SZOKUJĄCA prawda tylko dla odpornych psychicznie

4

Ukrywane pedofilskie skandale i nieślubne dzieci odbierane i sprzedawane przez zakonnice. To poważne problemy Kościoła katolickiego w Irlandii. W ubiegłym roku było tam tylko pięciu kandydatów na księży, a Irlandczycy, którzy jeszcze niedawno nie uznawali rozwodów, dziś opowiadają się za homoseksualnymi małżeństwami oraz za aborcją. – Jest już za późno, żeby uratować Kościół takim, jakim go znaliśmy. Jest skończony, zanika – podkreśla Noel McCann ze Stowarzyszenia Katolików w Irlandii. Czy tak może wyglądać przyszłość polskiego Kościoła?

Lata 1990. Irlandczyków najpierw zaskoczyły doniesienia o znanych księżach, którzy, jak się okazało, mieli dzieci. Potem ofiary wykorzystywania seksualnego zaczęły publicznie mówić o swoich oprawcach. Skargi przesyłane do Watykanu nic nie dawały.

Powolne odwracanie się irlandzkich katolików od Kościoła w latach 90. zamieniło się w ich masowy odpływ w latach dwutysięcznych. To wtedy opublikowano kolejne raporty państwowych i kościelnych komisji. Najbardziej szokujący był Raport Ryana z 2009 roku. Dokument szczegółowo opisuje, jak przez ponad pół wieku, do roku 1990, w instytucjach prowadzonych przez Kościół co najmniej dwa tysiące osób padło ofiarą – jak czytamy w raporcie – “plagi” przemocy fizycznej i psychicznej, molestowania seksualnego i gwałtów. Te miały być codziennością w szkołach i sierocińcach prowadzonych przez kler. Dokładna liczba wszystkich ofiar nie jest znana. Wiadomo, że przynajmniej 15 tysięcy osób otrzymało odszkodowania za doznane krzywdy.

Pedofilia i wykorzystywanie nie były jedynym grzechem irlandzkiego Kościoła. Dom Matki i Dziecka prowadzonym przez zakonnice w Tuam, na miejscu którego stoi dziś plac zabaw, przez lata skrywał tajemnicę. W 2014 roku cały świat obiegła informacja o masowym grobie dzieci w różnym wieku: od 35-tygodniowych płodów do 3-latków.

Pełny tekst można przeczytać tutaj. 

Obejrzyj też wstrząsający materiał magazynu “Czarno na białym” TVN24

Poleć:

O Autorze:

Redakcja

4 Comments

 1. Lech Jaworski on

  Warto wspomnieć, że nie tylko księża katoliccy byli tacy niedobrzy. Prowokatorzy z innych wyznań wkradali się do stanu duchownego i w Irlandii i w Polsce, żeby skompromitować kościoły chrześcijańske.. Coraz więcej się o tym dowiadujemy. RESIDENTIAL SCHOOLS czyli Szkoły z internatami w Kanadzie były prowadzone przez Anglikanów, bo katolików było w Kanadzie (oprócz Quebeku) bardzo mało – około 10%. Rabinów jest 100 razy mniej niż księży, ale szli do więzienia za różne przestępstwa z dziećmi.
  Do tej pory są dzieci z Domów Dziecka sprzedawany (niby rodzicom zastępczym (przeważnie we Włoszech) i słuch o nich zanika.

  • Myli się Pan, znakomita większość residential schools prowadzona była przez kościół rzymsko-katolicki. Oczywiście, zawsze wszystkiemu winni są prowokatorzy 🙂

   Many of the government-operated residential schools were run by churches of various denominations, with the majority administered by Roman Catholics. Between 1867 and 1939, the number of schools operating at one time peaked at 80 in 1931. Of those schools, 44 were operated by Roman Catholics; 21 were operated by the Church of England / Anglican Church of Canada; 13 were operated by the United Church of Canada, and 2 were operated by Presbyterians.[21]:682 The approach of using established school facilities set up by missionaries was employed by the federal government for economic expedience: the government provided facilities and maintenance, while the churches provided teachers and their own lesson-planning.[22] As a result, the number of schools per denomination was less a reflection of their presence in the general population, but rather their legacy of missionary work.[21]:683

 2. Być może nadszedł czas, aby przestać działać jako moralność i hipokryzja Kościoła katolickiego. Prawda jest jak niemowlę Chce uwagi i będzie nalegać, krzyczeć

  Alex

 3. Tadeusz Grzelczyk on

  Nie wiem dlaczego ludzie nadal próbują usprawiedliwić te zbrodnie. To KSIĘŻAi ZAKONNICE. Wymagania moralne wobec nich powinny być znacznie wyższe, bo mają usta pełne frazesów, zawsze krytykują innych za niemoralność. To osobna kategoria i takie koszmary w ich wykonaniu to gorsze zło niż gdy zrobi to tzw. zwykły człowiek. Nie zgadzam się na jakiekolwiek usprawiedliwienia. Ci ludzie powinni odpowiadać potrójnie za zawiedzenie zaufania, wykorzystanie uprzywilejowanej pozycji wobec ludzi, przede wszystkim dzieci. NIE POWINNO BYĆ LITOŚCI i dla nich i dla tych, którzy ukrywali.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.