Kościół katolicki przeprasza za przypadki pedofilii wśród księży

2

Kościół katolicki w Australii “bardzo poważnie” odniesie się do wniosków rządowej komisji śledczej badającej przypadki pedofilii m.in. wśród księży i przeprasza ofiary za wyrządzone im krzywdy – oświadczył w piątek arcybiskup Melbourne Denis Hart.

“W imieniu katolickich biskupów i przywódców religijnych ponownie chciałbym wystosować bezgraniczne przeprosiny pod adresem osób, których dotknęło to cierpienie” – powiedział australijski dostojnik. 

Odmówił jednak złagodzenia wymogów dochowania tajemnicy spowiedzi, co komisja postulowała, by umożliwić stawianie zarzutów księżom przyznającym się podczas spowiedzi do molestowania seksualnego. Dla Kościoła katolickiego tajemnica spowiedzi ma ogromne znaczenie, a księżom, którzy zdecydowaliby się ją naruszyć, grozi ekskomunika – podkreślił arcybiskup Hart.

Z raportu sporządzonego przez komisję ds. zbadania przypadków pedofilii wynika, że przez ostatnie kilkadziesiąt lat dziesiątki tysięcy dzieci doświadczały molestowania w kościelnych i państwowych instytucjach, a prawie co trzeci sprawca tych przestępstw to ksiądz. Premier Malcolm Turnbull powołał grupę roboczą, która ma wcielić w życie przedstawione przez komisję propozycje.

Postępowanie wyjaśniające rządowej komisji ujawniło zaniedbania oraz przypadki tuszowania takich czynów i przenoszenia sprawców do innych parafii i diecezji. W centrum skandalu znalazł się jeden z najbliższych współpracowników papieża Franciszka, prefekt Sekretariatu ds. Ekonomii kardynał George Pell. Zarzucono mu ukrywanie czynów pedofilii, gdy był ordynariuszem diecezji. W tej sprawie złożył zeznania przed australijską komisją.

Latem zeszłego roku kardynał Pell został oskarżony o czyny pedofilii i w lipcu stanął przed sądem w Melbourne. Na czas procesu 76-letni dostojnik został urlopowany przez papieża.

Pell jest najwyższym rangą dostojnikiem kościelnym, któremu postawiono takie zarzuty i wytoczono proces karny. Kardynał zapewnia przed sądem o swojej niewinności i odrzuca wszystkie oskarżenia. 6 października jego proces odroczono do marca przyszłego roku.

(PAP)

•••

Zbadali tysiące wstrząsających historii dzieci, teraz apelują do Watykanu: “Koniec z celibatem”

Specjalna królewska komisja latami badała przypadki molestowania dzieci. Jest ich tak wiele, że w Australii mówią już o “narodowej tragedii”. Zeznania obciążają Kościół katolicki. Za jeden z czynników potęgujących problem pedofilii w Kościele uznano obowiązkowy celibat.

Koniec z obowiązkowym celibatem i tajemnicą spowiedzi – specjalna królewska komisja śledcza, która badała przypadki molestowania dzieci w Australii, jest pewna, że takie zmiany są potrzebne. Przez ostatnie lata zapoznali się relacjami 8000 tys. ofiar przemocy seksualnej w australijskich instytucjach. Raport obciąża też Kościół katolicki. Właśnie zapoczątkował dyskusję o rewolucyjnych zmianach w Kościele.

Wstrząsający raport

Według ustaleń królewskiej komisji dziesiątki tysięcy nieletnich było ofiarami przemocy seksualnej. Komisja nazywa to wprost “narodową tragedią”, a tych, którzy doświadczyli przemocy określa mianem “survivors”, co można tłumaczyć jako “ocaleni”, ale w tym przypadku bardziej odpowiednie będzie “doświadczeni”/”ci, którzy przetrwali”. 

Historie są wstrząsające. Ludzie piszą wprost o “zrabowanym dzieciństwie”, ukrywanym wstydzie, próbach odebrania sobie życia. Szokuje też brak odpowiedniej reakcji ze strony kościelnych hierarchów. – Przez dziesięciolecia dochodziło do poważnych błędów ze strony przywódców Kościoła – podkreślają twórcy dokumentu.

Więcej

Abp Hoser o problemie pedofilii w kościele. “Jesteśmy w takiej fazie rozerotyzowania społeczeństwa…” – wywiad z abp. Hoserem (wideo)

 

 

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

2 Comments

 1. Najpierw sprostujmy liczby – “” Do 2015 roku zebrano relacje 4444 osób gotowych złożyć zeznania, które obciążają 384 księży diecezjalnych, 188 księży zakonnych, 597 braci zakonnych, 93 siostry zakonne oraz 543 osoby świeckie pracujące w parafiach jako sprawców domniemanych przestępstw pedofilskich w trzech diecezjach. W Kościele rzymskokatolickim w Australii problem pedofilii może obciążyć 7% duchownych. “” Teraz sprostujmy teorie spiskowe – Pedofila jest ohydnym przestępstwem zwłaszcza gdy dopuszczają się go duchowni – osoby obdarzone zaufaniem społecznym. Kardynał Pell, który o 5 marca uczestniczy w procesie przesłuchania swoich 50 domniemanych ofiar ma możliwość się obronić – jest ta długo niewinny jak mu się tej winy nie udowodni. Teraz wyciągnijmy wnioski: Jednakże gdyby nie obowiązkowy i niebiblijny celibat duchownych dziś George Pell być może miał by żonę, dzieci, wnuki i spokojną starość. Czas pokaże czy jest winny.

 2. Marek Maciolowski on

  Pedofilia nie jest ” domena ” Kosciola – procentowo w Kosciele jest ich tylko promil w porownaniu do udowodnionych aktow pedofilstwa w szkolnictwie , mediach i swiecie zwanym ” artystycznym ” .
  Pedofili wsrod pastorow protestanckich i rabinow zydowskich nie jest wcale mniej, lecz akcent mediow takich jak ta Gazeta koncentruje sie na Kosciele. Jest to atak wrogow Kosciola na Chrzescijanstwo ktorego Kosciol jest ostatnia twierdza.
  Krolewska Komisja ??? Klania sie Henryk VIII , gwalciciel i morderca zon, zlodziej majatku Kosciola katolickiego – rabus. Dziesiatki tysiecy poszkodowanych jak niby to twierdzi owa komisja ???? – jest to statystyczne naduzycie obrazajace kazdego myslacego czytelnika, to niski chwyt z rodzaju ” wszyscy kradna ” – a jak wiemy kradli glownie komunisci i bufetowa.
  Luter zniosl spowiedz wsrod swoich germanskich wyznawcow – zniosl tez pojecie grzechu. Moze dlatego ze mial 5 “zon ” i to niekoniecznie w sukcesji.
  Owi poszkodowani juz sie zorganizowali pod sprawdzonym haslem ” survivors ” – lezka w oku sie kreci na mysl o takiej dialektyce nabierania frajerow. Mam nadzieje ze Kosciol da odpor temu szatanskiemu atakowi na swoj majatek- bo chodzi tu miedzy innymi o wyludzenie pieniedzy.
  Nota bene jak ta diabelska komisja wyznawcow australijskiego kangora dowiodla przyczynowosc celibatu z pedofilia ? Skoro jest wiecej pedofili ( i to o miliony ) wsrod generalnej populacji to jak wytlumaczyc przyczyne zboczenia milionow tych cywilnych pedofili ?

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.