Podsumowanie roku 2018 w Kanadzie (kwiecień – czerwiec)

0

KWIECIEŃ

Urzędnicy agencji rządowej Service Canada, której zadaniem jest dostosowywanie rządowych programów i usług świadczonych przez państwo do potrzeb Kanadyjczyków, otrzymali polecenie, by w kontaktach z obywatelami używać neutralnego płciowo języka. To kwestia szacunku i próby “zaadaptowania się do warunków rodzin w XXI wieku”, uzasadnił minister ds. polityki rodzinnej Jean-Yves Duclos.

•••

Poseł ontaryjski Yvan Baker zapowiedział, że od 1 sierpnia 2019 roku wszystkie lekarstwa na receptę będą bezpłatne dla seniorów w Ontario poprzez rozwinięcie systemu OHIP+, w ramach którego w chwili obecnej dostępne są bezpłatne leki dla osób młodych do 24. roku życia. Ponad 4300 leków na receptę będzie dostępne bez opłat dla wszystkich osób w wieku 65 lat i powyżej. Ułatwi to znacznie życie 2,6 mln seniorów i ich rodzin w całej prowincji.

•••

W Centrum Kultury im Jana Pawła II w Mississaudze na zaproszenie premier Kathleen Wynne odbyło się spotkanie dla uczczenia Dnia Jana Pawła II, który obchodzony jest w Kanadzie i w Ontario 2 kwietnia. Poza premier Kathleen Wynne na spotkaniu obecni byli posłowie federalni, a także wielu posłów ontaryjskich, w tym troje ministrów i liderzy Polonii. To tam uroczyście obchodzono pierwszy w historii Ontario Dzień Jana Pawła II w 2014 roku. Kolejne ontaryjskie obchody odbyły się w Queen’s Park w 2015 roku w uroczystości wziął udział Kardynał Thomas Collins. Wielokulturowa Kanada jest jedynym krajem gdzie parlamenty zarówno federalny jak i w prowincji Ontario uchwaliły ustawy o desygnowaniu dnia 2 kwietnia Dniem Jana Pawła II John Paul II Day. Obie ustawy zostały przegłosowane w 2014 roku. Ontario było pierwsze, a ustawę numer 72 zainicjowała minister Dipika Damerla, posłanka rządzącej w Ontario Partii Liberalnej, pochodząca z Indii, która sama nie jest nawet chrześcijanką (sic!). Ustawa została przyjęta przez posłów w 2014 roku tuż przed 2 kwietnia i w Centrum Jana Pawła II obchodzono 2 kwietnia 2014 roku pierwszy w historii John Paul II Day in Ontario. 2 kwietnia po mszy w kościele św. Stanisława Kostki odbyło się wciągnięcie flagi papieskiej na maszt przed ratuszem Toronto. Jan Paweł II był pierwszym papieżem, który odwiedził Kanadę i Ontario.

•••

16 osób zginęło, a 13 zostało rannych w zderzeniu autokaru z ciągnikiem na lokalnej drodze w Saskatchewan w centralnej części kraju. Autokarem jechała młodzieżowa drużyna hokejowa Humboldt Broncos. Wśród ofiar śmiertelnych znalazł się główny trener Darcy Haugan, a także kapitan zespołu 20-letni Logan Schatz. Zginął też kierowca autokaru. Autokarem podróżowało 29 osób. Młodzi zawodnicy, w wieku 16-21 lat, mieli rozegrać mecz fazy play off z drużyną Nipawin Hawks. W skład drużyny wchodziło 24 zawodników. Kierowca ciężarówki, który wjechał w autokar, nie został ranny. Był to jeden z dwóch samochodów ciężarowych należących do firmy transportowej z Calgary. Dla upamiętnienia ofiar Kanadyjczycy wystawiali przed domem hokejowe kije. Skrzyżowanie, na którym doszło do tragedii, w pobliżu miejscowości Tisdale, było miejscem innego tragicznego wypadku 21 lat temu, w którym śmierć poniosło 6 osób.

This slideshow requires JavaScript.

