„Wiadomości” TVP już tylko amboną katechizmu PiS – analiza historyka

5

„Wiadomości” TVP przestały być relacją o wydarzeniach minionej doby – choćby pokrętną i zmanipulowaną. Bieżąca polityka staje się pretekstem do codziennego recytowania katechizmu PiS. Czy oglądamy materiał o reformie sądów, kampanii samorządowej czy wynikach makroekonomicznych, dostajemy wciąż te same obrazy, te same zdania – pisze Piotr Osęka.

Obejrzenie ciurkiem kilkunastu wydań „Wiadomości” TVP to dla historyka propagandy wyjątkowe doświadczenie. Nie chodzi nawet o stronniczość – odkąd dobra zmiana zagościła w telewizji publicznej, dziennikarze (z reguły wymienieni na nowych) od razu przestali udawać, że próbują być obiektywni. Zamienili się w rzeczników rządzącej partii i wcale tego nie ukrywają – pisze historyk Piotr Osęka, wybitny specjalista od dziejów PRL, autor książek i artykułów o Marcu 1968, analityk propagandy komunistycznej, profesor w Instytucie Studiów Politycznych PAN.

Interesujące jest natomiast inne zjawisko, którego jeszcze rok temu nie dostrzegałem: światopoglądowa spójność przekazu. 

Więcej – przeczytaj i obejrzyj

 

 

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

5 Comments

 1. Michał Kalinowski on

  Ręce opadają. 1. “naiwność Gazety”? Przecież to nie jest artykuł dziennikarza z “Gazety”. Rozumiem, że komentator Mark nie umie czytać. 2. “TVP powinna byc przekaznikiem informacji, wartosci i zamiarow polskiego rzadu” – otóż nie. Już tak było za PRL. Telewizję publiczną finansują WSZYSCY podatnicy a pro-pisowych jest mniejszość. O zwycięstwie PiS-u w wyborach zadecydowało mniej niż 20% Polaków i Polek z prawami wyborczymi – 37,6% głosujących przy frekwencji 50,91%. Telewizja publiczba powinna pokazywać i stronę rządu i opozycji. Nigdy takiej propagandówy jak teraz od czasu PRL nie było. 3. Unia się nie podoba – tylko jej pieniądze się podobają, co? Brać i nic nie dawać, tylko opluwać. Ładnie by dzisiaj wyglądała Polska bez funduszy unijnych. To szczyt braku obiektywizmu i filozofia Kalego. Jak Polskę wywlaą z UE zobaczycie co sie bedzie działo. 4. Jasne, dla miłośników PiS-u nie ma autorytetów, każdy kto nie z nimi to komuch, zdrajca itp. Ludzie, co oni wam porobili z umysłami!!!! Nie o to walczyli opozycjności – aż szkoda, że dla takich jak wy wywalczyli wolnosc, a wy ich teraz opluwacie. Hańba.

 2. od kiedy zdanie starego, komunistycznego publicysty jest istotne? TVP powinna byc przekaznikiem informacji, wartosci I zamiarow polskiego rzadu – komu sie nie podoba niech nie oglada; jezeli takiego Oseke boli “ambona” w TVP niech sobie pooglada stare kroniki z PRL-u, bardziej swojskie klimaty, albo obrady z KE- tez antypolskie.
  PIS mimo pewnych niedociagniec jest rzadem pro-polskim, nowosc w naszym postkomunistycznym, lol, kraju. PiS chce utrzymania Polski jako niezaleznego kraju, w ktorym rzadza Polacy, z woli polskich wyborcow a nie niemcy, rosjanie czy bezplciowe dziwono anty-polskie unia europejska. uwazam, ze przejecie TVP na uslugi partii rzadzacej jest madre I politycznie wskazane.
  mam nadzieje ze PiS bedzie rzadzil w nastepnej kadencji czego mu I Polsce zycze.

 3. To Wasze informacje sa zmanipulowane.
  Najwnosc Gazety nie zna granic – czy nie powinno sie isc na emeryture w wieku 65?
  Jaki tu jest problem ze kilku kacykow sluzacych przez czasy ciezkie dla Polski odejdzie spokojnie na emeryture?

  Nawet w jakies glupiej ambicji tych kilku klientow nie mogli zadeklarowac ze chcea pracowac dalej – co to jest jak nie wygurowana pycha?

  Pozdrawiam
  i zycze trzezwego patrzenia.
  Mark

 4. Z tego artykółu wiidać jak skuteczna indoktrynacja ze strony “Gazety wyborczej ” i TVN robi ludziom wodę z muzgu i nie widzą pozytywnych zmian wprowadzanych przez zjednoczoną prawicę w naszym kraju.
  Jest nadzieja że to się niedługo zmieni i przeciwnicy PISu będą wstudzić się swoich wypowiedzi. Oby jak najprzędzej bo zmiany i reformy w Polsce są nieodwracalne bo na szcęście 80% Polaków patriotów tego żąda.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.