Polska i świat gotowe na WOŚP – ciekawostki co na aukcjach, kto poparł, etc.

0

Praca malarska orangutanicy na aukcji WOŚP w Gdańsku

Obraz namalowany przez orangutanicę Raję z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego to jedna z atrakcji wystawionych na licytację w Gdańsku z okazji 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w najbliższą niedzielę.

Praca o wymiarach 42×29,7cm została wykonana przez małpę nietoksycznymi farbami plakatowymi o kolorze czerwonym i zielonym. Malunek ma charakter abstrakcyjny.

„Wiele lat pracuję ze zwierzętami i – proszę mi wierzyć – taka pasja u zwierzęcia, żeby malować i rysować zdarza się rzadko. Orangutan jako przedstawiciel naczelnych pierwsze trzy lata swojego życia ma zbieżne z życiem człowieka, jeśli chodzi o psychikę, możliwości intelektualne, kojarzenie i myślenie” – powiedział we wtorek na konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku dyrektor GOZ Michał Targowski.

Praca orangutanicy, wystawiona na aukcję z okazji 27. Finału WOŚP w Gdańsku, powstała dla Michała Krause, wieloletniego opiekuna Rai.

“Ona, jak dostaje kredki i arkusz papieru, to wie, po co: żeby rysować. Każda inna małpa by taki papier pogniotła lub pogryzła. A Raja trzyma ten arkusz papieru jak coś bardzo cennego, ustawia sobie na blacie w swoim pomieszczeniu i rysuje, maluje. I to nie są jakieś bohomazy. To jest wielki wysiłek dla niej, bo zazwyczaj po namalowaniu obrazu zasypia. Przynosi nam swoje dzieło w ręku. I nie ma tam żadnego zagniecenia. Ona wie, że to sprawia jej radość i nam też oczywiście” – mówił Targowski.

Dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego ma nadzieję, że praca orangutanicy będzie się cieszyła dużym zainteresowaniem podczas licytacji. “Jest pewien wybitny artysta – Pablo Picasso – który w jednym z okresów swojej twórczości podobnie malował i jego obrazy osiągały wówczas niesamowitą wartość” – dodał.

Raja ma 47 lat. Drugi orangutan w gdańskim zoo o imieniu Albert jest od niej młodszy o dwa lata. Oboje są jedynymi orangutanami żyjącymi w polskich ogrodach zoologicznych.

Oprócz obrazu orangutanicy na licytacji WOŚP w Gdańsku będzie można także kupić m.in. replikę bursztynowej kolii, którą prezydent Gdańska ofiarował księżnej Cambridge podczas wizyty brytyjskiej pary książęcej w Gdańsku 17 lipca 2017 r., jednodniowy rejs dla 25 osób na żaglowcu STS Generał Zaruski oraz krzesełko ze Stadionu Energa Gdańsk.

Podczas koncertu finałowego “Gdańsk dla Orkiestry” na Targu Węglowym i ul. Bogusławskiego zagrają m.in. Blue Cafe, Varius Manx i Kasia Stankiewicz.

Poza atrakcjami muzycznymi na Targu Węglowym będzie można także m.in. zmierzyć ciśnienie i poziom cukru, oddać krew oraz zarejestrować się w bazie DKMS, zrobić badanie dotyczące HPV oraz wziąć udział w warsztatach z pierwszej pomocy zorganizowanych przez ZHP i szpital Copernicus. Na placu zabytkowe i bojowe wozy strażackie będzie prezentowała OSP Sobieszewo.

W Gdańsku zostało zarejestrowanych 11 sztabów WOŚP. W całym mieście będzie kwestowało ponad 1200 osób. Wśród zbierających datki będą także prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i dwóch jego zastępców: Piotr Grzelak i Piotr Kowalczuk.

