Płowdiw i Matera w 2019 roku Europejskimi Stolicami Kultury

0

Przez cały 2019 rok Europejskimi Stolicami Kultury będą Płowdiw w Bułgarii i Matera we Włoszech. W obu miastach odbędzie się kilkadziesiąt wystaw, przedstawień i koncertów. Inicjatywa ma podkreślać rolę kultury w budowaniu tożsamości europejskiej.

Płowdiw to pierwsze bułgarskie miasto wybrane na Europejską Stolicę Kultury. W samym mieście oraz w całym regionie środkowej i południowej Bułgarii, jak również w Warnie, Sofii i Wielkim Tyrnowie, zostanie zorganizowanych ponad 300 festiwali i projektów społecznych o tematyce związanej z dziedzictwem, historią i kulturą miasta. Na licznych wystawach można będzie zapoznać się między innymi z cyrylicą.

Odbędzie się też wiele przedstawień teatralnych zrealizowanych we współpracy z przedstawicielami społeczności z Bałkanów Zachodnich, romskich i tureckich. Komisarz UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Marija Gabriel weźmie udział w oficjalnej ceremonii inauguracji, którą zaplanowano na 12 stycznia.

Z kolei program Matery został opracowany pod hasłem “Otwarta przyszłość”. Szczególny nacisk położono na integrację społeczną i kulturową. Wśród najważniejszych wydarzeń będą wystawy: “Ars Excavandi” poświęcona historii architektury podziemnej, “Re-reading Renaissance” stanowiąca podróż po renesansowym dziedzictwie regionów Basilicata i Apulia oraz “Poetry of primes”, której tematem jest kluczowe znaczenie matematyki w pracy artystów w każdej epoce.

W Materze odbędzie się również pierwsze plenerowe wykonanie opery “Rycerskość wieśniacza” Pietro Mascagniego, we współpracy z Teatro San Carlo. Zrealizowanych zostanie także 27 projektów opracowanych we współpracy z miejscowymi artystami i partnerami z Europy. Ceremonia otwarcia odbędzie się 19-20 stycznia z udziałem 2 tys. muzyków ze wszystkich wsi regionu Basilicata i wielu miejsc w Europie.

Ustanowiony w 1985 roku z inicjatywy ówczesnej greckiej minister kultury Meliny Mercouri program Europejskie Stolice Kultury jest jednym z najważniejszych programów kulturalnych w Europie. Tytuł ten przyznaje się miastom na podstawie zaproponowanego przez nie programu kulturalnego, który musi się charakteryzować wyraźnym wymiarem europejskim, angażować szeroki krąg odbiorców i wpisywać się w długotrwały rozwój uczestniczących w programie miast oraz regionów.

Tytuł Europejskiej Stolicy Kultury jest również dla miast szansą na zmianę wizerunku, promocję i zwiększenie atrakcyjności dla turystów.

Po Płowdiwie i Materze pałeczkę w 2020 roku przejmą chorwacka Rijeka i irlandzkie Gaillimh (Galway), w 2021 roku Timisoara w Rumunii, Eleusis w Grecji i Nowy Sad w Serbii, kraju kandydującym do UE, w 2022 roku Esch-sur-Alzette w Luksemburgu i Kowno na Litwie oraz w 2023 roku Veszprem na Węgrzech.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.