“Kurier” Pasikowskiego – film o Janie Nowaku Jeziorańskim

0

Nowaku Jeziorańskim Znamy obsadę “Kuriera” Władyslawa Pasikowskiego – zobaczymy w nim Grzegorza Małeckiego oraz Patrycję Volny i Julie Engelbrecht.

Film o legendarnym “kurierze z Warszawy” wejdzie na ekrany kin w pierwszym kwartale 2019 roku. Film opowiada o kilkunastu dniach poprzedzających wybuch Powstania Warszawskiego. Producentem obrazu – podobnie jak wcześniej m.in. fabularyzowanego dokumentu “Powstania Warszawskie” oraz “Miasta 44” Jana Komasy – jest Muzeum Powstania Warszawskiego, we współpracy z firmą Scorpio Studio. Do tej pory zrealizowano kilkanaście dni zdjęciowych – m.in. w Warszawie i Łodzi – w sumie ma ich być około 50.

Tytułową rolę zagra w “Kurierze” Philippe Tłokiński – absolwent Wyższej Szkoły Teatralnej w Saint-Etienne, znany z teatrów francuskich, szwajcarskich i polskich. Na wielkim ekranie wystąpił m.in. w “Nocy Walpurgii”, “Helu” i “Volcie”. Rolę w filmie o Nowaku-Jeziorańskim dostał w wyniku castingu, co – jak podkreślił – “niezwykle go cieszy, bo chyba każdy młody aktor marzy o tym, żeby zagrać u Władysława Pasikowskiego. Jego dzieła są wypełnione plejadą wielkich nazwisk, mistrzów aktorstwa”.

Prócz niego na ekranie zobaczymy m.in. Julie Engelbrecht (“Łowca czarownic”, “Wirus”, “Fabryka zła”). Francuska aktora po raz pierwszy bierze udział w polskiej produkcji i jest zachwycona zaangażowaniem filmowców w pracę na planie. Docenia także długie ujęcia w “Kurierze”, które dają jej wrażenie grania w teatrze. Jak podkreśliła, nigdy wcześniej nie pracowała z kimś tak dobrze wykształconym jak Pasikowski, nazywając go “prawdziwym gentlemanem”. “Myślę, że zaufał nam, aktorom, czym zrobił nam duży prezent. Dzięki temu dostaliśmy od niego dużo wolności, mogliśmy proponować własne rozwiązania. Pasikowski bardzo dobrze wie, czego chce, i kiedy coś sugeruje, to mówi niewiele, ale to jest esencja” – powiedziała. W “Kurierze” zagrają również Michael Terry jako Winston Churchill i Grzegorz Małecki jako gen. Tadeusz “Bór” Komorowski, a także Patrycja Volny, Rafał Królikowski, Mirosław Baka, Zbigniew Zamachowski, Adam Woronowicz, Mariusz Bonaszewski, Wojciech Zieliński, Jan Frycz, Tomasz Schuchardt, Sławomir Orzechowski, Jacek Lenartowicz, Martin Butzke i Nico Rogner.

Scenariusz jest dziełem Pasikowskiego i Sylwii Wilkos, za scenografię odpowiada Wojciech Żogała (“Edi”, “Mistrz”, “Bogowie”), kostiumy – Małgorzata Braszka (“Poznań 56”, “Przedwiośnie”, “Jack Strong”), autorem charakteryzacji jest Janusz Kaleja (“W ciemności”, “Córki dancingu”, “Pokot”).

Za kamerą stanęła na co dzień pracująca w Los Angeles Magdalena Górka, znająca Pasikowskiego z planu “Jacka Stronga”. Górka zaznacza,że realizując wbrew modzie historyczny kolorowy film, inspirowała się głównie malarstwem i obrazami Edwarda Hoppera.

Poleć:

O Autorze:

Tomek Kniat

Urodziłem się i wychowałem w Warszawie. Kocham to miasto – o ile oczywiście miasto można kochać. Od 1988 mieszkam w Toronto, czyli przez mniej-więcej połowę swojego życia. W Toronto jestem Polakiem, a podczas wizyt w Ojczyźnie jestem Kanadyjczykiem w Warszawie. Więcej-> o mnie 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.