Ola Turkiewicz i II Koncert Niepodległości na Westerplatte

0

Koncert Niepodległości będący hołdem dla młodych ludzi, którzy walczyli o niepodległość Polski, odbył się 1 września na Westerplatte. W programie były m.in. pieśni z okresu średniowiecza, utwory śpiewane w trakcie powstań, obu wojen światowych czy harcerskie.

Na II Koncert Niepodległości „Westerplatte” złożył się program „Młode Wilki”, który to tytuł nawiązuje do słów pieśni “Obława” autorstwa barda “Solidarności” Jacka Kaczmarskiego – utworu opowiadającego o młodych niepokornych ludziach.

„Program ‘Młode wilki’ opowiada o młodzieży walczącej o niepodległość w bardzo szerokiej cezurze czasowej, bo zaczynamy naszą opowieść snuć od tego, co się wydarzyło w średniowieczu w Głogowie – od historii dzieci głogowskich, a kończymy na czasach stanu wojennego” – powiedział PAP jeden ze współorganizatorów koncertu Jacek „Wiejski” Górski.

Koncert rozpoczął się od narracji poświęconej trójce młodych obrońców Westerplatte – kpr. Edmundowi Szamlewskiemu, st.strz. Ignacemu Zatorskiemu oraz strz. Stanisławowi Pokrzywce. „Mieli oni niewiele ponad 20 lat, gdy o świcie 1 września 1939 roku stawili czoła pierwszemu atakowi niemieckiej piechoty na Westerplatte” – powiedział Górski dodając, że silny opór młodych żołnierzy sprawił, że w czasie sześciu dni walk o Westerplatte niemiecka piechota nie próbowała już atakować polskiej składnicy.

„Tych trzech młodych ludzi, którzy na Placówce ‘Wał’ obsługiwali ręczny karabin maszynowy, wykazało się niezwykłym bohaterstwem” – zaznaczył Górski dodając, że opowieść o tych żołnierzach, zaprezentowana przez prowadzącego koncert aktora Dariusza Kordka, jest „pięknym nawiązaniem do miejsca i czasu, w którym koncert będzie się odbywał”.

„Przed 78 laty to miejsce płonęło, nad głowami polskich żołnierzy latały pociski z pancernika Schleswig-Holstein, wszędzie naokoło rykoszetowały kule karabinowe. Widzowie koncertu siedzieć będą tak naprawdę na polu bitwy: do tego się odniesiemy, to przypomnimy” – zaznaczył Górski.

Wyjaśnił, że utwory, które złożyły się na dalszą część koncertu, opowiadają o innych osobach, zdarzeniach i organizacjach, które „charakteryzowały opór młodzieży i walkę o niepodległość Polski”.

W trakcie koncertu wysłuchać można było m.in. średniowiecznej „Pieśń wojów Krzywoustego”, która nawiązuje do opowieści o oblężeniu Głogowa w 1109 roku i roli, jaką odegrały w nim tamtejsze dzieci. W dalszej części pojawiły się też utwory opowiadające m.in. o XIX-wiecznych związkach Filomatów i Filaretów, młodzieży działającej w ramach struktur Strzelca, POW i Legionów, Orlętach Lwowskich (1918), Płockich (1920) i Grodzieńskich (1939), Szarych Szeregach i młodych Powstańcach Warszawskich.

„Opowiadając o strajkach szkolnych w zaborze pruskim i rosyjskim (1901-1908), nawiązujemy do ‘tajnego nauczania’, które, podobnie jak Polskie Państwo Podziemne, było ewenementem na skalę światową i nie występowało w żadnym innym kraju okupowanym. Przypomnimy także okres PRL, w tym zupełnie nieznane losy ‘młodych wyklętych’ – członków niezależnych organizacji młodzieżowych walczących ze stalinizmem w latach 1944-1953” – informowali organizatorzy.

W koncercie na Westerplatte wystąpiło w sumie ponad 30 artystów, w tym wokaliści Ola Turkiewicz, Grzegorz Wilk oraz chór III Wielopoziomowej Artystycznej Drużyny Harcerskiej „Szachraj”.

This slideshow requires JavaScript.

Utwory zaprezentowane zostały we współczesnej aranżacji i stylistyce wykorzystującej elementy muzyki klasycznej, elektroniki, poezji śpiewanej, rocka, jazzu, bluesa, reggae, punka, rapu i tech-house. W aranżacje, które organizatorzy nazwali muzyką hybrydową, wpleciono też archiwalne nagrania oraz odgłosy natury.

Koncert, którego wysłuchało około 600 osób zasiadających na zadaszonej widowni, odbył się obok plaży na Westerplatte. 

Koncert Niepodległości to cykliczny projekt historyczno-muzyczny realizowany od 2009 roku m.in. w dniach 11 listopada (w Muzeum Powstania Warszawskiego) i 3 maja (na Zamku Królewskim w Warszawie). Na Westerplatte koncert z tej serii zagościł po raz drugi.

Organizatorami Koncertu Niepodległości „Westerplatte” są Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej i Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, a partnerami – Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 oraz Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.