Młoda Polonia chce działać po swojemu

0

Uczestnicząc w ostatniej konferencji “Quo Vadis?” w Burlington, a potem prowadząc wywiady z jej uczestnikami, nabrałam przekonania, że młodzi nie mają czego szukać w istniejących polonijnych organizacjach – to inne pokolenie, inne potrzeby, inne modele działania. Urodzeni w Kanadzie, poruszają się tu z całkowitą swobodą zawodowo, są wykształceni, obyci, a ich spojrzenie na świat znacznie się różni od tego, jak najczęściej widzą świat ich rodzice-imigranci. I dlatego z ogromną radością witam ich jedynie słuszną decyzję, by stworzyć swoją własną organizację i realizować własną wizję tego, czym jest polskość w Kanadzie dla nich, młodych Kanadyjczyków o polskich korzeniach (i ich bliskich, często nie Polaków).

Małgorzata P. Bonikowska: Skąd wziął się pomysł stworzenia Organizacji KONEKT?

Michael Młynarczyk: Pomysł powstał podczas ostatniej konferencji “Quo Vadis” w Burlington w Ontario w październiku 2017 roku. Konferencja młodzieży polonijnej “Quo Vadis” zgromadziła młodych ludzi o podobnych zainteresowaniach. Podczas dyskusji członkowie grupy “Quo Vadis” doszli do wniosku, że skoro nie ma polonjinej organizacji dla naszej grupy wiekowej to należy ją stworzyć.

M.P.B.: Na czym polegać będzie Wasza organizacja i dla kogo jest przeznaczona?

M.M.: KONEKT to organizacja, która oferuje młodym Kanadyjczykom polskiego pochodzenia profesjonalny rozwój poprzez możliwości poznania innych młodych ludzi pochodzenia polskiego. Spotkania stworzą okazję do osobistych i zawodowych kontaktów w różnych dziedzinach. Nasza organizacja pozwoli młodym Kanadyjczykom pochodzenia polskiego na pogłębienie wiedzy na temat polskiej historii, polskiej kultury oraz wiedzy o naszych polskich korzeniach. Chcemy kanadyjskiemu społeczeństwu przekazać jak najwięcej informacji na temat polskiej kultury, historii i naszego narodowego dziedzictwa, a także wykazać, że my, młodzi Polacy również tu żyjemy oraz jesteśmy pełni pasji i mamy na swoim koncie sukcesy zawodowe, a także dokonale radzimy sobie w sferze biznesowej, naukowej i twórczej.

M.P.B.: Czym różni się Wasz pomysł od dotychczas funkcjonujących organizacji polonijnych?

M.M.: Jest duża grupa Kanadyjczyków polskiego pochodzenia, która nie należy do generacji starej Polonii. To generacja wychowana nie w Polsce, ale w Kandzie. Ta grupa Polaków często nie utrzymuje kontaktów z Polonią. Nasza genaracja jest zbyt dojrzała, aby należeć do czysto dziecięcych czy młodzieżowych organizacji, np. studenckich lub do harcerstwa, ale też nie widzi porozumienia ze starszymi polonijnymi organizacjami, dla których mamy dużo szacunku, ale z którymi niestety próby porozumienia nie powiodły się. My po prostu mamy inną wizję i koncepcję naszej działalności.

M.P.B.: Czy wiecie coś o tym jak organizuje się młode pokolenie z innych grup etnicznych czy mają podobne organizacje?

M.M.: Tak, wiemy, że istnieją podobne organizacje młodych profesjonalistów w środowisku żydowskim, ukraińskim, włoskim i hinduskim. Z uwagą ich obserwujemy bowiem ich doświadczenia też mogą okazać się dla nas przydatne.

M.P.B.: Jakie plany ma KONEKT na najbliższy czas?

M.M.: Jesteśmy w trakcie organizowania dużego integracyjnego spotkania, które odbędzie się 18 kwietnia jako “Launch Event”, czyli impreza założycielska naszej organizacji, w ekskluzywnym lokalu w centrum Toronto. Następną imprezę planujemy 14 czerwca w Konsulacie RP w Toronto przy Lakeshore Blvd. Będą to warsztaty rozbudowy umiejętności zawodowych, w postaci forum prowadzonego przez instruktorów ze świata biznesu. Mamy również sporo innych pomysłów zaplanowanych na lato, które pomogą nam integrować naszych członków profesjonalnie i towarzysko, bo mamy też w planie wspólną rozrywkę.

M.P.B.: Jakie macie nadzieje na przyszłość?

M.M.: Z badań statystycznych kanadyjskiego rządu wynika, że mieszka tu prawie milion obywateli polskiego pochodzenia. Polonia jako środowisko zanika, bo nasi rodzice się starzeją, zaś nowych przyjezdnych jest coraz mniej. Zauważamy niebezpieczne zjawisko oddalania się młodych Polaków od polskości, a zatem podejmiemy próbę zbudowania czegoś nowego. Chcemy przyciągnąć Kanadyjczyków polskiego pochodzenia, aby wstapili do naszej organizacji i aby polskość była dla nich atrakcyjna. Chcemy, by się utożsamiali się z naszym dziedzictwem i przynależnością narodową i aby zaczęli być z tego dumni.

Na tym nam zależy i stąd nazwa naszej Organizacji – KONEKT czyli łączyć się.

Więcej informacji o organizacji KONEKT znajdą Państwo na stronie www.konekt.ca, lub pisząc maila do info@konekt.ca. Odwiedźcie też grupę na Facebooku, aby dowiedzieć się o naszym “sekretnym” wydarzeniu 18 kwietnia w Toronto. Zapraszamy!

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.