Działo się (21 września)

0

Maria Bonaparte z synem Piotrem

1962 – Zmarła księżna Maria Bonaparte (ur. 2 lipca 1882) francuska psychoanalityczka szkoły freudiańskiej. Przez ślub księżna grecka i duńska. Urodziła się jako jedyna córka ks. Rolanda Bonaparte (wnuka Lucjana, brata Napoleona I) i bogatej Marie Félix-Blanc (spadkobierczyni François Blanca, twórcy kasyna w Monte Carlo). Po ślubie z greckim księciem Jerzym zauważyła, że cierpi na silną oziębłość seksualną, co skłoniło ją do badań nad problematyką seksualną kobiet. W 1925 poznała osobiście Freuda. W roku 1938 uratowała Freuda i jego rodzinę przed prześladowaniami hitlerowskimi, pomagając im w ucieczce z przyłączonego do Wielkiej Rzeszy Niemieckiej Wiednia. 6 lutego 1952 książę Jerzy i Maria, jako przedstawiciele dworu greckiego, brali udział w koronacji królowej Elżbiety II w Londynie. Znudzona przewlekającą się ceremonią, Maria zaproponowała siedzącemu obok niej panu natychmiastową sesję psychoanalityczną. Pan ów, równie znudzony jak ona, chętnie wyraził zgodę. Był nim… François Mitterrand. Córka Marii i Jerzego Eugenia wyszła za ks. Dominika Radziwiłła z Balic.

1971 – Urodził się David Vetter. Żył ledwo 12 lat (zmarł 22 lutego 1984). Stał się sławny przez swoją rzadką chorobę, zwaną Bubble boy disease, potoczna nazwa SCID, czyli ciężki złożony niedobór odporności. Zaraz po narodzinach David został umieszczony w specjalnej „bańce” – sterylnym, niewielkim pomieszczeniu plastikowym. W październiku 1983 roku po przeszczepie szpiku kostnego pobranego od siostry, David zachorował. Po nieudanym przeszczepie, pacjenta wyciągnięto z „bańki” i leczono go w sterylnym pomieszczeniu szpitalnym. W lutym 1984 roku, w dwa tygodnie po opuszczeniu „bańki”, Vetter zmarł.

2003 – Zakończyła się (kontrolowanym rozbiciem o powierzchnię Jowisza) misja kosmicznej sondy Galileo. Była to bezzałogowa sonda kosmiczna wystrzelona w 1989 roku przez agencję kosmiczną NASA w celu wykonania badań Jowisza, jego księżyców i pierścieni. W grudniu 1995 r. stała się pierwszym sztucznym satelitą Jowisza i wprowadziła w jego atmosferę próbnik z aparaturą pomiarową. Galileo był też pierwszą sondą, która zbliżyła się do planetoid. Podczas swej misji Galileo wykonał również  obserwacje Wenus, Ziemi, Księżyca i komety Shoemaker-Levy 9. Eksperyment Galileo jest jednym z najbardziej udanych w historii astronautyki.

Poleć:

O Autorze:

Tomek Kniat

Urodziłem się i wychowałem w Warszawie. Kocham to miasto – o ile oczywiście miasto można kochać. Od 1988 mieszkam w Toronto, czyli przez mniej-więcej połowę swojego życia. W Toronto jestem Polakiem, a podczas wizyt w Ojczyźnie jestem Kanadyjczykiem w Warszawie. Więcej-> o mnie 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.