WOŚP nie dał się w Kanadzie

8

Z cyklu: Zapiski na gorąco

Nie ma już programu “Uratować życie”. Jego twórczyni, człowiek o wyjątkowej determinacji i uporze, oddaniu i wizji – dr Jadwiga Wojtczak nie mieszka już w Kanadzie, a to co powołała do życia legło w gruzach. Gdyby nie bezinteresowna zawiść, głupota, brak wyobraźni, do dzisiaj Polonia kanadyjska zbierałaby pieniądze, za które leczone byłyby w Polsce dzieci z ulic i przytułków ze Wschodu, które bez tej pomocy nie mają szans na normalne życie, a może już ich nie ma. Do setek takich, którym udało się dostać dar życia przez lata istnienia tego programu, dołączałyby kolejne i kolejne. A przecież nawet jedno życie ludzkie to już cały świat, a szczególnie życie dziecka…

Zadziwiające jest jak destrukcyjni potrafią być ludzie wobec bezinteresownego dobra. Nie są w stanie uwierzyć, że może ono być po prostu tym czym jest – dobrem bez żadnych podtekstów i ukrytych interesów. Idealiści zawsze niszczeni są przez ludzi, którzy ich i czynione przez nich dobro osądzają według siebie – z podejrzliwością, nieufnością i przekonaniem, że na pewno chodzi im o własny zysk, o interes, czyli o pieniądze albo władzę.

Dr Jadwiga Wojtczak dostała za swoją działalność na rzecz dzieci Order Uśmiechu

Kiedy powstała Polonia Przyszłości, organizacja dobrych, uczynnych ludzi z pasją, została od razu zajadle zaatakowana oskarżeniami, że chce przejąć władzę od Kongresu, rozbić Polonię. Co za bzdury! Po co komu była taka władza? Na szczęście, mimo ciągłych ataków i wylewanych na nas pomyj, robiliśmy swoje i kiedy patrzę na to, co ta nie tak wielka, ale skupiająca świetnych, ideowych ludzi organizacja zdołała zrobić w tak krótkim czasie, nie chce mi się wprost wierzyć. Gdyby zamiast podkładać nam ciągle kłody pod nogi, te wszystkie Kongresy i inne zasiedziałe organizacje wsparły i pomogły, byłoby jeszcze lepiej. Kiedy zaproponowaliśmy wydrukowanie kartek-cegiełek na rzecz akcji “Uratować życie” na własny koszt, Kongres odmówił ich rozpowszechniania. Jakież to było żenujące w swojej małostkowości. Robiliśmy to więc sami.
 
Dr Wojtczak została zniszczona wraz z programem, który dla KPK był dobry tylko o tyle o ile można było go włożyć w sprawozdanie kongresowe. Kogóż tam obchodziły same dzieci? Jak opowiadała mi dr Wojtczak, na ostatecznym zebraniu zarządu KPK rozprawiającym się z nią i jej programem chciano od razu usunąć ze szpitali leczone tam dzieci!
 
Trwa nagonka na inny wspaniały program charytatywny – Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, akcję, do której wszyscy powinni się włączyć, dumni z tego, że to właśnie w Polsce powstał taki ruch. WOŚP jest na szczęście za silny w Polsce, aby go zniszczyć – nie dopuszczą do tego tysiące zaangażowanych w orkiestrę ludzi w całym kraju. Kochają tę wspólnotę, dobro, które czynią, bliskość z innymi. Nie przeszkodzą pomyje i oskarżenia.
 
Płaczemy nad tym, że młode pokolenie spędza godziny na ulicach, w mallach, że młodzi nie mają ideałów, że tylko gry komputerowe, imprezy, nierzadko narkotyki (ja nota bene nie zgadzam się wcale z taką diagnozą młodzieży dnia dzisiejszego taka też bywa, ale nie uogólniałabym…). No to voila! Oto jest sposób na odciągnięcie jej od ekranów, mallów, drugów i wszystkiego innego, od czego chcemy ją odciągnąć. Jeżeli podnieca młodych ludzi pomaganie innym cóż może być lepszego i bardziej pożądanego? A do tego wszystkiego, co roku poprzez cały proces przygotowań, młodzi dowiadują się o kolejnych grupach potrzebujących, muszą pomyśleć o tym, że są inni, którzy wymagają pomocy. Opcja udzielania tejże pomocy, pracy dla innych staje się dla nich nagle możliwością, która na pewno bez istnienia Orkiestry nie przychodziłaby im nawet do głowy.
 
