29 miejsc w dół. Miażdżący raport o stanie polskiej demokracji

3

W raporcie Fundacji Bertelsmanna Polska znalazła się na 37. miejscu pod względem jakości demokracji. Miejsc było tylko 41 – gorzej wypadły Rumunia, Meksyk, Węgry i Turcja. Pokazujemy, na jakich informacjach oparli się badacze, według których w ostatnich 4 latach Polska demokracja spadła w rankingu aż o 29 miejsc.

W opublikowanym 9 października raporcie „Policy Performance and Governance Capacities in the OECD and EU” Fundacja Bertelsmanna zbadała stan demokracji, funkcjonowanie rządu i jakość prowadzonej polityki w 41 państwach-członkach Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) oraz Unii Europejskiej.

W niemal wszystkich omawianych czynnikach rozwoju Polska prezentuje się dziś gorzej niż cztery lata temu.

Szokuje zwłaszcza obniżenie standardów demokratycznych. W tej sferze gorzej od Polski wypadły tylko cztery kraje:

 • Rumunia,
 • Meksyk,
 • Węgry
 • Turcja.

Wątpliwym pocieszeniem może być fakt, że jesteśmy częścią szerszego trendu – problemy z demokracją odnotowano w 26 badanych krajach. W żadnym z nich spadek nie był jednak tak spektakularny jak w Polsce – aż o 29 miejsc. Dla porównania, drugą największą obniżkę odnotowały Stany Zjednoczone – przesunęły się w dół o dziewięć miejsc.

Więcej

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

3 Comments

 1. To wstyd że powtarzacie takie bzdury co ta pseudo fundacja publikuje o naszym kraju i o rzadzie który popiera znaczna większość prawdziwych Polaków.

 2. Jacek J Dmochowski on

  Dlaczego nie zalaczyliscie pozdrowien od Michnika?1 Gdzie moge skasowac wasza subscrypcje? Nie zycze sobie by wasze emaile zasmiecaly moje konto !!!!!!

  • Malgorzata P. Bonikowska

   Będzie nam bardzo miło się z Panem pożegnać. Pański drugi “komentarz” nie nadaje się do opublikowania. Taki poziom “dyskusji” pasuje do paru innych znanych nam mediów – prosimy się tam przenieść. Gdzie skasować – proszę poczytać uważniej na dole Newslettera.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.