Wielki przyjaciel teatru

0

Odszedł Stanisław Chorzempa

Z wielkim żalem zawiadamiamy Państwa, że dnia 9 grudnia 2018 r. odszedł od nas na zawsze najwierniejszy przyjaciel, długoletni niezwykle zasłużony Prezes Salonu Poezji Muzyki i Teatru, niezapomniany Stan Chorzempa. Nasz teatr stracił dobrego ,szlachetnego Człowieka, bezgranicznie oddanego sprawie tworzenia polskiej kultury, polskiego teatru w Kanadzie. Mimo ciężkiej choroby, z którą godnie od paru lat walczył, zawsze otaczal nasz zespół teatralny ciepłem, troską i mądrą radą. Pozostanie na zawsze w naszej pamięci.

Odejście Człowieka szczególnie nam drogiego skłania do wspomnień, do uświadomienia sobie jak wiele wniósł w nasze środowisko i jaką stratę ponieśliśmy.

Pamiętamy dokładnie dzień, w którym pojawił się na zebraniu Salonu Poezji Muzyki i Teatru w lutym 2006 wraz z żoną Stellą Szustaczek Chorzempa, która od wielu lat była wolontariuszem naszego teatru, szyjąc wraz z siostrą kostiumy do takich spektakli jak “Orlętom Lwowskim Orlęta”, “Jan Kochanowski” czy kostium matki przełożonej w “Tamarze L.”

This slideshow requires JavaScript.

Serdeczna atmosfera panująca na zebraniu sprawiła, że wywiązała się gorąca dyskusja za inicjowana przez Stana Chorzempę aby wreszcie przy takim potencjale artystycznym, jakim dysponuje Toronto i Mississauga, powstał prawdziwy budynek teatralny, pod dachem którego w przyjaznych i warunkach można by tworzyć polski teatr. Inicjatorem tej idei i pierwszym darczyńcą był Stan Chorzempa.

Niestety Polonia nie była gotowa na wsparcie pięknej i potrzebnej inicjatywy. Niemniej jednak Stan włączył się z wielkim entuzjazmem do pracy dla dobra teatru i wkrótce został członkiem zarządu, potem sekretarzem, a następnie prezesem.

Nasz Szanowny Prezes, pieszczotliwie nazywany przez zespół Prezesuniem, co wcale nie odbierało mu powagi i autorytetu, stał się naszym – zarządu i zespołu artystycznego – najwierniejszym przyjacielem.


Cechowała go rozwaga, odpowiedzialność za prowadzenie tak ważnej i potrzebnej instytucji, a także umiejętność współżycia z ludźmi, skromność, poświęcenie. Poczucie odpowiedzialności sprawiło, że gdy przed pięcioma laty zaatakowała go straszliwa choroba zrezygnował z funkcji prezesa ale pozostał w naszym zarządzie służąc radą. Mimo choroby śledził losy teatru, cieszył się naszymi międzynarodowymi sukcesami i otaczał ten swój ukochany teatr prawdziwą troską. Nie sposób nie wspomnieć wielu Letnich Serenad, które wraz z konsulami generalnymi otwierał w ogrodach i salonach konsulatu w Toronto. Zawsze elegancki, szczególnie pięknie prezentował się w jasnych garniturach, które mimo pokaźnej tuszy Prezesa leżały na nim znakomicie .

Miał także ogromne poczucie ciepłego i smakowitego humoru, czego najlepszym dowodem była rola króla Cyganów podczas Serenady “Cygańska Noc”.

Dobroć, ciepło, odpowiedzialność, to piękne cechy naszego wielkiego przyjaciela Stana Chorzempy. 

Dziękujemy Ci, Kochany Stanie, za Twoją miłość do polskiego teatru, za serdeczność, którą obdarowywałeś artystów i swoich współpracowników z zarządu teatru.

W czasie Twej okrutnej choroby myśleliśmy o Tobie z wielkim bólem, a teraz pozostaje nam tylko tęsknić za wielkim Przyjacielem i pięknym Człowiekiem.

W imieniu zespołu artystycznego i Zarządu Teatru
Maria Nowotarska,
Agata Pilitowska
i prezes Edward Brodalski 


Żegnamy Stana Chorzempę z ogromnym żalem i składamy serdeczne kondolencje Jego bliskim.

Małgorzata P. Bonikowska, Zbigniew Bełz

Redakcja “Gazety”

Poleć:

O Autorze:

Beata Gołembiowska

Beata Gołembiowska – pisarka, autorka powieści Żółta sukienka, Malowanki na szkle, Lista Olafa, Droga do Wilenii oraz książek–albumów – W jednej walizce i Teatr bez granic. Kocha przyrodę, ceni ciszę, a w ludziach – tolerancję.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.