Nacjonaliści przeszli przez Warszawę

0

“Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę!” – ten okrzyk wychodził narodowcom najlepiej. Kontr-manifestanci mieli milczeć, ale nie wytrzymali, gdy policja użyła “środków przymusu bezpośredniego”. “Zostaw ją!” – krzyczeli aż goście kawiarni na Nowym Świecie krzywili się nad ciasteczkami. Policja, cały czas w kontakcie z narodowcami, wyrywała ludzi z blokad

W rocznicę Cudu nad Wisłą, 15 sierpnia 2018, rusza przez Warszawę  „IV Marsz Zwycięstwa Rzeczypospolitej”, organizowany przez ONR i Młodzież Wszechpolską. Idą w asyście policji. Nacjonaliści –  maksymalnie 150 osób, głównie młodzi mężczyźni, trochę młodych kobiet – w zdyscyplinowanych rzędach niosą flagi swych organizacji na długich, czarnych tyczkach. Nie widać swastyk, nie ma hajlowania, stroje grzeczne.

Jeszcze przed startem, o 15.00 w Alejach Jerozolimskich, organizatorzy starają się uspokoić nastroje, apelują, by nie reagować na kontr-manifestacje, by zachować spokój. Napominają, by nie używać rac. I ignorować protestujących antyfaszystów: „Oni tylko na to czekają, by potem mówić o naszej urojonej nienawiści”.

„Żadnych słów, żadnych gestów w ich stronę, ignorujemy ich!” – poucza megafon.

Ale dwuszereg narodowców już na Nowym Świecie odpowiada okrzykiem:

„Raz sierpem, raz młotem, czerwoną hołotę!”.

Skandują też:

„Cześć i chwała bohaterom”!

„Cud nad Wisłą pamiętamy, komunistom żyć nie damy”,

„Lance do boju, szable w dłoń, i bolszewika, goń, goń, goń!”.

W ramach wydarzenia pod hasłem na FB „Nacjonalizm to nie patriotyzm” na drodze marszu stają aktywiści i aktywistki z wielu opozycyjnych organizacji: Obywateli RP, Warszawskiego Strajku Kobiet, Odnowy, Inicjatywy Pracowniczej, Pracowniczej Demokracji, Queer Solidarni.

Łącznie blokuje może 200 osób,

od bardzo młodych antyfaszystów do osób w wieku raczej koderskim. Ci starsi blokują bardziej zdecydowanie. Kobiet jest nieco więcej niż mężczyzn.

Policja rozbija jednak wszystkie blokady, by umożliwić nacjonalistom przejście.

WIĘCEJ

This slideshow requires JavaScript.

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.