Wytańcz sobie zdrowie

0

Taniec to chyba najprzyjemniejsza z form aktywności fizycznej. Niestety oddajemy się jej okazjonalnie. A szkoda, bo taniec poprawia samopoczucie i kondycję fizyczną.

Jedno z badań, opublikowane w skandynawskim czasopiśmie “Scandinavian Journal of Medicine & Science” wskazało, w jaki sposób różne formy aktywności fizycznej wpłynęły na kondycję Japonek w podeszłym wieku i w jakim stopniu przyczyniły się do zmniejszenia ryzyka niepełnosprawności.

Naukowcy odkryli, że ryzyko obniżonej sprawności, a nawet “unieruchomienia”, było o 73 proc. niższe w przypadku kobiet, które często tańczyły. Żadne z pozostałych ćwiczeń, w tym gimnastyka, spacery i joga, nie miało tak silnego wpływu jak taniec.

“Taniec wymaga nie tylko równowagi, siły i wytrzymałości, ale także zdolności poznawczych: zdolności adaptacyjnych i koncentracji, aby poruszać się zgodnie z muzyką i partnerem oraz pamięci do choreografii” – piszą naukowcy.

Drugi artykuł, opublikowany w “Journal of the American Geriatrics Society”, badał korzyści płynące z tańca dla zdrowia psychicznego. Przeanalizowane badania wskazały, że taniec poprawia funkcje poznawcze wśród seniorów – podnosi zdolność przystosowania się do nowych i zmieniających się sytuacji, płynność językową, pamięć i organizację. Taniec jest również dobrą formą ćwiczeń fizycznych, które poprawiają zarówno zdrowie psychiczne i fizyczne, poza tym to świetna zabawa.E

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.