Nowa rola Joanny Mazur – debiut na parkiecie

0

To już pewne, że pochodząca ze Szczucina, miejscowości położonej na południu Polski w powiecie dąbrowskim, Joanna Mazur – niewidoma lekkoatletka, wielokrotna medalistka w biegach będzie jedną z uczestniczek polstatowskiego programu “Dancing with the stars. Taniec z gwiazdami”. To prawdziwa mistrzyni w swoim fachu w odróżnieniu od wszelkiej maści celebrytów. Myślę, że zaliczenie tej pani do owej grupy byłoby dla niej wielką niesprawiedliwością. Informację o jej występie ogłosiła Nina Terentiew podczas finałowej gali 84. Plebiscytu “Przeglądu Sportowego”, który odbył się 5 stycznia. Zrobiła to wręczając sportsmence oraz jej przewodnikowi Michałowi Stawickiemu nagrodę w kategorii Niepełnosprawny Sportowiec Roku 2018. Jak powiedziała dyrektor programowa Telewizji Polsat, udział niedowidzącej biegaczki w dziewiątej edycji programu, którego premiera odbędzie się 1 marca, był pilnie skrywaną tajemnicą.

Joanna Mazur po raz kolejny pokaże, że jeśli ktoś tylko chce może pokonać postawione w swoim życiu przez los bariery, nie bojąc się podejmować nowych wyzwań. Tym razem jej partnerem będzie Stefano Terrazzino – włoski tancerz reprezentujący najwyższą klasę w tańcach latynoamerykańskich, jak też uczestnik poprzednich edycji programu i zdobywca pierwszego miejsca. Joanna Mazur jest lekkoatletką pochodzącą z powiatu dąbrowskiego. Dziewczyna jest niewidoma, a mimo to biega na dystansach 400 i 200 metrów z opaską na oczach odnosząc naprawdę niebagatelne sukcesy.

W sporcie towarzyszy jej przewodnik Michał Stawicki. Biegają razem połączeni wspomnianą opaską. Jeden koniec jest owinięty wokół nadgarstka sportsmenki, a drugi trzyma przewodnik. Wiąże się to z tym, że biegaczka nie widzi ani toru, ani przeciwniczek. Tak Joanna Mazur mówi na ten temat: “Podczas biegu mamy do dyspozycji dwa tory, ale jeśli chcemy możemy biec po jednym, albo przebiec z jednego na drugi. Nie wolno nam tylko ich przekroczyć. Przewodnik nie sprawi, że pobiegnę szybciej. Biegnie obok. Towarzyszy. Musi wczuć się w mój rytm. Nie wolno mu mnie wyprzedzić, ani pociągnąć za sobą lub popchnąć. Jeśli wbiegnie na metę pierwszy – dyskwalifikacja. Może puścić opaskę, ale dopiero 10 metrów przed metą. Musimy być zgrani podczas startu, bo oboje ruszamy z bloków. Podczas biegu Michał mnie informuje: wyjście z wirażu, prosta, wejście, wyjście, prosta”.

Joanna Mazur zajmuje pierwsze miejsce w rankingu europejskim w biegu na 400 m oraz rankingu europejskim w biegu na 200 m. Do jej największych sukcesów należą: pierwsze miejsce na Mistrzostwach Europy na dystansie 200 m – Mistrzostwa Europy Grosseto (6 VI 2016 r.), srebrny medal Mistrzostw Europy na dystansie 100 m – Mistrzostwa Europy Grosseto – Włochy (6-16 III 2016 r.), zwycięstwa w biegach na 200 m i 400 m podczas turnieju International Meeting (21-27 III 2016 r.) oraz na 400 m podczas Czech Open (29 III 2016 r.).

Wspominając Włochy i 2016 rok, w biegu na 200 metrów oprócz złota Mazur wybiegała na mecie czas 26.73 (-1.6 m/s) ustanawiając nowy rekord kontynentu. W 2017 r. przywiozła z będącego gospodarzem Mistrzostw Świata Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce Londynu komplet medali. Było to: złoto – na dystansie 1500 m., srebro na 800 m., gdzie do drugiego złota zabrakło … 0,03 sekundy oraz brąz na 400 m. Swoją niezrównaną formę udowodniła też kilka tygodni wcześniej, podczas Otwartych Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych w Lekkiej Atletyce w Białymstoku. Medale zdobyła odpowiednio w biegu na 400 i 200 metrach.

Joanna Mazur była także reprezentantką naszego kraju na Igrzyskach Paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r., gdzie na dystansie 400 m zdobyła siódmą lokatę. Joanna Mazur otrzymała, także w ubiegłym roku, w 83. edycji plebiscytu “Przeglądu Sportowego”, tytuł Niepełnosprawnego Sportowca Roku 2017.

Ale sport to tylko część życia wybitnej sportsmenki ze Szczucina. Joanna Mazur jest też absolwentką studiów o kierunku pedagogika terapeutyczna z rehabilitacją ruchową oraz ukończyła szkołę masażu. Pasję sportową rozwija w Tarnowskim Zrzeszeniu Sportowym Niepełnosprawnych START.

Poleć:

O Autorze:

Contributor

Materiał nadesłany do redakcji.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.