W tym roku celem zbiórki WOŚP będzie zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

W ubiegłym roku w Gdańsku zebrano ponad 1,102 mln złotych. W minionych czterech latach do szpitali marszałkowskich w woj. pomorskim trafił sfinansowany przez WOŚP sprzęt medyczny o wartości 5,791 mln zł.

Konferencja prasowa przed 27. Finałem WOŒŚP PAP/Paweł Supernak

•••

Zabytkowa skoda octavia i pióro prezydenta Lecha Kaczyńskiego na licytacjach WOŚP

Niemal 60-letnia zabytkowa skoda octavia, pióro śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego i oryginalna ćmielowska porcelana będą licytowane w Kielcach w 27. Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W stolicy regionu w zbiórce pieniędzy na rzecz WOŚP weźmie udział ponad tysiąc wolontariuszy.

Główna aukcja w stolicy regionu świętokrzyskiego odbędzie się w Kieleckim Centrum Kultury.

Po raz 17. na aukcji pojawi się zabytkowa skoda octavia wyprodukowana w 1962 roku w Czechosłowacji, a wyremontowana przez kieleckiego przedsiębiorcę Marka Adamczaka. “Auto jest w bardzo dobrym stanie. Po polskich drogach można jeździć maksymalnie z prędkością 120 km/h, a skoda osiąga nawet 140 km/h. Dla miłośnika motoryzacji jazda tym samochodem to wielka frajda” – powiedział PAP Adamczak.

Zabytkowy pojazd na aukcjach WOŚP został już wylicytowany w sumie za ponad 100 tys. zł.

“Skoda po licytacji trafia w ręce nowego właściciela na rok, później wraca do mnie, a ja znów wystawiam ją na aukcję. Dla właścicieli komisów samochodowych to świetna reklama przez cały rok. Nie zapominajmy, że pieniądze idą na bardzo szczytny cel, więc myślę, że bez problemów znajdzie kolejnego nabywcę” – dodał przedsiębiorca.

W Kieleckim Centrum Kultury będzie można także wylicytować pióro śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego, oryginalną ćmielowską porcelanę, unikatowe sportowe gadżety z autografami Adama Małysza, Piotra Żyły, Sławomira Szmala i Karola Bieleckiego oraz złoty medal Ligi Mistrzów piłkarzy ręcznych PGE VIVE Kielce z 2016 roku, wystawiony na akcję przez dyrektora marketingu kieleckiego klubu Pawła Papaja.

Kielecki Teatr Lalki i Aktora “Kubuś” na licytację wystawił pacynkę Doktora zaprojektowaną na potrzeby spektaklu “Mały Tygrys Pietrek”. “Tytułowy bohater Tygrys Pietrek, aby spotkać się z Doktorem i tym samym pomóc swojej chorej mamie, musiał pokonać swój strach. Weźmy z niego przykład, nie bójmy się pomagać. Oprócz dobrego uczynku zyskamy dobrego kompana do zabawy dla naszych dzieci lub po prostu bardzo ładnie wyglądającą i bardzo dobrze wykonaną lalkę do kolekcji” – zachęcała Jolanta Świstak z Teatru Lalki i Aktora “Kubuś”.

Już po raz dziewiąty Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie. W ubiegłym roku zebrano tam ponad 50 tys. zł. Teraz na licytację trafi ponad 300 przedmiotów. “Wśród nich znajdą się zarówno obrazy i monety, maskotki, zabawki, jak i pobyty w pensjonatach i uzdrowiskach oraz wycieczka do Armenii. Dla miłośników słodyczy mamy przepyszne ciasta i torty. Licytować będziemy także pamiątkowe gadżety, które otrzymaliśmy od polskich klubów piłkarskich, lekkoatletycznych i narciarskich. Zapraszamy do Pacanowa, atrakcji na pewno nie zabraknie” – zapewniła dyr. ECB Karolina Kępczyk.

This slideshow requires JavaScript.

