilary, Jakub oraz Urszula.
  • 81 lat temu w Łodzi urodziła się Jadwiga Barańska, aktorka, niezapomniana Barbara Niechcic z ekranizacji “Nocy i dni”, znana również z filmu “Hrabina Cosel”, w którym zagrała tytułową bohaterkę.
  • 71 lat temu w Moskwie urodził się Nikita Michałkow, aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy; twórca m.in. filmów „Oczy czarne”, „Spaleni słońcem” – nagrodzony Oscarem (1995) oraz „Cyrulik syberyjski”.
  • 69 lat temu Stanisław Mikołajczyk, wobec groźby aresztowania przez władze komunistyczne, potajemnie opuścił Polskę i przedostał się do Londynu.
  • 60 lat temu w czasie VIII Plenum I sekretarzem KC PZPR wybrany został Władysław Gomułka.
  • 50 lat temu w 10. rocznicę Października ’56 na Wydziale Historii Uniwersytetu Warszawskiego odbyło się zebranie ZMS, w czasie którego prof. Leszek Kołakowski wygłosił referat krytykujący sytuację panującą w Polsce.
  • 3 lata temu Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu uznał, że nie może ocenić rosyjskiego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej oraz że Rosja nie dopuściła się nieludzkiego i poniżającego traktowania krewnych ofiar. Decydującym argumentem dla sędziów był zbyt odległy dystans czasowy.

W Polsce

Sejm dzisiaj, w ostatnim dniu posiedzenie w bloku głosowań zdecyduje m.in. o dwóch wnioskach ws. uchylenia immunitetu prezesa NIK Krzysztofa Kwiatkowskiego. Z pierwszym z nich do Sejmu wystąpił komendant miejski policji w Łodzi w związku z wykroczeniem, z drugim – dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej. Chodzi o zarzuty przekroczenia uprawnień przy obsadzie stanowisk w NIK i wykroczenie drogowe. Kwiatkowski kilkakrotnie apelował o uchylenie mu immunitetu. Sejm zajmie się także prezydenckim projektem nowelizacji Kodeksu karnego oraz ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich. Zakłada on, że sądy w sprawach karnych będą musiały sprawdzać, czy w wyniku przestępstwa nie ucierpiało dziecko; jeśli ucierpiało, wymierzona kara powinna być wyższa. W projekcie proponuje się wyższą karę za przestępstwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dziecka w wieku do 15 lat. Minimalna kara wynosiłaby trzy lata więzienia, obecnie nie ma oddzielnego przepisu dotyczącego dzieci. Bardziej srogo karane byłoby także pozbawienie wolności osoby poniżej 15. roku życia. Sejm będzie także debatował nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu karnego, autorstwa Nowoczesnej, który dotyczy rozszerzenia zakresu przepisów penalizujących stosowanie przemocy, groźby bezprawnej, propagowania rasizmu i dyskryminacji ze względu na płeć, tożsamość płciową, orientację seksualną, wiek i niepełnosprawność. Posłowie zajmą się również komisyjnym projektem nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, który zakłada umożliwienie świadkowi uchylenia się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli jej udzielenie mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za wykroczenie lub wykroczenie skarbowe. mrr/ # # # Dziś w ostatnim dniu posiedzenie w Senacie odbędą się głosowania nad wcześniej rozpatrzonymi punktami; jeśli Sejm uchwali nowelizację budżetu na 2016 r., to Senat zajmie się dziś także tą nowelą. Początek obrad o godz. 10.30.

Na świecie

BRUKSELA – Drugi dzień szczytu UE, poświęconego kryzysowi migracyjnemu, polityce handlowej UE, w tym negocjacjom nad umową o partnerstwie handlowym i inwestycyjnym ze Stanami Zjednoczonymi (TTIP), a także przyszłości stosunków z Rosją w kontekście konfliktów na wschodniej Ukrainie i w Syrii. Polskę reprezentuje premier Beata Szydło. RZYM – W drugim dniu Narodowej Pielgrzymki Polaków do Rzymu msza w bazylice św. Jana na Lateranie pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. W pielgrzymce, która potrwa do niedzieli, uczestniczy około 7 tys. wiernych ze wszystkich polskich diecezji, 50 biskupów, 260 kapłanów. W sobotę pielgrzymi spotkają się z papieżem Franciszkiem. DAMASZEK, GENEWA – Sytuacja w Syrii, gdzie w ramach przedłużonej do piątku do godz. 19 czasu miejscowego (godz. 18 w Polsce) “przerwy humanitarnej” rosyjskie i syryjskie siły wstrzymały ataki na Aleppo, aby umożliwić opuszczenie miasta cywilom i rebeliantom oraz ewakuację chorych i rannych. W Genewie sytuacja w Syrii będzie tematem specjalnej sesji Rady Praw Człowieka ONZ. BAGDAD, MOSUL – Rozwój wydarzeń w Iraku, gdzie trwa ofensywa sił rządowych na miasto Mosul, które od czerwca 2014 roku znajduje się w rękach dżihadystów z Państwa Islamskiego. WASZYNGTON – Ciąg dalszy kampanii przed wyborami prezydenckimi w USA, które odbędą się 8 listopada. BRUKSELA – Podpisanie memorandum w sprawie budowy bałtyckiego konektora gazowego między Estonią a Finlandią. MOSKWA – Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) powinien zacumować rosyjski statek kosmiczny Sojuz MS-02 z nową załogą – rosyjskimi kosmonautami Siergiejem Ryżykowem i Andriejem Borysenką oraz amerykańskim astronautą Shanem Kimbrough. Zastąpią na ISS Amerykankę Kate Rubins, Rosjanina Anatolija Iwaniszyna i Japończyka Takuyę Onishiego, których powrót na Ziemię planowany jest na 29 października. Sojuz MS-02 wystartował z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie w środę.
Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.