Działo się – 22 lipca

0

Scientific w XIX wieku

1919 – Urodził się Dennis Flanagan (zm. 14 czerwca 2005), amerykański redaktor i wydawca. Kierował przez 37 lat (1947-1984) sławnym pismem Scientific American, tworząc nowy paradygmat dziennikarstwa popularnonaukowego, w którym łamy pisma są otwarte dla samych naukowców. Scientific American to najstarszy amerykański miesięcznik popularnonaukowy, wydawany od 28 sierpnia 1845 roku. Obecnie wydawany w 18 wersjach językowych – w tym polskiej, jako Świat Nauki – w łącznym nakładzie przekraczającym milion egzemplarzy.

1983 – Australijski pilot Dick Smith zakończył pierwszy samodzielny lot śmigłowcem dookoła świata, co zajęło mu 11 miesięcy. W poprzednim roku Ross Perot, Jr. z Jayem Colburnem, lecąc razem, ustanowili rekord lotu wokół Ziemi. Aby lot był możliwy, Smith i Perot musieli wynająć statek oceaniczny i umieścić go między Japonią a Aleutami celem tankowania swojego śmigłowca. Śmigłowiec Smitha znajduje się teraz w Sydney w Australii w muzeum lotnictwa.

2009 – Najdłuższe całkowite zaćmienie Słońca w XXI wieku, widoczne w Indiach, Chinach i na Pacyfiku. Nie: najdłuższe dotychczas, ale najdłuższe w ogóle; czyż nie jest rzeczą cudowną, że astronomowie i matematycy potrafią coś takiego wyliczyć? Tak na marginesie: odradzam zakładanie się z matematykami o cokolwiek.

Poleć:

O Autorze:

Bogdan Mis

Senior polskich popularyzatorów nauki, jeden z najstarszych polskich programistów. Z wykształcenia matematyk, wieloletni wykładowca szkół wyższych. Dziennikarz. Przez wiele lat obecny na antenach Telewizji Polskiej, z której odszedł w wyniku negatywnej weryfikacji z okresie stanu wojennego. Zapraszamy do czytania artykułów Bogdana Misia na Studiu Opinii

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.