Sekretarz Trudeau zaprzecza, ale ustępuje

0

Gerald Butts, główny sekretarz i wieloletni przyjaciel Justina Trudeau, zrezygnował ze stanowiska w związku z zarzutami, że kancelaria premiera przeszkodziła w ściganiu firmy SNC-Lavalin.

W swoim oświadczeniu Butts jednoznacznie zaprzecza oskarżeniom, że on lub ktokolwiek inny w biurze premiera wywierał naciski na byłą minister sprawiedliwości Jody Wilson-Raybould, by pomogła gigantowi inżynieryjnemu z Montrealu uniknąć postępowania karnego w sprawie korupcji i zarzutów łapówkarstwa związanych z kontraktami rządowymi w Libii.

Mimo że nie jest winny, Butts twierdzi, że zarzuty i sprawa odwracają uwagę od “istotnej pracy”, którą wykonuje Trudeau, więc jest to w najlepszym interesie kancelarii premiera, aby ustąpił.

Wilson-Raybould zrezygnowała ze stanowiska w gabinecie rządowym premiera Trudeau w zeszłym tygodniu. Nie wyjaśniła, dlaczego tak się stało i nie skomentowała zarzutów z anonimowych źródeł podanych w artykule i Globe and Mail sprzed 10 dni. Zatrudniła byłego sędziego Sądu Najwyższego, aby doradził jej, co może powiedzieć.

Butts jest jednym z kilku głównych pomocników Trudeau, których opozycyjne partie chciały wezwać przed komisją sprawiedliwości Izby Gmin, aby zeznawali na ten temat tego. Liberalni posłowie w komisji w zeszłym tygodniu wykorzystali swoją większość do ograniczenia zakresu komisji śledczej.

Butts potwierdził, że Wilson-Raybould krótko poruszyła sprawę SNC-Lavalin podczas grudniowego spotkania; poradził jej, by porozmawiała z sekretarzem Privy Council Michałem Wernickiem.

W swoim oświadczeniu Butts pisze pozytywnie o swoich relacjach z Wilson-Raybould. “Zachęciłem ją do ubiegania się o mandat Partii Liberalnej i ciężko pracowałem, aby ją wspierać jako kandydata, a następnie ministra. Z mojej perspektywy, nasze relacje zawsze cechował wzajemny szacunek, szczerość i szczere pragnienie wspólnej pracy”.

 

 

 

Poleć:

O Autorze:

Socjolog, dziennikarz-amator. Zainteresowania: muzyka, literatura, film, podróże.

skomentuj

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.