•••

Historię spotkania z UFO, która przydarzyła się Kanadyjczykowi polskiego pochodzenia Stefanowi Michalakowi, upamiętniła kanadyjska mennica Royal Canadian Mint, wybijając 20-dolarową monetę z czystego srebra. Kolekcjonerska moneta ma kształt jajka, na rewersie widnieje kolorowa scena z Michalakiem i wznoszącym się nad jeziorem latającym spodkiem. Ten sam rewers świeci oglądany w ciemności; widać wówczas kontury UFO, snop światła i zarys postaci. Wydarzenia 20 maja 1967 r. nad jeziorem Falcon w Manitobie są najlepiej udokumentowanym przypadkiem obserwacji UFO w Kanadzie.

•••

Przerażające warunki atmosferyczne, jakie zapanowały w południowym Ontario, spowodowały ogromną liczbę wypadków, m.in. na terenie GTA zanotowano 1600 kolizji oraz przypadki zbicia szyb samochodowych przez lód spod kół innych aut. Odwołano mecz pomiędzy drużynami The Royals i The Blue Jays po tym jak kawały lodu spadły z wieży CN Tower i spowodowałyuszkodzeniadachu Rogers Centre. CN Tower zamknięto na kilka dni ze względu na bezpieczeństwo. Ostatni raz CN Tower była zamknięta 15 lat temu.

•••

Kanadyjscy Indianie i Inuici, premier Justin Trudeau byli rozczarowani, że papież Franciszek nie przeprosi za udział Kościoła katolickiego w prowadzeniu przymusowych szkół, do których trafiały dzieci rdzennych mieszkańców Kanady.Przewodniczący Kanadyjskiej Konferencji Biskupów Katolickich Lionel Gendron wystosował list do Pierwszych Narodów Kanady, w którym poinformował, że papież Franciszek “po dokładnym przeanalizowaniu zalecenia nr 58 z prac Komisji Prawdy i Pojednania i przedyskutowaniu tej kwestii z biskupami Kanady uznał, że nie może osobiście na to odpowiedzieć”. Takie było jedno z zaleceń Komisji Prawdy i Pojednania, dokumentującej 150 lat istnienia przymusowych szkół z internatem dla indiańskich dzieci (tzw. residential schools), która w 2015 roku domagała się przeprosin od głowy Kościoła katolickiego.

•••

Parę tygodni przed wyborami Partia Liberalna stanęła w obliczu niekorzystnego dla niej orzeczenia audytor generalnej Bonnie Lysyk, która oświadczyła, iż sposób, w jaki przedstawiana jest kondycja finansowa prowincji jest sprzeczna z faktami,a faktyczny deficyt będzie wyższy o miliardy dolarów prognozy deficytu podane przez rząd są o 75 proc. zaniżone na rok 2018/2019 i o 92 proc. na rok 2020/2021.

•••

23 kwietnia po godzinie 13.00 doszło do tragedii w North Yorku w Toronto, na pełnej ludzi ulicy Yonge. Biały van z dużą prędkością jechał po chodniku po zachodniej stronie ulicy na południe od ulicy Finch, zabijając i raniąc po drodze ludzi. Śmierć poniosło 9 osób i 16 zostało rannych. 10. osoba zmarła w szpitalu. Sprawca jechał wynajętym vanem. Został zatrzymany na ulicy Yonge w pobliżu ulicy Sheppard. Zatrzymania, bez jednego strzału, dokonał jeden policjant. Sprawcą okazał się 25-letni Alek Minassian, mieszkaniec Richmond Hill, student na wydziale komputerów Seneca College w North Yorku, uważany za osobę słabo przystosowaną społecznie.

Konstabl Ken Lam, który dokonał aresztowania, zosyał uznany za bohatera nie użył broni, mimo że Alek Minassian miał w ręku przedmiot wyglądający na broń (jak się potem okazało, nie był to pistolet). Idąc w kierunku sprawcy, policjant krzyczał do niego, żeby się poddał i położył się na chodniku. Minassian krzyczał, aby policjant go zastrzelił. 6 dni później 20 tysięcy osób wzięło udział we wzruszającej ceremonii uczczenia pamięci ofiar, solidarności z ich bliskimi i podziękowania tym, którzy pomagali i pomagają ofiarom. Zgromadzenie poprzedził marsz walk of “healing and solidarity” wzdłuż ulicy Yonge, trasą, jaką jechał rozpędzony biały van.