Licytacje na rzecz WOŚP będą prowadzone także w Kielcach na scenach na Rynku, placu Artystów i w galeriach handlowych Korona i Echo. Do akcji włączył się Wojewódzki Szpital Zespolony, który przygotował bezpłatne badania dla dzieci i 1000 porcji grochówki, która będzie rozdawana w zamian za datki na rzecz Orkiestry. W zbiórce w stolicy regionu weźmie udział ponad 1000 wolontariuszy.

W tym roku zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Podczas poprzednich 26 finałów WOŚP w Świętokrzyskiem zebrano około 22 mln zł.

•••

Plastycy nadali nowe życie starym krzesłom; zlicytują je na WOŚP

20 krzeseł wycofanych z użytku przez bielską galerię handlową otrzymało nowe życie. Uczniowie z liceum plastycznego ozdobili je w stylu op-artu. Krzesła trafią na licytacje, a zysk zasili konto WOŚP – podał organizator akcji Wojciech Owczarz z fundacji Arka.

“Akcja uruchamia nasz całoroczny program +Dajemy rzeczom drugie życie+. Pod jego auspicjami będziemy organizowali wydarzenia, spotkania i zbiórki surowców, promując nowy system segregacji śmieci, w którym ważne jest ograniczanie wytwarzania odpadów lub dawanie im drugiego życia” – powiedział prezes Arki Wojciech Owczarz.

Na pomysł “odświeżenia” używanych krzeseł wpadli pracownicy bielskiej galerii “Sfera”. Włączyli się w nurt tzw. upcyklingu. To forma przetworzenia odpadów, w wyniku której powstają produkty o wartości wyższej niż użyte surowce. 20 zwykłych mebli trafiło w ręce uczniów bielskiego liceum, którzy ozdobili je różnymi motywami.

“Każde krzesło jest wyjątkowe. Każde jest inne. Młodzi plastycy inspirowali się op-artem, kierunkiem w malarstwie, w którym stosowane są abstrakcyjne kombinacje linii, dające geometryczne złudzenia optyczne. To było niezwykle pracochłonne dzieło. Uczniowie robili je po lekcjach” – powiedział Wojciech Owczarz.

“Arka” pierwszy raz zorganizowała licytację krzeseł dwa lata temu. “W 2016 r. zebraliśmy w ten sposób ponad 2,5 tys. zł, a w ub.r. około 7 tys. Całą kwotę przekazujemy na rzecz WOŚP. Tegoroczna licytacja odbędzie się 12 stycznia w galerii Sfera” – dodał Owczarz.

Fundacja Ekologiczna “Arka” zajmuje się edukacją ekologiczną, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży. Podejmuje zagadnienia ochrony powietrza, gospodarki odpadami, ochrony zwierząt i szerzenia wiedzy o wpływie zachowań człowieka na środowisko. 

•••

Obrazy Brandta i Dwurnika na licytacji WOŚP

Wart ok. 1 mln zł obraz Józefa Brandta z ceną wywoławczą 1 tys. zł znajdzie się m.in. na zorganizowanej po raz pierwszy stacjonarnej aukcji dzieł sztuki podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 13 stycznia.

Wśród licytowanych prac znajdą się również m.in. dzieła Edwarda Dwurnika, Jerzego Kossaka – poinformowali PAP organizatorzy wydarzenia z DESA Unicum.

Do tej pory dzieła sztuki w ramach finału WOŚP wystawiane były na licytację za pośrednictwem platform online. Nigdy też w ramach tego wydarzenia pod młotek nie trafiły prace o takiej wartości. Pieniądze z aukcji zostaną w całości przeznaczone na zakup specjalistycznego sprzętu dla szpitali dziecięcych. Dom Aukcyjny zrezygnował z prowizji. Licytacją kierować będzie Juliusz Windorbski, prezes DESY Unicum.

