Kanadyjska Mennica Królewska uczciła rdzenną kulturę olśniewającą monetą ze srebra przedstawiającą taniec plemienny

0

Kanadyjska Mennica Królewska włączyła się w obchody 17. dorocznego Festiwalu Pow-Wow, który organizuje Centrum wspierania studentów należących do rdzennych ludów Ameryki Uniwersytetu McGilla. Z tej okazji mennica zaprezentowała srebrną monetę kolekcjonerską, która zachwyca wyrazistością kolorów. Na monecie przedstawione zostały spektakularne sceny tańca plemiennego, czyli nowoczesnej formy sztuki plemiennej, która w dobitny i urzekający sposób wyraża dumę i prezentuje dziedzictwo rdzennej ludności.

„Dziedzictwo kulturowe tych ziem wzięło swój początek w sztuce, muzyce, tańcu i tradycjach rdzennych ludów, dlatego cieszy mnie, że tradycje te zostały upamiętnione nowymi monetami wybitymi przez Kanadyjską Mennicę Królewską – powiedział Marc Miller, sekretarz stanu ds. relacji z rdzennymi ludami, który uczestniczył w prezentacji monety. – Na naszej drodze ku prawdziwemu pojednaniu i budowie przyszłości, w której wszyscy przedstawiciele rdzennych ludów mają rzeczywiste i równe szanse na osiągniecie sukcesu, inspirujące wzory monet, które przedstawiają sceny tańca plemiennego, przypominają nam, jak istotne jest darzenie uznaniem i celebrowanie rdzennych tradycji” – dodał.

„Kanadyjska Mennica Królewska szczyci się ukazywaniem fascynującej historii Kanady za pośrednictwem monet, a oddanie hołdu pierwotnym narodom, kulturze inuickiej i metyskiej jest niezbędne do realizacji tego celu – powiedziała Jennifer Camelon, p.o. dyrektora wykonawczego Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej. – Nasza moneta o pięknych kolorach, wybita dla uczczenia imponującej sztuki tańca plemiennego, dała kolejną okazję dla rdzennych artystów z całej Kanady do zaprezentowania swoich talentów, tradycji i kultury” – dodał.

Rewers monety zaprojektował Garrison Garrow, artysta reprezentujący sztukę Kanien’kehá:ka. Przedstawia on porywająca scenę z nowoczesnego tańca plemiennego Pow-Wow w stylu „Fancy Dance”. Wizerunek na rewersie zdominowany jest przez postać tancerza, a dynamikę sceny potęguje precyzyjne grawerowanie, natomiast intensywne kolory oddają złożoność odświętnego stroju tancerza. Od ptaka gromu ludów równin, poprzez wzory irokezów na fartuchach, po szeroki wachlarz motywów, materiałów i elementów tradycyjnych (w tym darzone czcią orle pióra), wszystko to podkreśla kulturalną wartość tradycji Pow-Wow. Na awersie monety widnieje wizerunek JKM Elżbiety II w wykonaniu Susanny Blunt.

Liczba wybitych monet wynosi 3500 sztuk, każda waży 2 oz. i jest wykonana ze srebra wysokiej próby. Cena detaliczna monety wynosi 189,95 CAD. Monetę można zamawiać od dziś telefonując bezpośrednio do Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej, nr tel. 1-800-267-1871 dla połączeń z Kanady oraz: 1-800-268-6468 dla połączeń z USA. zamówienie można również złożyć za pośrednictwem strony: http://www.mint.ca. Moneta będzie również dostępna od 2 października 2018 r. w sklepach Kanadyjskiej Mennicy Królewskiej w Ottawie i Winnipeg, w wybranych urzędach pocztowych w Kanadzie oraz u światowych sprzedawców i dystrybutorów współpracujących z mennicą.

Kanadyjska Mennica Królewska to spółka Skarbu Państwa, która wybija i wprowadza do obrotu monety w Kanadzie. Mennica posiada certyfikat ISO 9001-2008 i jest uznawana za jedną z największych i najbardziej wszechstronnych mennic na świecie, oferującą szeroką gamę wyspecjalizowanych, wysokiej jakości monet i związanych z nimi usług w skali międzynarodowej. Dalsze informacje nt. mennicy, oferowanych przez nią produktów i usług są dostępne na stronie: http://www.mint.ca.

Rewers

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.