Kolejne zmiany imigracyjne – może nowa ścieżka dla Polaków?

0

Imigracja do Kanady – Changing your world…

2019 rok zapowiada się bardzo… ciekawie. Ciekawie pod względem zmian w prawie imigracyjnym. Jest to rok wyborów federalnych, więc powyższe stwierdzenie jest całkiem logiczne – rządząca partia na pewno będzie chciała pochwalić się swoimi osiągnięciami przez ostatnie 4 lata. Z niecierpliwością czekam na programy trzech najbardziej liczących się partii politycznych. To już wkrótce.

Natomiast luty okazał się bardzo obfity w znaczące zmiany imigracyjne. Po styczniowym niewypale (tak, zdecydowanie tak sądzę) jeżeli chodzi o nieszczęsny program sponsorowania do Kanady rodziców, kolejne, lutowe zmiany, trzeba przyznać, są godne pochwały. W ubiegłym tygodniu pisałam o ogromnych ułatwieniach dla zagranicznych studentów, którzy po ukończeniu (drogich) studiów, mogą ubiegać się o prawo do pracy, ale warunki, które muszą spełniać, są o wiele łagodniejsze niż te sprzed 14 lutego 2019. W sobotę 23 lutego minister imigracji Ahmed Hussen spotkał się w Toronto z przedstawicielami mediów oraz z zainteresowanymi stronami, aby ogłosić ogromne  zmiany w programie dla opiekunów („Caregivers Program”). Już wkrótce otwarte zostaną dwa 5-letnie pilotażowe programy dla opiekunów dzieci oraz osób chorych, które to programy zastąpią „nieskuteczne”, jak powiedział minister Hussen, dotychczas istniejące programy.

Nowe programy pozwolą opiekunom przyjechać do Kanady wraz z rodzinami (co nie było możliwe do tej pory!). Małżonkowie będą mieli prawo do pracy, a dzieci prawo do nauki. Również te nowe programy bezpośrednio udostępnią możliwość składania podania o pobyt stały (co również nie było możliwe w wielu przypadkach do tej pory).

Kolejną zmianą będzie możliwość zmiany pracy – do tej pory teoretycznie też to było możliwe, ale nie było to proste, szybkie i tanie, a również zdarzało się, że było nie za bardzo możliwe.

Kolejną znaczącą zmianą w tymże programie będzie to, że kanadydaci na opiekunów zostaną przebadani pod kątem kwalifikowania się na pobyt stały jeszcze zanim przyjadą do Kanady – zanim otrzymają prawo do pracy. Rozumiem, że pozwoli to z góry wyeliminować takie osoby, które do Kanady przyjażdżały w tym programie, pracowały przez wiele lat, były w separacji ze swoimi własnymi rodzinami, a potem okazywało się, że nie mogą dostać pobytu stałego w Kanadzie, ponieważ… nie kwalifikują się (np. z powodów zdrowotnych). Nowy program pozwoli z góry wykluczyć takich kandydatów (i zaoszczędzić im rozczarowania po latach).

Ponadto minister imigracji uruchomi tymczasowy program przejściowy dla osób, które przyjechały na starych zasadach – program będzie trwał od 4 marca do 4 czerwca 2019 (szczegóły zostną podane wkrótce). Dzięki niemu osoby, które dotychczas nie kwalifikowały się na pobyt stały (ponieważ poprzedni program tak był skonstruowany) – teraz będą mogły składać podanie o pobyt stały.

Minister Ahmed mówił też o sukcesie w zredukowaniu zaległości w rozpatrywaniu podań o pobyt stały dla opiekunów o 94 procent (brawo!!!).

Oba nowe programy zostaną otwarte w dalszje części 2019 roku z limitem po 2750 osób składających wnioski o pobyt stały na każdy z tych dwóch programów (plus ich rodziny).

Rząd będzie kontynuował rozpatrywanie wniosków o pobyt stały w tej kategorii w ciagu 6-12 miesięcy (kolejne brawa!!!).

Ogłoszenie tych zmian spotkało się z wielkim aplauzem. Choć do Kanady nie przyjeżdża w tej kategorii wiele osób (najwięcej przyjeżdża z Filipin), to może teraz jednak będzie to kolejna ścieżka otwierająca przyszłość w Kanadze dla polskich rodzin?

Zapraszam do zadawania pytań – od 24 lat zajmuję się prawem imigracyjnym Kanady i pomagam w rozwikłaniu mniej i bardziej kompleksowych problemów.

Uwaga: Odpowiedzi na pytania i informacje podawane w tych artykułach nie są poradami prawnymi i tak nie powinny być traktowane – są to tylko ogólne informacje, które mają za zadanie wyjaśnić mniej zrozumiałe kwestie w prawodawstwie imigracyjnym Kanady. Jeżeli potrzebujecie Państwo konkretnej odpowiedzi na konkretną sytuację lub pomocy – radzę zasięgnąć porady prawnej.

Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426 lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com.

Od 1 czerwca 2018 moje biuro znajduje się w Mississaudze pod adresem 90 Burnhamthorpe Road West, Suite 1400 (skrzyżowanie Burnhamthorpe i Hurontario). 

Izabela Kowalewska jest członkiem ICCRC (Immigration Consultants of Canada Regulatory Council) oraz Canadian Association of Professional Immigration Consultants (CAPIC).

POPRZEDNIE ARTYKUŁY Z TEGO CYKLU

Poleć:

O Autorze:

Isabella Kowalewski

IZABELA KOWALEWSKA JEST CZŁONKIEM IMMIGRATION CONSULTANTS OF CANADA REGULATORY COUNCIL (ICCRC) CANADIAN ASSOCIATION OF PROFESSIONAL IMMIGRATION CONSULTANTS (CAPIC). Zapraszam wszystkich zainteresowanych sprawami imigracyjnymi Kanady do zadawania pytań. Można do mnie dzwonić do biura: 416-414-2426, lub przesłać e-mail: isakowalewskioffice@gmail.com 

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.