Będzie żałoba narodowa

0

Prezydent Andrzej Duda zapowiada wprowadzenie żałoby narodowej po śmierci byłego premiera, Jana Olszewskiego. Według prezydenta, pożegnanie polityka “wymaga stosownej powagi”.

“Pożegnanie Wybitnego Prawnika i Polityka, Kawalera Orderu Orła Białego, Premiera rządu wolnej i suwerennej Polski wymaga stosownej powagi” – czytamy we wpisie prezydenta na Twitterze. Duda zapowiedział, że w porozumieniu z premierem “podejmie w tej sprawie odpowiednie czynności urzędowe”.

Decyzja prezydenta została pochwalona przez rzeczniczkę PiS. Beata Mazurek skomentowała wpis jednym słowem: “słusznie”.

Warto zauważyć, że wcześniej posłanka Krystyna Pawłowicz zwróciła się do prezydenta w sieci z pytaniem, czy “zostanie ogłoszona żałoba narodowa po śmierci polskiego patrioty, premiera Jana Olszewskiego”.

Jan Olszewski zmarł w wieku 88 lat po długiej i ciężkiej walce z chorobą. W 1991 roku został powołany na urząd premiera. W przeszłości pełnił również funkcję m.in. doradcy prezydentów Lecha Wałęsy i Lecha Kaczyńskiego. Jako młody chłopak działał z kolei w Szarych Szeregach i uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.

Politycy i dziennikarze żegnają Jana Olszewskiego. Przypominają jego zasługi i zgodnie zaznaczają, że wspaniale zapisał się w historii. “Jan Olszewski był osobą krystalicznie uczciwą i wierną swoim poglądom, a jednocześnie ogromnie odważną. Udowadniał swoją niezłomność wielokrotnie – najpierw podczas II WŚ, później okresu PRL oraz w III RP. Rzeczpospolita poniosła dziś niewyobrażalną stratę. Cześć jego pamięci” – napisał na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Na podstawie doniesień prasowych opracowała Anna Głowacka

Poleć:

O Autorze:

Anna Głowacka

Interesuje się polityką polską i kanadyjską. Z wyształcenia pedagog, pracuje jako pracownik socjalny.

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.