Imigracja – zaostrzenia przepisów

0

Nowy rok – nowe instrukcje dla departamentu imigracyjnego Kanady (uwaga: zaostrzenia w przepisach).

Pamiętam czasy sprzed roku 2014, gdy cudzoziemcy (również obywatele Polski) przybywali do Kanady z wizą studencką, często z małżonkiem, który według prawa może posiadać tzw. otwarte prawo do pracy pozwalające mu na pracę dla jakiegokolwiek pracodawcy bez potrzeby studenci zagraniczni studiujący w Kanadzie. Często również z dziećmi, które w takich przypadkach mogą uczęszczać do szkoły podstawowej i średniej i nie płacić za swoją naukę, podobnie jak dzieci stałych mieszkańców Kanady oraz obywateli.

Oczywiście te same zasady istnieją po 2014 roku, również dzisiaj. Czemu więc wspominam o 2014 roku – co szczególnego się wtedy wydarzyło? Otóż do 2014 roku student zagraniczny wjeżdżał do Kanady ze swoją wizą studencką (np. na 2 lata), małżonek otrzymywał prawo do pracy i dzieci zaczynały chodzić do szkoły, po czym student rezygnował ze szkoły (bo, na przykład, za droga), a małżonek i dzieci… kontynuowali pracę i szkołę, a po roku czasu cała rodzina starała się o pobyt stały na podstawie… pracy w Kanadzie małżonka. Tak, studenta zagranicznego. Tego samego, który do szkoły… przestał chodzić.

Takie sytuacje mnożyły się, a przez wiele lat departament imigracyjny patrzył na to “przez palce”, albo niezupełnie przez palce, ale nie mógł nic poradzić, zanim nie wprowadził oficjalnych zmian. I te właśnie nastąpiły w 2014 roku, po około 12 latach trwania takich właśnie powyżej opisanych sytuacji. Od 2014 roku student zagraniczny musiał aktywnie studiować na swoim kierunku, a szkoły miały obowiązek informowania departamentu imigracyjnego jeśli student czynnie nie brał udziału w zajęciach.

7 stycznia 2019 roku departament imigracyjny opublikował jeszcze bardziej szczegółowe instrukcje w takich właśnie sytuacjach. Przede wszystkim bardziej szczegółowo została zdefiniowana reguła nakazująca “aktywnie studiować”. Po pierwsze – student zagraniczny musi być zapisany na uczelnię i pozostać na liście studentów do końca programu. Po drugie – student musi aktywnie uczestniczyć w zajęciach i zaliczać semestry w rozsądnym czasie.

Czyli na przykład nie może student poświęcać dwa razy więcej czasu na zaliczenie jednego semestru. Oczywiście są wyjątki (np. ciąża, choroba, pilny wyjazd z Kanady z powodu nagłej sytuacji rodzinnej itp.).

Takie wyjątkowe sytuacje muszą być zaaprobowane przez uczelnie, aby student nie stracił swojego statusu studenta w Kanadzie. Czyli – na studencie spoczywa wielka odpowiedzialność, aby kontynuować studia. Jednocześnie prawo do pracy czy prawo do edukacji dla dzieci studenta pozostają ważne tak długo jak to oryginalnie zostało przyznane – w większości przypadków, chociaż są wyjątki, kiedy tak nie jest. Nie jestem w stanie opisać wszystkich wyjątkowych sytuacji – jeżeli ktoś znajduje się w takiej sytuacji, radziłabym zasięgnąć porady, aby nie popełnić błędu w oszacowaniu swojej sytuacji i co należy zrobić, aby było to zgodnie z prawem imigracyjnym.

W momencie postąpienia niezgodnie z przepisami prawa imigracyjnego, departament imigracyjny może zastosować wiele kar, np. wydalenie z Kanady z zakazem powrotu przez jeden rok, oraz utrudnienia w uzyskaniu kolejnego pozwolenia na pracę lub studia w Kanadzie.

Przepisy, które opisałam powyżej, nie są nowe w prawodawstwie imigracyjnym, ale nowością są obostrzenia i Immigration Canada ostrzega, że będzie bardziej rygorystycznie egzekwować swoje własne przepisy.

Takie poważniejsze traktowanie obserwuję już od kilku dobrych lat i teraz ma być jeszcze ciężej. Lepiej więc zaznajomić się z tym, co mówi prawo zanim wykona się następny krok, zwłaszcza jeśli ktoś nagle znalazł się w nieco innej sytuacji i musi coś zmienić. W razie pomyłki – może być za późno i może nie być odwrotu.

Temat obostrzeń i zmian będę kontunuować w kolejnych wydaniach “Gazety”. Zapraszam do zadawania pytań – od 24 lat zajmuję się prawem imigracyjnym Kanady i pomagam w rozwikłaniu mniej i bardziej skomplikowanych problemów.

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane w tej rubryce nie są poradami prawnymi i tak nie powinny być traktowane – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.