Dziennikarz BBC Michael Mosley o sukcesie „Zimnej wojny”: zachwyca mnie wielowymiarowość tego filmu

0

“Zimna wojna” to poruszająca historia dwojga ludzi. Widziałem film dwa razy i wciąż zachwyca mnie jego wielowymiarowość i bogactwo – powiedział PAP brytyjski dziennikarz, prezenter i autor popularnych programów dla BBC Michael Mosley. Film zdobył 5 nominacji do Europejskich Nagród Filmowych.

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła w sobotę nominacje do Europejskich Nagród Filmowych za 2018 rok. Na liście znalazła się polska “Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, nominowana w pięciu kategoriach: film, scenarzysta (Paweł Pawlikowski), reżyser (Paweł Pawlikowski), aktorka (Joanna Kulig) oraz aktor (Tomasz Kot).

Michael Mosley od lat przyjaźni się z Pawłem Pawlikowskim. Dla PAP-u skomentował w niedzielę sukces „Zimnej wojny”. „Przyjaźnimy się z Pawłem, odkąd dołączyliśmy do BBC w 1985 roku. Pawlikowski zdobywał najpierw liczne nagrody jako twórca filmów dokumentalnych, potem zajął się kinem fabularnym. Paweł ma ciepłe i otwarte usposobienie, a także wspaniałe poczucie humoru, którego ślady można odnaleźć w jego filmach” – powiedział PAP.

“Jego ambicją nigdy nie było zostanie gwiazdą Hollywood. Chciał po prostu robić filmy, które odzwierciedlają jego osobiste wizje. Moim zdaniem +Zimna wojna+ jest jak dotąd jednym z jego najlepszych dzieł. To piękna i głęboko poruszająca historia dwojga ludzi, którzy nie mogą żyć razem, ale nie mogą także żyć bez siebie. Widziałem film dwa razy i wciąż zachwyca mnie jego wielowymiarowość i bogactwo” – dodał Mosley.

Gala wręczenia Europejskich Nagród Filmowych 2018 odbędzie się 13 grudnia w Sewilli.

Europejska Akademia Filmowa ogłosiła nominacje do Europejskiej Nagrody Filmowej za 2018 rok. Na liście znalazła się polska “Zimna wojna” w reżyserii Pawła Pawlikowskiego, nominowana w pięciu kategoriach: film, scenarzysta (Paweł Pawlikowski), reżyser (Paweł Pawlikowski), aktorka (Joanna Kulig) oraz aktor (Tomasz Kot).

Wśród pozostałych filmów fabularnych wytypowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej za rok 2018 znalazły się: “Border” (Szwecja, reż. Ali Abbasi), “Dogman” (Francja, reż. Matteo Garrone), “Girl” (Belgia, Holandia, reż. Lukas Dhont) i “Happy as Lazarro” (Francja, Niemcy, Szwajcaria).

“Zimna wojna” opowiadająca historię pary kochanków próbujących odnaleźć się na emigracji w latach wczesnego komunizmu w Polsce, osiagnął już wiele sukcesów. Ogłoszono m.in., że znalazła się na liście 80 filmów, które mają szansę otrzymać Złote Globy. O tym, czy przejdzie do finału konkursu, dowiemy się 6 grudnia.

Głównymi bohaterami “Zimnej wojny” są Zula i Wiktor (w ich rolach Joanna Kulig i Tomasz Kot), młoda dziewczyna szukająca szczęścia w powstającym zespole Mazurek (bliskim polskiemu Mazowszu) i dojrzały mężczyzna, pianista, jej instruktor.

“Zimna wojna” to opowieść oparta na polskiej muzyce ludowej, z jazzem i piosenkami paryskich barów minionego wieku w tle, o miłości dwójki ludzi, którzy nie umieją żyć bez siebie, ale też nie potrafią być razem. Akcja melodramatu rozgrywa się w latach 50. i 60. ub. wieku m.in. w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu.

W filmie, do którego zdjęcia zrealizował Łukasz Żal, a muzykę skomponował Marcin Masecki, wystąpili także m.in. Borys Szyc i Agata Kulesza. Autorami scenariusza są Paweł Pawlikowski i Janusz Głowacki.

“Zimna wojna” na ekrany brytyjskich kin weszła 31 sierpnia, pod koniec grudnia będą mogli ją oglądać widzowie amerykańscy.

Film ma także szansę na BIFA, British Independent Film Awards, nagrodę niezależnego kina brytyjskiego. Wśród pięciu filmów, które mają szansę na statuetki w kategorii Najlepszy Zagraniczny Film Niezależny, znalazły się także “Kafarnaum” Nadine Labaki (USA, Liban), “The Rider” Chloe Zhao (USA), “Roma” Alfonso Cuarona (Meksyk, USA) i “Shoplifters” Hirokazu Koreedy (Japonia).

“Zimna wojna” jest tegorocznym polskim kandydatem do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Film zdobył Złote Lwy oraz nagrody za najlepszy montaż i dźwięk na tegorocznym 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni; z kolei Paweł Pawlikowski otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes.

To kolejny sukces Pawlikowskiego po obsypanej nagrodami “Idzie”, która otrzymała Oscara w kategorii “najlepszy film nieanglojęzyczny” w 2015 roku.

 

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.