Historia Salonu Muzyki i Poezji – Wyspiański

0

“Rzeczywiście – Wyspiański to gigant, a jego teatr – ogromny. Małą próbkę jego twórczości mieliśmy okazję zaabsorbować na koncercie Salonu Muzyki i Poezji. Spektakl nierozdzielnie wiązał ze sobą słowo, muzykę i efekty wizualne. Zostały połączone fragmenty różnych dramatów i wierszy Wyspiańskiego tak, że powstał twór nowy, tak jednolity, że trudno było znaleźć moment, aby tok przedstawienia przerwać oklaskami. Wiele razy pisałem, że reżyser Salonu Maria Nowotarska prezentując poezję, nawet we fragmentach, zamiast tak często widywanych “składanek” tworzy spektakle stanowiące jedną, logiczną całość. Ten o Wyspiańskim był jeszcze bardziej integralny niż te poprzednie! Wieczór otworzyły wyjątki ze “Studium o Hamlecie”. Poeta – gra go Szymon Gębski, opisuje swoje wrażenia w teatrze widzianym od kulis. Z pomocą nieodstępujących go trzech muz (Maria Nowotarska, Agata Pilitowska i Małgorzata Paruzel) zaczyna tworzyć.

This slideshow requires JavaScript.

Drugą część rozpoczęły wyjątki z “Wyzwolenia”. Za kulisami teatru Poeta omawia wystawienie sztuki z Reżyserem (Jerzy Pilitowski). Poeta jest pełen górnolotnych idei – Reżyser – przyziemnych i technicznych szczegółów. Muza – Maria Nowotarska wtrąca się od czasu do czasu ze swoimi przekornymi uwagami, które irytują Poetę. Muzyka (Polonez As-dur Chopina) jednoczy rozbieżne poglądy trójki bohaterów. W dramatycznym finale w takt Poloneza Ogińskiego Muza pełnym głosem wykrzykuje ich credo. Wydawałoby się, że śpiewa Marsyliankę. Po tej analizie Poety na temat dramatu, zademonstrowano nam dwa fragmenty diametralnie różne w nastroju. Scena z Warszawianki – Młody Oficer przynosi Maryi (Małgorzata Paruzel) wiadomość o śmierci jej narzeczonego. Scena bardzo prosta, krótka, zaledwie kilka zdań, ale jakże głęboko wstrząsająca.

Drugi fragment to lekki dialog z “Wesela”. Para – Szymon Gębski i Agata Pilitowska wcielili się w postacie Poety i Racheli, na przemian flirtując, dyskutując o sztuce i żonglując słowami. Stworzyli doskonałą parę, a Agata Pilitowska zabłysła jako pełna uroku i tajemniczości Rachela. Na zakończenie pomysłowo wykorzystano olbrzymie okna, kiedy na ich tle pokazano nam sylwetki całego zespołu oczekującego na pojawienie się Chochoła.”

“Teatr widzę mój ogromny…” fragmenty recenzji, S. Dubiski, “Gazeta”

Stanisław Wyspiański – artysta wyjątkowy, wszechstronny, przeze mnie ukochany! Uwielbiam jego malarstwo i jak tylko jest okazja w spektaklach wprowadzenia na scenę wyświetlonych w tle jego obrazów, czynię to. Tak było w “Zaczarowanym Krakowie”, gdzie wędrowaliśmy po jego Plantach prowadzących na Wawel, podchodziliśmy do zakola Wisły z królującą wieżą zamkową, czy wreszcie patrzyliśmy na ośnieżony Kopiec Kościuszki z niebieskimi zimowymi błoniami, widzianymi z jego mieszkania przy rogu ul. Krowoderskiej i Al. Słowackiego. Jego dramaty za dyrekcji B. Dąbrowskiego często były grane w Teatrze Słowackiego! Oddychaliśmy wtedy siłą jego myśli, jego mądrych, przenikliwych słów. Miałam szczęście grać w “Wyzwoleniu”, “Nocy Listopadowej”, “Weselu”, “Achilleis”, a za dyrekcji K. Skuszanki w “Akropolis”.

Od początków działalności Salonu byłam przekonana, że zarówno poezję Wyspiańskiego jak i fragmenty dramatów możemy wprowadzić na scenę w Toronto. Tak też się stało. W “Weselu” Rachelę grała Agata Pilitowska, a Poetę – Szymon Gębski. Do dzisiaj pamiętam, jak wypatrywali w ogrodzie otuloną różę – Chochoła, bo przecież ta scena nie mogła się odbyć bez tego symbolu. Mojemu mężowi udało się załatwić słomę do skonstruowania Chochoła stojącego w ogrodzie w Old Mill. Poprzez teatr nasze powroty do Polski dodają nam siły i utwierdzają, że bez utrzymania pięknych tradycji jesteśmy tylko zjadaczami chleba.

Maria Nowotarska

Fragment książki Beaty Gołembiowskiej “Teatr bez granic

Poleć:

O Autorze:

Beata Gołembiowska

Beata Gołembiowska – pisarka, autorka powieści Żółta sukienka, Malowanki na szkle, Lista Olafa, Droga do Wilenii oraz książek–albumów – W jednej walizce i Teatr bez granic. Kocha przyrodę, ceni ciszę, a w ludziach – tolerancję.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.