Skarb na całe życie

0

Jako językoznawcy z wyształcenia i z doświadczeniami wieloletniej pracy w Instytucie Anglistyki UW zawsze bliskie mi były sprawy języka – dlatego w naszej “Gazecie” od lat regularnie publikujemy moje artykuły z cyklu “Odczarować angielski (i polski)”, przeciekawe wywiady i artykuły z cyklu “Dwujęzyczność” i cokolwiek dotyczy języka. Dla mnie to wielka pasja, a dla Czytelników – źródło bardzo przydatnych informacji.

Eliza Sarnacka-Mohoney w czasie Dnia Dwujęzyczności w Denver

Jednym ze stałych autorów współpracowników “Gazety” jest Eliza Sarnacka-Mahoney z Kolorado, pisarka, dziennikarka i ekspert ds. dwujęzyczności – nie tylko w teorii, ale także w praktyce, bo razem z mężem-Amerykaninem, wychowują dwie córki w pełni dwujęzycznie (polecam fascynujący wywiad z Elizą, jej mężem i córkami w naszym POLcaście, Episode 6www.mypolcast. com). Eliza była moją studentką na Anglistyce warszawskiej i po latach spotkałyśmy się dziennikarsko. Dlatego z taką radością kibicowałam powstawaniu i realizacji idei Polonijne go Dnia Dwujęzyczności, który Eliza wymyśliła wraz z amerykańską fundacją Dobra Polska Szkoła. Eliza odwiedziła też Toronto.

A teraz za nami 3. Polonijny Dzień Dwujęzyczności. Zobaczmy jak obchodziła go jedna z naszych polskich szkół.

•••

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym przy Konsulacie Generalnym RP w Toronto
Październik przebiegał w Szkolnym Punkcie Konsultacyjnym (SPK) w Toronto pod hasłem promowania edukacji w języku polskim; w tym także promowania dwujęzyczności. Celem przedsięwzięcia było zachęcanie uczniów do posługiwania się na co dzień więcej niż jednym językiem oraz wskazaniu uczniom, jak wiele możliwości daje dwujęzyczność. Z tej okazji zorganizowano wiele akcji, w tym:

– akcję promowania czytania czyli “Dni z językiem polskim”
– inaugurację szkolnych konkursów czytelniczych – “Czytelnik z Pasją”, “Czytelnik Miesiąca”, “Przyjaźń w książkach Małgorzaty Musierowicz”, “Konkurs na dzienniczki Lektur” itp. Księgozbiór biblioteki szkolnej wzbogacił się ponadto o wiele pozycji z kanonu literatury narodowej.

This slideshow requires JavaScript.

Odbyło się także Pasowanie na Czytelnika biblioteki SPK Toronto. Zaproszono goście w celu prowadzenia spotkań literackich, warsztatów pisarskich oraz przybliżania twórczości słynnych polskich pisarzy.

Uczniowie zapoznali się m.in. z nowościami wydawniczymi. Nauczyciele wyjaśniali uczniom jaką rolę odgrywa w naszym życiu język ojczysty.

Podczas uroczystej akademii szkolnej z okazji Dnia Komisji Edukacji Narodowej z udziałem Ambasadora RP w Kanadzie pana Andrzeja Kurnickiego, odbyło się ślubowanie klas pierwszych.

This slideshow requires JavaScript.

W tym roku uczniowie SPK Toronto wzięli także udział w akcji BohaterON czyli akcji wysyłania bezpłatnych kartek z życzeniami do Powstańców Warszawskich.

Przekazując dziecku język ojczysty, przekazujemy mu polskie korzenie, tożsamość, wzbogacamy jego osobowość i poszerzamy horyzonty, jak również zwiększamy jego możliwości edukacyjne.

Sylwia Krupa
Kierownik SPK Toronto
http://www.toronto.orpeg.pl

•••

A tu relacja z obchodów Dnia Dwujęzyczności nauczycielki SPK Krystyny Dobrzenieckiej:

Polonijny Dzień Dwujęzycznościm (PDD), czyli “Polish Bilingual Day” obchodzony jest w każdy trzeci weekend października. W tym roku celebrowany był 21- 22 października. Pomysłodawcą Polonijnego Dnia Dwujęzyczności jest nowojorska Fundacja Dobra Polska Szkoła. Podczas sobotniej lekcji uczniowie klasy trzeciej SP w Toronto postanowili uczcić trzeci z kolei PDD.

Dzieci pięknie opowiadały legendy o symbolach narodowych, stolicach Polski. Wspólnie recytowały wiersze, m.in :”Katechizm polskiego dziecka”, “Flaga”, a potem wszystkie razem zaśpiewały piosenkę “Płynie Wisła Płynie”. Na podsumowanie zdobytych wiadomości na lekcji uczniowie uzupełniali tekst o symbolach narodowych Polski, malowali stroje ludowe, układali hymn i godło Polski z puzzli. Pracowali również z mapą Polski. Wiele sie działo… wszyscy uczniowie chętnie brali udział.

 

To bardzo ważne, szczególnie dla naszych dwujęzycznych dzieci, by umacniała się w nich świadomość, iż jako osoby dwujęzyczne mają oparcie w gronie podobnych im ludzi, nie tylko w swojej najbliższej rodzinie czy polskiej placówce edukacyjnej.

This slideshow requires JavaScript.

Pozdrawiam wszystkich i życzę kreatywności oraz mnóstwa pozytywnej energii przy przygotowywaniach w realizacji kolejnego Polonijnego Dnia Dwujęzyczności.

Krystyna Dobrzeniecka

•••

Był także konkurs wierszy dla uczniów. Oto nagrodzeni i ich wiersze (brawo!!!):

Marta Wesołowski
Myślę w dwóch językach.
W dwóch językach piszę.
Świat lepiej rozumiem. Dużo więcej słyszę.
Dwujęzyczna siostra,
Dwujęzyczny brat,
W dwujęzycznych barwach, Mam otwarty świat!

Urszula Brozek
Wieża Babel: Cześć – Hello!
How are you – jak się masz?
Głowa pełna różnych fraz
Wielki dar dzieciaku masz
Ze już dwa języki znasz!

Beata Kruzel
Chętnie się uczę
języków dwóch,
i każdy mówi że jestem zuch.
Angielski, polski,
polski, angielski,
nie ma znaczenia
gdy słowo się zmienia.

Elżbieta Berkowicz
Miłe to jest niesłychanie
I też cieszy się me serce
Kiedy język polski słyszę
W banku, sklepie lub kafejce.
Jest nas tu Polaków wielu
w “chicagowskiej” metropolii
Polskie szkoły wciąż powstają
Dzięki ludziom dobrej woli.
I choć czasem trudna sprawa
Z tym porannym jest wstawaniem
To być uczniem polskiej szkoły
Dla każdego to wyzwanie.
Żeby tutaj nie być nudnym
Pisać już nie bede wiele
Ale mówiąc “Dwujęzyczność”
Jakoś tak mi jest weselej!
Więc nie wstydźmy się polskości
Pielęgnujmy polską mowę
Niechaj cały Świat się dowie
Ześmy mądrym są Narodem!

•••

Wszystkim uczniom i nauczycielom i w SPK w Toronto i we wszystkich innych polonijnych szkołach gratulujemy sukcesów. Gratulujemy też rodzicom, którym udaje się wychować dwujęzyczne dzieci, co nie jest łatwe i wymaga ogromnej pracy i wysiłku. To wielki sukces, bo dwujęzyczność to skarb na całe życie.

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.