ZAATAKOWANY NA WOŚP PREZYDENT GDAŃSKA NIE ŻYJE – mówią o tym inni

0

Tragiczna wiadomość – pchnięty trzykrotnie przez zamachowca na scenie WOŚP prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ZMARŁ!

• Prezydent Poznania o ataku na Adamowicza: polityka PiS przyczyniła się do tej nienawiści

Polityka Prawa i Sprawiedliwości przyczyniła się do tej nienawiści – powiedział w poniedziałek prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak odnosząc się do ataku Pawła Adamowicza. Prezydent Gdańska zmarł w poniedziałek po południu.

„Nie wyobrażam sobie, byśmy jako samorządowcy chodzili z ochroną – to jest po prostu wbrew naszej pracy. My musimy być blisko ludzi. Jeżeli my od tych ludzi się odkleimy, tak jak się odkleił Kaczyński i gdzieś tam będziemy się chować w limuzynie, za ochroniarzami – to nigdy tej swojej pracy nie będziemy w stanie dobrze wykonać. Warunkiem koniecznym do sprawdzania tej funkcji jest bliski kontakt z mieszkańcami” – powiedział w poniedziałek Jaśkowiak na spotkaniu z dziennikarzami, jeszcze zanim podano informację o śmierci Pawła Adamowicza.

Jak dodał Jaśkowiak, kwestia ochrony prezydentów miast zależy od danego kraju, np. w Stanach Zjednoczonych jest to normą. „To zależy od kraju, od uwarunkowań. Ja mam nadzieję, że jednak uda się nad tym zapanować i to co robi PiS nie doprowadzi do tego, by niezależnie od szczebla politycy musieli mieć ochronę”. Jaśkowiak pytany, czy zgadza się z apelami, by w sprawie ataku na Adamowicza odciąć się od polityki, odpowiedział, że tak nie uważa.

„Ja uważam, że w dużym stopniu polityka PiS przyczyniła się do tej nienawiści. Ta nienawiść jest wielka, widać to choćby w internecie, proszę poczytać, porównać to z tym, co było 4, czy 5 lat temu. I to jest różnica, to jest efekt również szczucia, to jest efekt nacjonalizmu” – podkreślił.

Dodał, że ma świadomość ogromnego hejtu w przestrzeni publicznej, u którego podłoża leży właśnie kwestia ideologii politycznej. Jak mówił, wraz z prezydentami miast, również Pawłem Adamowiczem brał udział w debacie związanej z nienawiścią. “To było w styczniu 2016 roku, zaraz po objęciu przez PiS władzy i uruchomieniu tych demonów, tego hejtu przeciwko uchodźcom” – zaznaczył.

„Paweł Adamowicz w rozmowach prywatnych mówił mi o tym, jak jest szkalowany przez telewizję publiczną, tę lokalną w Gdańsku. Z tych rozmów z Pawłem wynikało, że to, co ja mam tu w Poznaniu, to jest komfortowa sytuacja, że tam w Gdańsku są jeszcze gorsi propagandziści, czy tacy właśnie ludzie, którzy na Pawła wylewali pomyje, którzy go stawiali w określonym świetle, przedstawiali prawie jako przestępcę. To też jest pewien podkład, który się tworzy, którym się buduje pewną nienawiść do polityka. I taką nienawiść wobec Pawła Adamowicza i wobec innych polityków, również wobec mnie, budowano – to jest widoczne” – mówił Jaśkowiak.

„Pamiętam jak rozmawiałem Pawłem Adamowiczem o tych ‘aktach zgonu+’ wystawianych przez Młodzież Wszechpolską. Tutaj prokuratura nie dopatrzyła się znamion przestępstwa, zostało to umorzone. Gdyby wcześniej wykonywano pewne działania, gdyby nie przyzwalano na taką przemoc słowną, to być może nie doszłoby do takich aż aktów przemocy” – dodał.

• Prezydent Gdyni: Paweł zrobił dla Gdańska rzeczy niezwykłe

Paweł zrobił dla Gdańska rzeczy niezwykłe; zmienił rzeczywistość materialną tego miasta – mówił o zmarłym w poniedziałek prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. To był człowiek z pasją, człowiek z charakterem – wspominał.

O śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza poinformował w poniedziałek po południu doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

“Od niedzielnego wieczoru wszyscy mieliśmy nadzieję, że Paweł wygra tę batalię, że wygra walkę o życie” – powiedział w rozmowie z TVN24 prezydent Gdyni. “To niezwykle smutna, dołująca wiadomość, która tego popołudnia dzisiaj dociera do nas. Pogrążony w smutku nie tylko Gdańsk, Pomorze – cała Polska” – podkreślił.

Szczurek wspominając zmarłego prezydenta wskazywał, że był to człowiek z pasją i z charakterem, na co dzień uśmiechnięty i pogodny. “Do tej pory nie mogę wymawiać tych słów, bo mówienie o Pawle w czasie przeszłym nadal wydaje się niewyobrażalne” – przyznał.

Prezydent Gdyni podkreślił, że Gdańsk jest dzisiaj jednym z przykładów nowoczesnych metropolii w wymiarze europejskim. “Olbrzymia to zasługa Pawła” – dodał. “Paweł zrobił dla Gdańska rzeczy niezwykłe. Zmienił rzeczywistość materialną tego miasta” – mówił Szczurek.

Wspominał też, że Paweł Adamowicz lubił pracę, jaka wiązała się z jego funkcją, i czerpał przyjemność z kontaktu z mieszkańcami Gdańska. “To są takie cechy, które posiada dobry lider. Nie boi się konfrontować własnych pomysłów, własnych planów z tym, co myślą inni” – zaznaczył Szczurek.

“Dzisiaj serce gdańszczan przepełnia ból. Ale nie tylko gdańszczan” – podkreślił prezydent Gdyni. “Wierzyliśmy w to, że Paweł wygra. Atmosfera bliskości, więzi, myślę, że jest trochę darem, taką wartością, którą trzeba w sobie pielęgnować” – dodał.

“Gdy doszło do tego tragicznego wydarzenia w niedzielę wieczorem, to pewnie w wielu miejscach podnosiły się głosy, że jest to efektem takiej atmosfery nienawiści, wojny, którą wytworzyliśmy w świecie publicznym. To wielka też chyba dzisiaj, z perspektywy takiej ofiary, ważna myśl, byśmy o tym pamiętali; byśmy chcieli ten poziom wojny domowej, konfliktu wewnętrznego mocno obniżyć. Bo słowa czasem mają moc sprawczą” – powiedział Szczurek.

Zamach na prezydenta Gdańska w czasie koncertu WOŚP

 

Poleć:

O Autorze:

PAP

PAP to największa agencja informacyjna w Polsce. Zbiera, opracowuje i przekazuje obiektywne i wszechstronne informacje z kraju i zagranicy. Przez całą dobę, 7 dni w tygodniu 250 dziennikarzy i 40 fotoreporterów przygotowuje serwisy informacyjne, z których korzystają media, instytucje, urzędy państwowe i przedsiębiorcy.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.