Organizatorzy chcą, aby w licytacji mogło wziąć udział jak najwięcej osób, dlatego, mimo że wartość prac to często kilkadziesiąt a nawet kilkaset tysięcy złotych, licytacja każdego z dzieł rozpocznie się od 1 tys. zł.

“Ta niska cena wywoławcza ma stanowić zachętę, aby liczni kolekcjonerzy zainteresowali się licytacją. A wiadomo, że podczas niej emocje idą w górę, portfele szerzej się otwierają” – powiedział PAP Jan Koszutski z DESY Unicum. “W grę wchodzą wybitne obrazy o dużej wartości. Niektórzy z kupujących być może liczą, że uda im się wejść w posiadanie dzieła okazyjnie. My, natomiast mamy nadzieję, że będą szczodrzy, ponieważ cel jest szczytny” – dodał.

Wartość pochodzącego sprzed ponad 100 lat dzieła “Jarmark w Bałcie na Podolu”, który znajdzie się na aukcji – obecnie można je oglądać na wystawie w Salonie DESY Unicum – szacuje się na co najmniej 1 milion złotych. Brandt jest dziś jednym z najdrożej sprzedających się artystów na polskim rynku sztuki. Jego “Powrót z targu” został sprzedany w czerwcu tego roku za blisko 1,5 miliona złotych.

Wystawiona zostanie także praca Jerzego Kossaka “Szarża szwoleżerów w Somosierze” z 1946 roku. Jerzy Kossak kontynuował rozsławione przez dziadka Juliusza i ojca Wojciecha malarstwo batalistyczne.

W katalogu znalazły się także dwa obrazy zmarłego w październiku tego roku Edwarda Dwurnika – jednego z najbardziej cenionych artystów polskiej sztuki współczesnej. Pod młotek trafi m.in. praca “Wiedeń. Idealne miasto”, pochodząca z słynnego cyklu malarskiego artysty “Błękitne miasta”.

“To pierwsza w historii Polski aukcja charytatywna na tak dużą skalę. W ciągu 27 lat swojej działalności Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy udało się zebrać 950 mln złotych na cele związane z ochroną zdrowia, szczególnie zdrowia dzieci. To bezprecedensowa na skalę światową inicjatywa i czujemy się wyróżnieni, że możemy wziąć w niej udział” – podkreślił Juliusz Windorbski.

Cezary Stypułkowski, prezes zarządu mBanku, z którego kolekcji pochodzi 40 obrazów, które będą licytowane – zaznacza, że mBank gra z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy po raz drugi.

Licytacja odbędzie się podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy 13 stycznia o godz. 18.30 w siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum przy ul. Pięknej 1A. 

•••

Para prezydencka wsparła Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy

Prezydent Andrzej Duda przekazał na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy góralską kurtkę. Akcję wsparła także małżonka prezydenta Agata Kornhauser-Duda – na aukcji można wylicytować jej sukienkę z żakietem i zdjęcie pierwszej damy.

Tegoroczny 27. Finał WOŚP odbywa się pod hasłem “Pomaganie jest dziecinnie proste”. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.

Kancelaria głowy państwa potwierdziła PAP, że prezydent Andrzej Duda przekazał na licytację czarną kurtkę z haftami góralskimi. Dołączył do niej zdjęcie z własnym podpisem. Zostało ono wykonane w październiku ubiegłego roku podczas nieformalnego spotkania w trakcie Szczytu V4 na Węgrzech.

Na aukcji można także wylicytować przekazany przez pierwszą damę Agatę Kornhauser-Dudę komplet – sukienkę kremową w kwiaty i zielony żakiet. Do kompletu dołączone jest zdjęcie z podpisem małżonki prezydenta. Zdjęcie wykonano we wrześniu w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego.

Podczas ubiegłorocznego finału WOŚP zebrano 126 mln 373 tys. 804 zł i 34 gr na wyrównanie szans w leczeniu noworodków.

