Młodzieżowe wyrazy roku 2018

0

Z cyklu: Odczarować angielski (i polski)

W plebiscycie na młodzieżowe słowo roku 2018 oddano aż 10 tysięcy głosów. Ponad 30 procent internautów zagłosowało na wyraz “dzban”, a słowo to poparło jednogłośnie jury: Marek Łaziński, Ewa Kołodziejek i Bartek Chaciński.

Według słownika slangu i mowy potocznej miejski.pl słowo “dzban” to negatywne, zabawne określenie osoby, która zawiesiła się i nie słuchała nas, zrobiła coś głupiego, śmiesznego itp., wyróżniająca się pod względem zachowania. Najstarsze wystąpienia tego wyrazu w odniesieniu do osób znaleźliśmy w sieci w roku 2009, napisał Marek Łaziński na stronie Słownika Języka Polskiego PWN.

“Z punktu widzenia zjawisk młodej polszczyzny internetowej ‘dzban’ wpisuje się w tendencję do mnożenia coraz bardziej wyrafinowanych obelg omijających słowa wulgarne choćby ze względu na moderację dyskusji na różnych forach. ‘Dzban’ zwyciężył bezapelacyjnie” komentował wyniki Bartek Chaciński.

Drugie miejsce zajęło słowo “masny”/”masno” (dobry, fajny), a trzecie “prestiż”/”prestiżowy”.

Jury postanowiło też wyróżnić słowa zbudowane oryginalnie, czyli “zwyklak”, “normik” oraz “mamadżer”.

Tegoroczny plebiscyt był trzecim w historii.

Życzę masnego roku 2019!

dr Małgorzata P. Bonikowska

•••

Inne artykuły z cyklu “Odczarować angielski”

Zapraszam na sesje “language coaching” ze mną – wirtualne, przez Skype, czyli nieważne gdzie Państwo mieszkają. To daje ogromną elastyczność i swobodę czasową. Jest to praca nad Państwa konkretnymi problemami i błędami, jakie popełniają Państwo w języku angielskim. Telefon 416-262-0610 lub e-mail: mbonikowska@gazetagazeta.com.

Zachęcam do kupienia mojej książki – poradnika niezbędnego niezależnie od znajomości angielskiego – 416-262-0610 lub mbonikowska@gazetagazeta.com

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.