Francja i Niemcy podpiszą obszerny traktat o współpracy

0

Rządy Francji i Niemiec planują podpisanie w styczniu nowego traktatu dwustronnego, zakładającego bezprecedensową współpracę w zakresie polityki bezpieczeństwa, spraw zagranicznych i współpracy gospodarczej – podał w czwartek brytyjski dziennik “The Times”.

Według informacji gazety, wśród postanowień umowy znajdują się m.in. plany stworzenia zjednoczonego frontu dyplomatycznego w ramach Unii Europejskiej oraz zacieśnienia współpracy na misjach pokojowych, a także wspólnego lobbowania za stałym członkostwem Rady Bezpieczeństwa ONZ dla Niemiec. Oba kraje planują również regularnie wymieniać się dyplomatami i urzędnikami, a ministrowie mają na zasadach wzajemności brać udział w posiedzeniach rządu. Wspólne oświadczenie Merkel i Macrona. Żądają uwolnienia ukraińskich marynarzy Kanclerz Niemiec… czytaj dalej » Na poziomie regionalnym traktat zakłada m.in. zacieśnienie współpracy między obszarami przygranicznymi przez stworzenie wspólnej sieci dystrybucji wody i energii oraz transportu publicznego i szpitali, które funkcjonowałyby w obu krajach.

Dwa państwa planują także harmonizację regulacji biznesowych oraz koordynację polityki gospodarczej, którą nadzorować ma wspólna rada ekspertów, co ma także pomóc w wysiłkach na rzecz dalszej integracji na poziomie europejskim. Negocjacje w sprawie treści dokumentu zostały rozpoczęte rok temu, a oficjalna ceremonia jego podpisania z udziałem liderów obu państw – niemieckiej kanclerz Angeli Merkel i francuskiego prezydenta Emmanuela Macrona – zaplanowana jest na 22 stycznia w położonym w pobliżu granicy z Belgią i Holandią niemieckim Akwizgranie.

Ratyfikacja przez oba parlamenty zaplanowana jest jeszcze na ten sam dzień. “Jesteśmy razem z Francją, broniąc naszych wartości i otwartych społeczeństw” Przewodniczący… czytaj dalej » “Times” podkreślił, że wybór Akwizgranu nie jest przypadkowy, bo miasto – znane po francusku jako Aix-la-Chapelle – wielokrotnie przechodziło w historii pod kontrolę obu państw i stanowi symboliczny przykład wspólnego dziedzictwa. Bliższa integracja Francji i Niemiec “podejrzane”? Dziennik zastrzegł jednak, że francusko-niemieckie plany są traktowane “z podejrzliwością” przez dyplomatów z innych państw UE, którzy obawiają się, że coraz bliższa integracja Francji i Niemiec może doprowadzić do powstania potężnego sojuszu, który ignorowałby sprzeciw mniejszych krajów. J

ak dodano, plany uzyskania dla Niemiec miejsca w Radzie Bezpieczeństwa ONZ także wzbudzą prawdopodobnie frustrację w Brukseli, gdzie wielu polityków uważa, że taki status powinien zostać nadany Unii Europejskiej jako instytucji. Po planowanym wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty, Francja będzie jedynym krajem UE o statusie stałego członka w tym organie ONZ. Jednocześnie zaznaczono, że proponowany traktat będzie musiał się zmierzyć ze sprzeciwem ze strony prawicowych i lewicowych partii, w tym m.in. Alternatywy dla Niemiec (AfD) i Zjednoczenia Narodowego we Francji, które ostrzegły – odpowiednio – przed “erozją narodowej suwerenności” i ryzykiem “dyktatu” ze strony Niemiec. 

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.