Trump i Trudeau o zatrzymanych Kanadyjczykach

0

Przywódcy USA i Kanady potwierdzili podczas rozmowy telefonicznej, że będą domagać się od władz chińskich zwolnienia dwóch obywateli Kanady zatrzymanych po aresztowaniu dyrektor finansowej chińskiego giganta teleinformatycznego Huawei – poinformował rząd kanadyjski.

Premier Kanady Justin Trudeau podziękował amerykańskiemu prezydentowi za “silne poparcie” po aresztowaniu obu Kanadyjczyków. Jak głosi opublikowany komunikat rządu w Ottawie, obaj przywódcy zapowiedzieli dalsze starania w celu ich uwolnienia.

Kanada domaga się niezwłocznego uwolnienia Michaela Kovriga i Michaela Spavora, którzy zostali zatrzymani po tym jak władze kanadyjskie aresztowały 1 grudnia dyrektor finansową Huawei Meng Wanzhou.

Aresztowania dokonano na wniosek władz USA, które zarzucają koncernowi Huawei pogwałcenie amerykańskich sankcji wobec Iranu i wystąpiły o jej ekstradycję.

Pekin potępił aresztowanie Meng Wanzhou i domaga się jej natychmiastowego zwolnienia.

Konflikt grozi dalszym nasileniem wojny handlowej między Chinami i USA z poważnymi konsekwencjami dla handlu światowego. Według władz chińskich zatrzymani Kanadyjczycy dopuścili się “poważnych naruszeń prawa”, których charakteru jednak nie sprecyzowano.

Rząd Kanady podkreślił, w odpowiedzi na żądania Pekinu, że nie może ingerować w postępowanie sądowe.

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.