•••

Z wielkim bólem przyjęli posłowie wszystkich partii wiadomość o śmierci ich kolegi, posła konserwatywnego Gorda Browna, który zmarł nagle w swoim biurze w parlamencie. Grał wcześniej w hokeja, a następnie przyszedł do biura, gdzie znaleziono go nieżywego. Klub parlamentarny konserwatystów był w tym czasie w trakcie spotkania, kiedy nagle powiadomiono ich o tym niespodziewanym wydarzeniu. Brown pozostawił żonę Claudinę i dwóch synów.

•••

Firma Bombardier Inc., która jest w trakcie poważnej reorganizacji, podpisała umowę o sprzedaży należącej do niej nieruchomości w Toronto. Downsview zostanie sprzedane za 816 mln kanadyjskich dolarów, czyli 635 amerykańskich, a nabywcą będzie Public Sector Pension Investment Board. Na mocy umowy o lease firma nadal będzie działała z Downsview przez okres do trzech lat po sfinalizowaniu transakcji z możliwością przedłużenia o kolejne dwa lata.

•••

Toronto zainaugurowało nowy portal o nazwie Open Data Portal. Portal ten, który będzie uaktualniany i powiększany etapami, jest bardzo przyjazną stroną internetową dostępną dla każdego niezależnie od wiedzy technicznej czy wykształcenia. Można dzięki niemu mieć dostęp, a także wchodzić w wizualną interakcję z bardzo ważnymi rządowymi danymi, w nowatorski sposób. Został on stworzony we współpracy z mieszkańcami i wszystkie dane tam przedstawione i zgromadzone są istotne dla innowacyjnych inicjatyw w ramach tzw. Smart City.

 

MAJ

Wydawana w Montrealu gazeta internetowa “La Presse” przekształciła się w przedsięwzięcie non-profit. To skutek niedawnych zmian w kanadyjskim prawie, których celem jest wsparcie niezależnego dziennikarstwa. Federalna ustawa budżetowa wprowadziła na rynek prasowy w Kanadzie rozwiązania, które mają finansowo wzmocnić media i zwiększyć ich niezależność.

•••

Naukowcy zajmujący się zmianami klimatu orzekli, że ogromne powodzie, które nawiedziły w tym miesiącu Kolumbię Brytyjską, a także rekordowe powodzie w Nowym Brunszwiku są zapowiedzią tego co przyniesie przyszłość dla wielu ludzi w Kanadzie, którzy mieszkają w pobliżu dużych rzek.

•••

Rząd federalny Kanady podał, że wykupi od firmy Kinder Morgan rurociąg Trans Mountain oraz kontrowersyjny projekt budowy jego drugiej nitki za 4,5 mld dolarów kanadyjskich (ok. 13 mld złotych). Istniejący rurociąg biegnący z prowincji Alberta do terminalu na zachodnim wybrzeżu Kanady w Kolumbii Brytyjskiej, przy granicy z USA, powstał w 1953 roku i obecnie ma przepustowość 300 tys. baryłek ropy rocznie. Budowa drugiej nitki, zaaprobowana przez rząd w listopadzie 2016 roku, ma tę przepustowość potroić. Projektowi sprzeciwiały się jednak władze Kolumbii Brytyjskiej, organizacje środowiskowe i niektóre grupy Indian. W związku z tym w kwietniu tego roku Kinder Morgan postanowił wstrzymać prace.

 

CZERWIEC

W wyborach w Ontario 7 czerwca zwycięstwo odniosła Partia Konserwatywna, uzyskując większość w legislaturze. Konserwatyści zdobyli 76 miejsc. Na drugim miejscu, ze statusem Oficjalnej Opozycji, znalazła się NDP (39 mandatów). Partia Liberalna przez długi czas nie była pewna, czy przekroczy próg 8 mandatów, które potrzebne są aby uzyskać status oficjalnej partii. Ostatecznie zabrakło jej 1 mandatu uzyskała 7.