To młodzi, ale przecież takie uwrażliwienie na potrzeby innych przydaje się nie tylko młodzieży. Iluż dorosłych żyje w swoim małym światku: rodzina, telewizor, zakupy i spać. Ich także dobrze otworzyć na innych. I tego także dokonuje Orkiestra.
 
W Kanadzie Orkiestra zagra za tydzień po raz kolejny. Stoją za tym wspaniali pełni oddania ludzie. Znowu akcja na pewno spotka się z epitetami, wolontariusze będą obrażani, przepędzani, ale dobre serca jak serduszka WOŚP przewalczą nienawiść. Wesprzyjmy ją datkami, a także przyjściem do Fregaty na finałowy koncert 14 stycznia. Tam spotkamy się w gronie tych, którzy pracowali przy przygotowaniach, realizowali zbiórkę i wspierają wielki ruch, jakiego nigdzie na świecie nie ma i który powinien stanowić powód do dumy i jedności Polaków.
 
Kiedy patrzę na to ile zła wytaczane jest wobec dobra, pęka mi serce. Trzeba unikać toksycznych, podejrzliwych ludzi, bo zapiekłe w nich urazy, frustracje, kompleksy mają destrukcyjną moc. Trzeba otaczać się ludźmi dobrymi w sposób może idealistyczny, ale szczery i prawdziwy. Nie ma nic złego w idealizmie – może tylko brak mu odporności na zło, które jest weń miotane, ale i tak, wierzę głęboko, zwycięży.
 
Małgorzata P. Bonikowska

O WOŚP W KANADZIE – wspomagajmy akcję

Polonia Przyszłości 

dynamiczna polonijna organizacja założona w listopadzie 1996 roku i zarejestrowana w styczniu 1997 roku jako non-for-profit corporation.

Jak doszło do powstania Polonii Przyszłości?
W 1994 roku ówczesny Zarząd Kongresu Polonii Kanadyjskiej (KPK) powołał Komisję d/s Przyszłości Polonii, na której czele stanął Zbigniew Bełz. Odbyły się otwarte spotkania przedstawicieli Zarządu Głównego KPK z Polonią. Zgłoszono wiele cennych wniosków i uwag dotyczących pracy KPK. Wiele osób zgłosiło swoją chęć współpracy z KPK pod jednym warunkiem – członkowstwa indywidualnego. KPK skupia bowiem organizacje polonijne, a te albo zamknęły 
się, albo niezachęcały do wstępowania w swoje szeregi. Powstała luka. Przez piętnaście ostatnich lat młoda Polonia nie zasilała starych struktur. Jedynym logicznym rozwiązaniem tej sytuacji stało się powołanie całkiem nowej organizacji, nieskrepowanej statutami ani zadaniami tych, które powstawały pół wieku temu, w innej rzeczywistości i miały inne zadania do spełnienia. 
Część członkow Komisji d/s Przyszłości Polonii oraz grupa osób, którra zgłosiła chęć współpracy utworzyło Grupę Założycielską nowej organizacji polonijnej. Grupa ta pracowała od kwietnia do listopada 1996 roku przygotowując założenia programowe, analizując sytuację w środowisku 
polonijnym, a także analizując sytuacje kryzysowe w różnych organizacjach. Wreszcie 10 listopada 1996, w przeddzień 78. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, na zebraniu założycielskim w Toronto powstała Polonia Przyszłości (PP).

Co zrobiliśmy?
Przez lata swojej działalności PP organizowała setki akcji charytatywnych, pomoc dzieciom, osobom starszym, ludziom niewidomym, wystawy dwujęzyczne o stanie wojennym i Solidarności w Mississauga Central Library, prowadziła własny program radiowy “Studio PP”, organizowała konkursy historyczne, literackie, obchody 3 Maja na Roncesvalles, rejsy dla dzieci, sylwestry (otwarte dla samotnych) – dwa pierwsze z ogniskiem i kuligiem, pomoc dla powodzian w Polsce, a także aktywnie wspierała przez cały czas akcję “Uratować życie”, tworząc własną akcję “Adoptuj rodzinę polską z Gruzji”. To zaledwie część działalności, jaką przeprowadziła ta wyjątkowa organizacja… opluwana i krytykowana za sam fakt istnienia…
Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

8 Comments

 1. Jadwiga Wojtczak-Jarosz on

  Jurek Owsiak jest poza wszystkim, poza Jego dobrym sercem otwartym na swiat i ludzi, swietnym organizatorem. No i nie traci energii, kazdego roku i wszedzie, gdzie jest, zabiera sie do pracy z rownym, niegasnacym zapalem. I oby nikt sie nie wykrzywial, nie posadzal, nie dopatrywal sie “a jakie ona sam ma z tego korzysci…”, starczy mu zapalu na lata.