•••

Brudziński: uczestnicy WOŚP mogą liczyć na pomoc i życzliwość służb podległych MSWiA

Uczestnicy i wolontariusze WOŚP mogą liczyć na pomoc i życzliwość służb podległych MSWiA, w tym strażaków i policjantów – powiedział w sobotę w RMF FM szef MSWiA Joachim Brudziński. Minister życzył także udanej kwesty i dobrej zabawy.

Brudziński zapowiedział, że także w tym roku w kwestę WOŚP będą się angażować policjanci i strażacy. “Czasami pojawiają się aberracyjne zarzuty, że ja czy inni politycy zakazali funkcjonariuszom angażowania się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy” – powiedział. “Podstawową rolą i zadaniem funkcjonariuszy podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa” – dodał.

“Życzę wszystkim uczestnikom tego wolontariatu bezpiecznej kwesty. Życzę bezpiecznej i spokojnej zabawy, bo towarzyszy temu zabawa (…). Zapewniam, że jak co roku wszyscy uczestnicy Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mogą liczyć na profesjonalną pomoc, i – co też niezwykle ważne – życzliwość polskich policjantów, strażaków, innych służb podległych. Życzę wszystkim spokojnej i bezpiecznej zabawy” – podkreślił.

27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę 13 stycznia w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie. Celem tegorocznej zbiórki będzie pozyskanie środków na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych.(PAP)

•••

Trening bokserski z prezydentem Poznania na aukcji WOŚP

Trening bokserski z prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem można w tym roku wylicytować na aukcji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tegoroczny, 27. Finał WOŚP odbędzie się 13 stycznia 2019 roku.

„WOŚP wspieram od lat, a boks można uprawiać w każdym wieku – zachęcam więc do udziału w licytacji treningu ze mną w ramach akcji +Rzeczy od serca+” – podkreślił prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

W licytacji może wziąć udział każdy chętny. Prezydent Poznania przeprowadzi trening bokserski ze zwycięzcą lub zwyciężczynią aukcji, niezależnie od tego, czy będzie to osoba mająca doświadczenie w sportach walki czy też ktoś początkujący. Trening będzie dostosowany do umiejętności zwycięzcy i odbędzie się w Mchitar Bagdasarian Boxing Club w Poznaniu. Całkowity dochód z aukcji przekazany zostanie na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Prezydent Poznania trenuje boks od wielu lat. W 2015 i 2016 roku brał też udział w charytatywnych galach bokserskich; wówczas stoczył walki z Dariuszem Michalczewskim i Przemysławem Saletą, a dochód z charytatywnej gali przekazano na rozbudowę Kliniki Onkologii, Hematologii i Transplantologii Pediatrycznej UM w Poznaniu.

W tym roku w ramach akcji “Rzeczy od serca”, aukcje charytatywne Allegro dla WOŚP wspierają m.in. aktorka Joanna Kulig, polityk Ryszard Kalisz czy dziennikarz Filip Chajzer. Alpinista Adam Bielecki wystawił na aukcję swój kask ochronny, a dziennikarz Szymon Majewski – przemówienie ślubne, które wygłosi na weselu wskazanym przez zwycięzcę licytacji. Na aukcjach można też wygrać degustację słodyczy, skok ze spadochronem na Helu czy zaproszenie do teatru.

To już piąta edycja akcji. Może zaangażować się w nią każdy – wystarczy nagrać film, w którym opowiada się o wystawianej na aukcję rzeczy. W poprzednich edycjach licytowano m.in. quada Rafała Sonika prosto z Rajdu Dakar, wyjazd do Paryża na pokaz mody z Anją Rubik czy wspólny dzień z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem w Brukseli.

Allegro oferuje też możliwość wpłacenia pieniędzy na rzecz WOŚP poprzez Wirtualną Puszkę w swojej aplikacji mobilnej. Można to zrobić, kupując tzw. cegiełkę o określonej wartości. W ubiegłym roku z 286 aukcji udało się zebrać prawie 1,1 mln zł.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.