Wydatki i gafy świąteczne

0

Święta bez upominków straciłyby swój urok – tak wyniki świątecznego badania komentuje dla PAP Life Grzegorz Rożalski.

PAP Life: Właśnie opublikowano wyniki badania “Boże Narodzenie 2018 z perspektywy Polaków”. Na co respondenci przeznaczają najwięcej pieniędzy w okresie okołoświątecznym – na jedzenie, ozdoby świąteczne, a może na prezenty?
Grzegorz Rożalski: Jak się okazało, najwięcej pieniędzy respondenci wydają w grudniu na upominki dla rodziny i bliskich. Aż 67 proc. całego budżetu świątecznego Polacy przeznaczają na prezenty. Na drugiej pozycji, 21 proc. respondentów przeznacza pieniądze na wydatki związane z jedzeniem i przygotowaniem potraw, a na trzeciej, jak zadeklarowało 12 proc. respondentów, są ozdoby świąteczne.

PAP Life: Badanie sprawdziło też, jakie gafy świąteczne popełniają Polacy. Czego one dotyczą?
G.R.: Spośród 1863 respondentów, 39 proc. wskazało jako największą świąteczną gafę podarowanie bliskiej osobie nietrafionego prezentu. Upominki mają mnóstwo znaczeń i ujawniają, jak postrzegamy innych, dlatego niewłaściwy lub niedoceniony podarunek może przynieść spore straty w relacjach międzyludzkich. Co ciekawe, aż 85 proc. zapytanych Polaków, jak potwierdziły wyniki badania, dostało już kiedyś nietrafiony prezent. Na drugim miejscu wśród świątecznych gaf, według 31 proc. respondentów, znalazły się kłótnie przy wigilijnym stole, a 21 proc. ankietowanych wskazało na nadmiar alkoholu. Według 9 proc. respondentów gafą w okresie Bożego Narodzenia jest niestosowny strój. Jak potwierdzają wyniki naszego badania, większość “świątecznych wpadek” dotyczy obyczajów społecznych i kultury osobistej.

PAP Life: Jak zmieniają się zwyczaje prezentowe? Czy święta bez prezentów są możliwe?
G.R.: Prezenty są ważnym elementem świąt. Tradycja obdarowywania prezentami praktycznie przejęła świąteczne finanse na dobre wpisując się w kulturowe obyczaje. Wprawdzie zdajemy sobie sprawę, że na upominki przeznaczamy za dużo pieniędzy, jednak wcale tego nie zmieniamy. Zmieniają się jednak zwyczaje i preferencje prezentowe Polaków. Z roku na rok kupujemy coraz mniej tradycyjnych upominków. Według 26 proc. ankietowanych – zastępujemy standardowe prezenty bonami i voucherami, nie skazując się na gust ofiarodawcy. Dla 19 proc. tradycyjne upominki są nudne i przewidywalne, 17 proc. chce podarować bliskim prezent w formie przeżycia, np. lekcje tańca, masaż czy nawet skok ze spadochronem.

PAP Life: Czy współczesny sposób życia przekłada się jakoś na nasze oczekiwania względem otrzymywanych prezentów?
G.R.: Tak, bowiem chętniej doceniamy upominki, które pozwalają nam doświadczyć czegoś nowego, rozwijać pasje, spełniać marzenia. 48 proc. respondentów deklaruje, że preferuje niespodzianki świąteczne, więc prezenty w formie przeżyć wpisują się w ich oczekiwania. Święta bez upominków straciłby swój urok. Obdarowywanie się prezentami to wciąż bardzo ważny zwyczaj w polskiej, świątecznej tradycji, co potwierdzili respondenci naszego badania.

Z Grzegorzem Rożalskim – właścicielem Prezentmarzeń.com rozmawiała Paulina Persa.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.