 2. no i niech sobie gra dalej, na zdrowie im. 🙂 Mi nie przeszkadza ze gra, jadac metrem spotykam swietnie grajacych muzykow i jest fajnie.

 3. Bronisław Kijański on

  To takie typowe w Polonii, gdzie tyle bylo siwnstw i przekretow. A sprawa POLCan Bank Trustu i ukradzione przez nich, jak wykazal sąd i forensic audit, miliony dolarow ze sprzedazy tego swietnie prosperujacego banku w Polsce nalezacego do Credit Union – under the table??? Pewna osoba z tego trustu dalej jest w Polonii i wszyscy jej podaja rece. To skandal. TYPOWE. Juz zapomnieliscie??? Ile nieporozliczanych grantów i tylko hejt na innych. POpieram WOŚP i cieszę się, ze jest taki popularny. Brawo dla “Gazety”!!! Zawsze walczyła o ujwanianie prawdy.

 4. Lech Jaworski on

  Niewiele wiem o programie URATUJ ŻYCIE, ale mam zstrzeżenie do pana Owsiaka radzącemu młodzieży RÓBTA CO CHCETA, aby tarzali się w błocie i zażywali narkotyki, a nawet palili papierosy. To nie jest zgodne z polską etyką.
  Moim sąsiadem w Falenicy, był polski arystokratą. Miał chorą żonę, przed którą musiał się zamykać w jego sypialni, ale mieszkał z nią swoim domu i opiekował się przez wiele lat. Który godzinami opowiadał mi o zwyczajach w ich domu. O kilkunastoletniej siotrze, która za obrażenie służącego musiała w obecności całej rodziny: uklęknąć przed nim, pocałować go w rękę, przeprosić, poprosić o wybaczenie, obiecać wszystkim, że tego więcej nie zrobi oraz wykonać coś dla niego – namalować obrazek, napisać wierszyk, zaśpiewać coś lub zagrać na instrumencie.

  Zastrzeżenia do pana Owsiaka opisane są w internecie i nie wiem czy te warunki spełnił.

  https://www.youtube.com/watch?v=LEZEfQNPtjI

  https://www.youtube.com/watch?v=LXBNuU-2ahE

  Jest to typowe dla kulturowego maksizmu szkoły frankfurckiej, polecającej duraczenie młodzieży i brak poszanowania dla dobrych obyczajów, które do tej pory utrzymały większość Polaków lepiej zachowujących się niż dzikusy tacy jak ludożercy w Nowej Gwinei lub Afruce. Tak, są tam tacy i może potrzeba tysięcy lat, żeby doszlusowali do Polaków.

  • Nie wiem w jakich czasach zyjesz? Prosze okreslic co to jest polska etyka? Prosze o przytoczenia wypowiedzi Owsiaka w ktorych naklania ludzi do narkotykow, a nawet o zgrozo palenia papierosow?
   Jakie to dobre polskie obyczaje masz Pan na mysli? Tolerancje i goscinnosc czy jej brak , zawisc i homofobie, chamstwo i pijnstwo?
   Czy zdaje sobie Pan sprawe z tego ze sprzet ktory jest kupowny z zebranych pieniedzy ratuje zycie?
   Tak na marginesie jako dziecko lubilem taplac sie w blocie i nie widze w tym nic zlego.

  • I dlatego dziekuje moim rodzicom ze mieszkamy w Kanadzie. Przez takie poglady czesci Polakow tu i niestety polowie w Polsce, zaczynam sie wstydzic ze jestem Polka. Co to za moralnosc i etyka co wiecej niszczy niz buduje. Wstydu pan nie ma panie Lechu.

 5. Małgosiu, może nie wierzę, że dobro zwycięży, ale wierzę, że należy go czynić na przekór wszystkiemu, gdyż to jest – jestem przekonana, jedyna słuszna droga, którą każdy z nas, w małej czy dużej skali powinien kroczyć. Obrałam tę małą skalę, ale zawsze podziwiałam tych, którzy potrafili oddać się dobroczynności na całego, tak jak to czyni Jurek Owsiak czy Janina Ochojska oraz wielu innych.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.