Farbowane ciuchy na topie

0

Kojarzone z nonszalanckim stylem surferów i hippisowskim luzem własnoręcznie ufarbowane ubrania po raz kolejny zwróciły uwagę projektantów. Ci bowiem wciąż nie odpuszczają trendom sprzed lat, udowadniając, że w modzie historia nieustannie zatacza koło.

W swoich szafach mieli je niegdyś wyłącznie hipisi i surferzy, pod koniec lat 90. zaś – każdy uważnie śledzący trendy fan mody. Fantazyjnie potraktowane barwnikiem elementy garderoby – od koszulek i sukienek, aż po jeansy i kurtki – stanowiły bodaj najbardziej widoczną część modowego krajobrazu z przełomu XX i XXI wieku.

Wygląda na to, że wynaleziona w Stanach Zjednoczonych technika ręcznego farbowania ubrań (tzw. tie-dye) po raz kolejny zdobyła uznanie projektantów. W ramach przywracania z modowego niebytu nieco zapomnianych trendów, designerzy postanowili zaserwować nam kolejną odsłonę nostalgicznego powrotu do późnych lat 90.

Wszystkie znaki na niebie i ziemi (czyli te z wybiegów i znanych z wyznaczania trendów mediów społecznościowych) wskazują na to, że wiosną i latem 2019 roku na ulicach znów zaroi się od wesoło ufarbowanych ubrań rodem ze zmierzchu ubiegłego wieku. Zwiastują to najświeższe propozycje z pokazów światowych marek. Fantazyjnie ufarbowane oversize’owe bluzy, koszulki z napisami, obcisłe golfy, sukienki midi, a nawet trampki i stroje kąpielowe zagościły na wybiegach m.in. u Prady, Johna Elliotta, Proenzy Schouler czy Paco Rabanne.

Ida Petersson, dyrektor ds. zakupów odzieży damskiej w Browns, opisuje powrót farbowanych ubrań jako “najbardziej znaczącą od dłuższego czasu tendencję w modzie”. Dlaczego jednak ów powrót nastąpił właśnie teraz? Trend napędzany jest dążeniem do indywidualizmu, wyróżniania się w tłumie – wyjaśnia Petersson. Z uwagi na technikę farbowania, nie sposób wszak uzyskać dwóch identycznych egzemplarzy. Jest to zgoła rewolucyjne w świecie szybkiej i taniej mody, której produkty powielane są w milionach kopii.

Wniosek z obserwacji wybiegów jest jednoznaczny: farbowanie ubrań jawi się jako jedna z najgorętszych tendencji nadchodzącego sezonu. Lansowanymi na wybiegach pomysłami marek luksusowych zdążyły już zainspirować się popularne sieciówki, w których znajdziemy mnóstwo ubrań i dodatków do złudzenia przypominających te niegdyś własnoręcznie przez nas farbowane, z użyciem wody i barwnika. Modowy powrót do przeszłości okraszony tęsknotą za minionymi czasami – gwarantowany. A w pakiecie najmodniejsza stylizacja sezonu, której cennym walorem pozostaje indywidualny sznyt.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.