W okręgu Don Valley West, gdzie o swój poselski mandat walczyła dotychczasowa premier Ontario Kathleen Wynne, pokonała ona swego konserwatywnego konkurenta tylko 181 głosami. Kathleen Wynne ogłosiła oficjalnie rezygnację z przywództwa Partii Liberalnej. Jak powiedziała, czas zostawić tę funkcję w rękach młodszych. Po raz pierwszy w legislaturze zasiądzie lider Partii Zielonych Mike Schreiner. To przełomowy moment dla tej partii, która nigdy przedtem nie zdobyła mandatu. Andrea Horwath, liderka NDP, podkreśliła, że jej partia zdobyła więcej mandatów niż “kiedykolwiek od generacji”. W wyborach wygrały obie polskie kandydatki z ramienia Partii Konserwatywnej Natalia Kusendova w nowym okręgu Mississauga Centre i Kinga Surma w Etobicoke Centre, pokonując posła liberalnego Yvana Bakera. W dniu wyborów wła-́ciwych 50 proc. punktów wybor-zych dysponowało elektroniczny-i tabulatorami, obejmując nimi około 90 proc. wszystkich wybor-ów. Tegoroczne wybory ontaryj-kie były wyborami gdzie frekwen-ja wyborcza była najwyższa od wielu lat. 58,04 proc. osób upraw-ionych do głosowania, których było 9,8 mln, wzięło udział w wybo-ach. Ostatnim razem podobnie wysoki wynik był w 1999 roku i wynosił 57,8 proc. były to wybory, w których konserwatysta Mike Harris został wybrany na drugą kadencję, po raz drugi zdobywając większość w parlamencie Ontario.

•••

Stany Zjednoczone, Meksyk i Kanada będą gospodarzami piłkarskich mistrzostw świata w 2026 roku. W głosowaniu na kongresie FIFA w Moskwie wspólna kandydatura krajów Ameryki Północnej otrzymała większe poparcie od propozycji Maroka.

•••

Po atakach prezydenta USA Donalda Trumpa na premiera Kanady Justina Trudeau wielu Kanadyjczyków postanowiło bojkotować amerykańskie produkty i sklepy oraz promować lokalne zakupy poprzez wpisy na mediach społecznościowych. Po serii agresywnych tweetów prezydenta Donalda Trumpa, który zaatakował premiera Trudeau na Twitterze, w Kanadzie zostały zainicjowane dziesiątki akcji nawołujących do bojkotowania USA i kupowania towarów kanadyjskich, co odbywa się z wykorzystaniem hashtagów: #BuyCanadian lub #TrumpFree, czyli “wolni od Trumpa”.

•••

Klub parlamentarny liberałów, który został zredukowany do zaledwie siedmiu osób, jednogłośnie uznał, że John Fraser ma objąć stanowisko tymczasowego lidera partii. Fraser, który był szeregowym posłem w Partii Liberalnej, został wybrany w wyborach uzupełniających w 2013 roku, które zostały ogłoszone po ustąpieniu lidera partii Daltona McGuinty’ego.

•••

Pasażerowie lądujący na lotnisku w Toronto otrzymali możliwość zaaranżowania transportu do miasta przez firmy Uber i Lyft. Zarząd lotniska uznał, że klienci Uber i Lyft mają prawo, w ramach programu pilotażowego korzystać z tego typu usług. Do tej pory te firmy mogły obsługiwać pasażerów wyłącznie odlatujących z Toronto. To dodatkowe ułatwienie dla 47 mln pasażerów, którzy rocznie korzystają z lotniska i 49 tys. pracowników.

•••

Międzynarodowe badanie, które przyjrzało się 74 miastom na różnych kontynentach z punktu widzenia czasu, jaki zabiera ludziom dojazd do pracy, przeanalizowało szereg wskaźników: czas dojazdu do pracy, przeciętny dystans jaki pokonać muszą ludzie dojeżdżający do pracy, czas spędzony w korkach, czas oczekiwania na autobusy lub pociągi, a także koszt zakupu biletu miesięcznego w porównaniu z przeciętnymi zarobkami. Okazało się, że Toronto ma najgorszy wynik w całej Północnej Ameryce, gorszy nawet niż Nowy Jork i Los Angeles. Toronto zajęło szóstą najgorszą pozycję na całym świecie. Przed nim było zaledwie pięć innych miast, a są to: Rio de Janeiro, Bogota, Sao Paulo, Istambuł i Salwador. Miami na Florydzie było jedynym innym północnoamerykańskim miastem, które ocenione zostało jako należące do najgorszej dziesiątki.

Oprac.Małgorzata P. Bonikowska

Poleć:

O Autorze:

Malgorzata P. Bonikowska

Dziennikarka, publicystka, anglistka (doktor językoznawstwa), nauczycielka, autorka książek, działaczka społeczna, współtwórca i redaktor naczelny www.gazetagazeta.com. Kocha pisanie, przyrodę i ludzi.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.