“Zimna wojna” zdominowała listę nominacji do Orłów

0

“Kamerdyner”, “Zimna wojna”, “Kler”, “Fuga” i “7 uczuć”, znalazły się wśród filmów nominowanych w głównych kategoriach do 21. edycji Polskich Nagród Filmowych Orły 2019. Najwięcej, bo aż 12 nominacji, zdobyła “Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego.

Nominacje zostały ogłoszone w środę na konferencji prasowej w Warszawie.

O statuetki dla najlepszego filmu rywalizować będą: “Kamerdyner” w reżyserii Filipa Bajona, “Zimna wojna” Pawła Pawlikowskiego oraz “Kler” Wojciecha Smarzowskiego.

O nagrody za najlepszą reżyserię powalczą: Janusz Kondratiuk za “Jak pies z kotem”, Wojciech Smarzowski za “Kler” i Paweł Pawlikowski za “Zimną wojnę”. scenariusz – Marek Koterski za “7 uczuć”, Wojciech Smarzowski i Wojciech Rzehak za “Kler” oraz Paweł Pawlikowski i Janusz Głowacki za “Zimną wojnę”.

Do nagrody za najlepszą główną rolę kobiecą nominowane są: Joanna Kulig za “Zimną wojnę”, Gabriela Muskała występująca w “Fudze”, Anna Radwan za rolę w “Kamerdynerze”.

Janusz Gajos za rolę w “Kamerdynerze”, Jacek Braciak występujący w “Klerze” i Tomasz Kot za “Zimną wojnę” znaleźli się wśród nominowanych aktorów.

W kategorii odkrycie roku nominowani zostali: Paweł Maślona za reżyserię “Ataku paniki”, Gabriela Muskała za scenariusz do “Fugi” oraz Jagoda Szelc za reżyserię filmu “Wieża. Jasny dzień”.

“Dogman” Matteo Garrone, “Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa i “Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” Martina McDonagha to trzy nominowane w kategorii Najlepszy Film Europejski.

Ustanowione w 1999 roku Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są przez Polską Akademię Filmową w 19 kategoriach. Do tegorocznego Konkursu Głównego zakwalifikowało się 56 polskich filmów, które spełniły regulaminowy warunek tygodniowej dystrybucji kinowej w 2018 roku.

W kategorii Najlepszy Film Dokumentalny akademicy wyłaniali nominowanych spośród 42 tytułów, zaś do tytułu Najlepszego Filmowego Serialu Fabularnego pretendowało 16 produkcji.

Głosami widzów przyznana zostanie Nagroda Publiczności. 7 marca poznamy laureata Nagrody za Osiągnięcia Życia. Wręczenie Orłów odbędzie się 25 marca.

oprac. ZB

Poleć:

O Autorze:

Comments are closed.

Home | Direct | Dashboard | About us

Unless otherwise noted our website is using photographs from FreeDigitalPhotos.net and Wikipedia under their respective licenses

Copyright © 2015. All Rights Reserved.