Z miłości do hokeja: “Bóg stworzył świat. Kanada hokej!”

0

Znaleźliśmy w sieci bardzo ciekawą witrynę pod nazwą “Idziemy dalej” stworzoną przez dwoje dziennikarzy-podróżników Asię i Krzyśka Mańkowskich. 

Tutaj możemy dowiedzieć się więcej o witrynie i jej autorach.

A gdzie oni NIE BYLI… Byli w dziesiątkach miejscach na świecie, a co najciekawsze – napisali o nich na swoim blogu. Lubią też ciekawe potrawy, więc i o kuchni piszą, a także udzielają przydatnych porad dla miłośników podróżowania.

Wśród bardzo ciekawych tekstów na witrynie “Idziemy dalej” jest cykl opowieści o Kanadzie. To wynik drugiej podróży autorów do Kanady, którą odbyli jesienią ub.r.. Polecamy bardzo ciekawy artykuł o hokeju, naszym kanadyjskim narodowym sporcie. Pisaliśmy o nim nie jeden raz, ale ten artykuł ma w sobie coś czego nasze nie miały – głęboką miłość autora do tego sportu. Dlatego serdecznie go polecamy.

•••

Bóg stworzył świat. Kanada hokej!

Pamiętam, że jako dziecko, oglądając w telewizji pierwszy w życiu mecz hokejowy, byłem zafascynowany tym sportem. Urzekło mnie, że w przeciwieństwie do piłki nożnej gra toczyła się także za bramkami i była o wiele szybsza i bardziej widowiskowa. Niestety w naszym kraju od zawsze lodowe areny przegrywały z tymi porośniętymi zieloną trawą. A dziecku, mieszkającemu w Warszawie w latach 80-tych, trudno było rozwijać hokejowe zainteresowania i choćby śledzić jakiekolwiek rozgrywki hokejowe.

(…)

Historia hokeja

Każdy wie, że Kanada to ojczyzna hokeja. I choć prawda jest jednak nieco inna, to w kraju Klonowego Liścia nikt nie chce o niej słyszeć. Kanadyjczycy uważają, że hokej został wymyślony u nich. Jedyne spory jakie mogą toczyć w tej kwestii, to ewentualnie w której części kraju, w którym roku lub kto ostatecznie wymyślił i spisał reguły. To ich sport narodowy, który kochają i poświęcają mu dużo więcej uwagi niż przeciętny Europejczyk, czy mieszkaniec Ameryki Południowej poświęca piłce nożnej.

Teoretycznie początki hokeja sięgają końca XV wieku lub nawet czasów wcześniejszych, a sport wywodzi się z Anglii lub Francji. W XVI wiecznym malarstwie Pietera Bruegel’a można zaobserwować ludzi jeżdżących po lodzie z zakrzywionymi kijami. W kolejnych stuleciach również można odnaleźć pojedyncze sceny z hokeistami w innych obrazach malarzy niderlandzkich.

WIĘCEJ

Poleć:

O Autorze:

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.